Spis treści
Wrażliwa cera stwarza problemy, które objawiają się podatnością na podrażnienia, pieczeniem i nieprzyjemnym uczuciem ściągnięcia skóry, a także gwałtowną reakcją na czynniki zewnętrzne, takie jak pogoda, stres, dym papierosowy, a nawet pikantne potrawy. Przyczyn dolegliwości może być kilka, ale przede wszystkim jest to zaburzona bariera ochronna naskórka, której zadaniem jest jego zabezpieczenie i zatrzymanie w nim wilgoci.
W celu uniknięcia problemów warto sięgnąć po domowe sposoby, choć nie tylko. Skutecznym wsparciem będą profesjonalne zabiegi dostosowane do konkretnych potrzeb.
Jak zadbać o cerę wrażliwą? Zabieg z kwasami zapewnią jej nawilżenie i ochronę
Posiadaczki skóry wrażliwej boją się zabiegów z kwasami, które kojarzą im się głównie z intensywnym złuszczaniem naskórka i podrażnieniem cery. Oczywiście wykorzystywanie ich bez odpowiedniej wiedzy może zaszkodzić, ale te dobrane przez specjalistę często bardzo pomagają.
Wśród szerokiej gamy kwasów znajdują się takie, które w łagodny, ale skuteczny sposób pielęgnują nadreaktywny naskórek. Mowa tutaj o kosmetykach z kwasem laktobionowym, szikimowym, kojowym albo ferrulowym, a także o delikatnych peelingach chemicznych, które działają powierzchownie i ograniczają nieprzyjemne skutki uboczne do zera.
Dobrym i skutecznym zabiegiem jest ten z wykorzystaniem kwasu migdałowego. Dedykowany jest on dla cery skłonnej do przesuszania. Dzięki stymulacji produkcji kwasu hialuronowego, zapewnia on skórze odpowiednie nawilżenie. Co więcej, za sprawą antybakteryjnych właściwości, będzie on też pomocny w redukcji zmian trądzikowych, stanów zapalnych czy przebarwień.
– W przypadku peelingów chemicznych odpowiednich dla uwrażliwionej skóry sprawdzi się nie tylko kwas migdałowy, ale również kwas mlekowy. Jego sole wchodzą w skład NMF – naturalnego czynnika nawilżającego, mającego zadanie nawadniać naskórek i utrzymać w nim odpowiedni poziom wilgoci. W kontekście cery wrażliwej najcenniejszą właściwością kwasu mlekowego jest wpływ na zwiększanie ilości ceramidów, które budują warstwę chroniącą przed działaniem czynników zewnętrznych. Bezpośrednio przyczynia się on także do poprawy nawodnienia i ochrony tkankowej oraz odżywienia. Regeneracja naskórka i uszczelnienie płaszcza lipidowego pozwoli zminimalizować objawy nadwrażliwości i uniknąć ich pogłębienia – wyjaśnia Zofia Owczarek, kosmetolog i ekspert marki Venome tworzącej specjalistyczne produkty z zakresu medycyny estetycznej.
Kuracje witaminowe idealne na zaczerwienienia i rumień skóry
Wrażliwa skóra to podrażniona i zaczerwieniona. Dlatego jej pielęgnacja powinna opierać się na zabiegach, które mają działanie łagodzące i rozjaśniające. W tym celu warto skorzystać z preparatów z witaminami takimi jak wit. C (kwas askorbinowy) czy wit. B7.
Biotyna, czyli witamina B7, pobudza produkcję kwasów tłuszczowych, które odgrywają kluczową rolę w odżywieniu i ochronie skóry. Dodatkowo reguluje pracę gruczołów łojowych, jednocześnie łagodząc stany zapalne. Z kolei witamina C sprzyja produkcji ceramidów w naskórku, które tworzą barierę chroniącą skórę przed działaniem czynników zewnętrznych. Zapobiegają również utracie wody i mają zbawienny wpływ na gojenie się niewielkich ran i uszkodzeń skóry. Kwas askorbinowy działa nie tylko przeciwzapalnie, ale także wzmacnia naczynia krwionośne, w rezultacie obniżając ryzyko wystąpienia rumienia czy drobnych zaczerwienień.
Witamina C to składnik wielu profesjonalnych zabiegów, ale nie tylko – w domowej pielęgnacji również nie powinno jej zabraknąć. Warto zaopatrzyć się w serum do twarzy bogate w witaminę C, które należy aplikować przed nałożeniem kremu.
Kosmetyki tego typu mogą zawierać różne stężenie witaminy C – w tych najsilniej działających wynosi ono nawet 20 proc., co sprawia, że skuteczniej wnikają w głąb naskórka, a ryzyko podrażnień jest zmniejszone. Czasem konieczny może być jednak wybór mniej stężonego preparatu. W przypadku takich produktów dobrze jest, jeśli na liście składników znajdzie się też antyoksydacyjny kwas ferulowy (ferulic acid), który wzmacnia jej działanie i skuteczność.
Kwas hialuronowy, czyli S.O.S. dla podrażnionej skóry
Kobiety, które borykają się z problemami skóry wrażliwej, często skarżą się na uczucie ściągnięcia, przesuszenie i łuszczenie się odwodnionego naskórka. Ukrycie tego defektu pod makijażem nie przynosi oczekiwanych efektów, gdyż taki make-up nie jest trwały i nie wygląda zbyt dobrze. Warto pokusić się wówczas o skorzystanie z zabiegów silnie nawilżających, na przykład z kwasem hialuronowym. Składnik ten działa na podrażnioną skórę jak łagodzący kompres, szybko przynosząc ulgę i ukojenie.
– Kwas hialuronowy może być bezpiecznie włączony do pielęgnacji wrażliwej i reaktywnej cery. Przywraca odpowiedni poziom wilgoci w naskórku i zapobiega nadmiernej utracie wody z jego powierzchni. W preparatach zabiegowych nieusieciowany kwas hialuronowy często występuje w połączeniu z witaminami i aminokwasami, które przyspieszają regenerację naskórka. Taki koktajl doskonale sprawdzi się przy zaczerwienieniach oraz naruszonej barierze hydrolipidowej, wzmacniając jej funkcje zabezpieczające przed czynnikami zewnętrznymi – mówi Zofia Owczarek, ekspert marki Venome.
Wrażliwa cera, która gwałtownie reaguje na wiele bodźców, wymaga szczególnej troski. Zmagając się z jej nadaktywnością i skłonnością do podrażnień nie trzeba rezygnować z profesjonalnych zabiegów, które w połączeniu z delikatną pielęgnacją domową przyniosą ukojenie i długotrwałą ulgę.
Kobieta
Plotki, sensacje i ciekawostki z życia gwiazd - czytaj dalej na ShowNews.pl
- Wielki powrót Ireny Santor na salony! Wszyscy patrzyli tylko na nią | ZDJĘCIA
- Pogrzeb Jadwigi Barańskiej w USA. Poruszające sceny na cmentarzu | ZDJĘCIA
- Gojdź ocenił nową twarz Edyty Górniak. Wali prosto z mostu: "Niech zmieni lekarza!"
- Na górze paryski szyk, a na dole… Nie uwierzycie w to, jak Iza Kuna wyszła na ulicę!