Tylko makaron pszenny występuje w niezliczonych rodzajach, a są jeszcze kluski z innych rodzajów zbóż. Zobacz różne odmiany tego produktu
Makaron jajeczny
Makaron jajeczny to nie tylko tradycyjny polski makaron ze zwykłej mąki pszennej z dodatkiem jajek, ale również bogatobiałkowa włoska pasta z pszenicy durum z jajami (a często wyłącznie z żółtkami). Szczególnie wartościowy jest ten drugi, często dostępny w postaci świeżej (nie poddanej suszeniu) w formie wstążek, np. tagliatelle, w działach garmażeryjnych dużych sklepów spożywczych. Krajowy makaron suchy jest też dostępny w wersji zawierającej pszenicę durum. Wartość odżywcza makaronu jajecznego zależy od dodatku jajek; przykładowo w tym 4- lub 5-jajecznym (18-21 proc. masy jajecznej) zawartość białka przed ugotowaniem wynosi ok. 13 g.
Makaron włoski
Włoski makaron, czyli pasta, to produkt powstający ze specjalnych gatunków pszenicy o wysokiej zawartości białka glutenowego, nazywanej pszenicą durum (twardą). Często określa się go także jako makaron z semoliny. Prawdziwy makaron tego typu nie zawiera innych dodatków oprócz wody. Jest dobrym źródłem białka, polecanym wszystkim osobom dobrze tolerującym gluten.
Makaron pełnoziarnisty
Makaron z ziarna z pełnego przemiału jest najbardziej polecanym rodzajem makaronów pszennych. Prawdziwy włoski makaron pełnoziarnisty zawiera 100 proc. mąki z nieoczyszczonej pszenicy durum i jest oznaczony na opakowaniu jako „integrale”. Warto sprawdzać skład na etykiecie, ponieważ w sprzedaży dostępne są również makarony zawierające jedynie domieszkę pełnoziarnistej mąki, jak również takie, które zawierają różne rodzaje mąk i dodatków, przez co charakteryzują się zwykle gorszym smakiem i konsystencją.