Najubożsi rodzice co najmniej czwórki dzieci mogą liczyć na dodatkowe świadczenia. To tzw. emerytura matczyna, znana też jako program Mama 4 Plus. Świadczenie jest przyznawane również ojcom. Kto może się ubiegać o matczyną emeryturę? Sprawdźcie szczegóły!
CZYTAJ DALEJ NA KOLEJNYCH SLAJDACH --->
Jakie kryterium dochodowe trzeba spełnić, żeby dostać matczyną emeryturę?
Opieka nad czwórką dzieci może pochłonąć sporo czasu i wiązać się z rezygnacją z pracy na długi czas. Konsekwencją tego może być potem dramatycznie niska emerytura i brak niezbędnych środków do utrzymania. By jednak nie zniechęcać kobiet do rodzenia dzieci, wprowadzono świadczenie Mama 4 plus. Mogą z niego skorzystać emeryci, których comiesięczne świadczenie z ZUS jest równe zeru lub poniżej najniższej emerytury, która od 1 marca 2021 r. wynosi 1250,88 zł i jest co roku waloryzowana.
CZYTAJ DALEJ NA KOLEJNYCH SLAJDACH --->
Dla kogo jest program Mama 4 plus? Jakie warunki trzeba spełnić?
Program określany jest też jako rodzicielskie świadczenie uzupełniające. Mogą z niego skorzystać osoby, które
[lista]
- wychowały co najmniej czworo dzieci,
- nie posiadają niezbędnych środków utrzymania,
- mieszkają w Polsce,
- przez co najmniej 10 lat (po ukończeniu 16 lat) mają tzw. ośrodek interesów życiowych w Polsce,
osiągnęły wiek emerytalny.
[/lista]
Jak czytamy na stronie ZUS, program Mama 4 plus jest przeznaczony dla osób, które przez wychowywanie co najmniej czwórki dzieci „zrezygnowały z zatrudnienia, aby wychowywać dzieci lub z tego powodu w ogóle go nie podjęły”, a dziś żyją na granicy ubóstwa, nie mając prawa do świadczeń nawet na minimalnym poziomie. Mama 4 plus ma zapewnić im podstawowe środki do życia. Z programu korzystają dziś prawie 73 tys. osób.
CZYTAJ DALEJ NA KOLEJNYCH SLAJDACH --->
Czy matczyna emerytura przysługuje cudzoziemcom?
Wniosek o rodzicielskie świadczenie uzupełniające mogą składać również posiadający prawo pobytu lub prawo stałego pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, którzy są obywatelami: państw członkowskich Unii Europejskiej, państw członkowskich Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) – strony umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym lub Konfederacji Szwajcarskiej, a także cudzoziemcy legalnie przebywający na terytorium Polski – czytamy na stronie zus.pl. Cudzoziemiec starający się o świadczenie musi mieć zalegalizowany pobyt w Polsce i spełnić warunek posiadania tutaj ośrodka interesów życiowych przez co najmniej 10 lat (po ukończeniu 16. roku życia).
CZYTAJ DALEJ NA KOLEJNYCH SLAJDACH --->