Martyna Wojciechowska o samoakceptacji – „To nie wygląd definiuje naszą wartość”. Dziennikarka zwraca uwagę na istotny problem

Sandra Rybińska
Sandra Rybińska
fot. sylwia dabrowa /polska press
Martyna Wojciechowska, znana m.in. ze swojego zaangażowania w sprawy społeczne wywołała w sieci dyskusję. Dziennikarka umieściła swoje zdjęcia, jak sama je określiła, stworzone za pomocą filtrów. Fotografie okrasiła podpisem – „Poznajecie? Tak, to ja... w kilku „idealnych” wersjach [...]”. Podróżniczka zwraca tym samym uwagę na ważny aspekt dotyczący samoakceptacji.

Martyna Wojciechowska – „A co Ty widzisz w lustrze, kiedy patrzysz na pojawiające się w nim odbicie?”

Post Martyny Wojciechowskiej odbił się szerokim echem w mediach społecznościowych. Dziennikarka zamieszczając swoje zdjęcia, stworzone za pomocą filtrów, zwróciła uwagę na problem samoakceptacji, która jest coraz większym problemem m.in. wśród nastolatków.

juxtapose

Podróżniczka do wspomnianych fotografii dołączyła jedną bez użycia filtrów, okraszając to opisem dotyczącym szkodliwości stosowania takich rozwiązań dostępnych w social mediach – „Wiele pracy zajęło mi, żeby poczuć się dobrze w swoim ciele. Choć przyznaję, że nawet dzisiaj wciąż mam problem z samoakceptacją, lepsze i gorsze dni. Przez lata zrozumiałam jednak, że ważniejsze od tego jak wyglądam jest to, co robię, bo TO NIE WYGLĄD DEFINIUJE NASZĄ WARTOŚĆ.”

Ale ja to mówię z poziomu dorosłej kobiety. A co z nastolatkami, młodymi osobami, które znaczną część swojego życia spędzają w social mediach, bombardowane każdego dnia milionami „idealnych” zdjęć, które są przerobione za pomocą filtrów? PORÓWNUJĄ SIĘ. I bardzo cierpią, że nie wyglądają tak „idealnie” jak inni na insta. – dodała w swoim wpisie dziennikarka.

Samoakceptacja wśród dzieci i nastolatków: Aż 91% nastolatków w Polsce modyfikuje swój wygląd lub przerabia swoje zdjęcia

Martyna Wojciechowska w swoim wpisie przytoczyła również wyniki raportu przygotowanego przez markę Dove, w ramach projektu Dove Self-Esteem. Działania mają na celu m.in. rozwiązanie problemu dotyczącego negatywnego postrzegania swojego ciała u nastolatków.

Jak cytuje dziennikarka, tegoroczna edycja kampanii #PieknoBezFiltra niesie ze sobą niepokojące wnioski:

  • Aż 91% nastolatków w Polsce modyfikuje swój wygląd lub przerabia swoje zdjęcia (Na świecie 80%) Z raportu wynika, że robią to coraz młodsze dzieci, nawet 9 czy 10-latki;
  • Zapytani jak by chcieli wyglądać mówią: „Tak jak ja po użyciu filtra i przerobieniu zdjęcia”;
  • Młodzi ludzie, którzy przerabiają swoje zdjęcia, są bardziej narażeni na niższą samoocenę w kontekście swojego ciała (48%) w porównaniu z tymi, którzy w ogóle ich nie przerabiają.

Zdjęcia Martyny Wojciechowskiej z wykorzystaniem filtrów wywołały gorącą dyskusję

Fani Martyny Wojciechowskiej zaangażowali się w dyskusję. Wiele osób podziela opinię dziennikarki dotyczącą tego, że modyfikacja swojego wyglądu przy użyciu narzędzi dostępnych w social mediach to spory problem.

Pani Martyno, to bardzo ważny temat! [...] Trzeba uświadamiać dzieci, że to co w sieci często nie ma odzwierciedlenia w rzeczywistości – napisała jedna z Internautek.

Eksperci coraz częściej podejmują temat dotyczący samoakceptacji wśród nastolatków. W 2020 roku Międzynarodowa organizacja HBSC przeanalizowała jak 11, 13 i 15 latkowie z 45 krajów Europy i Ameryki Północnej postrzegają swoje samopoczucie, zdrowie oraz relacje społeczne. Z badań wynika, że polskie nastolatki mają bardzo niską samoocenę, źle postrzegając m.in. swój wygląd i stan zdrowia oraz relacje z rodzicami.

Warto przeczytać również:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet