Ile wynosi matczyna emerytura?
Jaka jest wysokość świadczenia Mama 4 plus?
Kwota zależy od wysokości emerytury i tym samym podlega corocznej waloryzacji. Wsparcie otrzymują osoby osoby z najniższą bądź zerową emeryturą. Przed wypłatą ZUS lub KRUS może zbadać sytuację dochodową świadczeniobiorcy. Ile zatem wynosi świadczenie Mama 4 plus?
- Gdy osoba zainteresowana nie ma prawa do emerytury lub renty, rodzicielskie świadczenie uzupełniające otrzymuje w wysokości najniższej emerytury (1250,88 zł brutto od 1 marca 2021 roku).
- Gdy pobiera emeryturę lub rentę niższą od kwoty najniższej emerytury, świadczenie rodzicielskie będzie tę różnicę uzupełniać.
CZYTAJ DALEJ NA KOLEJNYCH SLAJDACH --->
Czy matczyna emerytura przysługuje ojcom?
Emerytura matczyna tylko dla kobiet?
Nazwa świadczenia mogłaby wskazywać na to, że matczyna emerytura nie przysługuje ojcom. Jest jednak inaczej. Świadczenie otrzyma emeryt o ociec czwórki dzieci, ale tylko w przypadku śmierci matki, porzucenia przez nią dzieci, albo gdy „przez długi czas ich nie wychowywała”, jak informuje ZUS.
CZYTAJ DALEJ NA KOLEJNYCH SLAJDACH --->
Wnioski o Mama 4 plus. Co trzeba wiedzieć?
Po spełnieniu wspomnianych warunków należy złożyć wniosek w swoim oddziale ZUS lub KRUS. Do wniosku trzeba dołączyć dołączyć:
- numery PESEL dzieci,
- oświadczenie o sytuacji osobistej, rodzinnej, majątkowej i materialnej oraz innych okolicznościach, których ustalenie jest niezbędne do przyznania świadczenia,
- orzeczenie sądu o powierzeniu sprawowania pieczy zastępczej nad dzieckiem, jeżeli takowa jest sprawowana,
- zagraniczny dokument stanu cywilnego potwierdzający urodzenie dziecka, jeżeli akt urodzenia dziecka nie jest sporządzony w polskim rejestrze stanu cywilnego,
- inne dokumenty, które mogą mieć wpływ na przyznanie świadczenia.
CZYTAJ DALEJ NA KOLEJNYCH SLAJDACH --->
Co zmieniło się w matczynych emeryturach w 2022 roku?
Matczyna emerytura przysługuje seniorom od 2019 roku. Informacji na temat zmian dotyczących świadczenia można szukać na stronie zus.pl lub gov.pl. Warto wiedzieć, że od 1 stycznia 2022 r. nie trzeba już dołączać do wniosku krajowych aktów urodzenia dziecka.