Morze, plaża i… zniszczone stopy! Co zrobić, żeby po urlopie nad morzem nie mieć przesuszonych i popękanych pięt? Sprawdź rady podologa

Gabriela Fedyk
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Lato nad morzem brzmi jak marzenie. Szum morza, złoty piasek i delikatna bryza pieszcząca ciało to przepis na wakacyjny relaks. Koszmar zaczyna się po powrocie. A dokładnie chodzi mi o to, na czym stoisz. Tak, twoje stopy po nadmorskim wypoczynku prawdopodobnie nie są w najlepszym stanie. Co zrobić, żeby mieć gładkie pięty po spacerach po plaży i kąpielach w morzu? Sprawdź rady podologa.

Spis treści

Wszystko, co dobre, szybko się kończy. Tak jest na przykład z wakacjami czy urlopem nad morzem. Zostają miłe wspomnienia, złota opalenizna i… popękane pięty, sucha, zgrubiała skóra oraz odciski. Jak sobie z tym poradzić? Dowiedz się, jak pielęgnować stopy po wakacjach, by były zadbane jak po wizycie w ekskluzywnym spa.

Jak najlepiej zadbać o stopy po wakacjach nad morzem? Podolog radzi

Czy po powrocie znad morza masz ochotę zmienić styl i zacząć nosić skarpetki do klapek i sandałów, żeby tylko nie było widać popękanych pięt i wysuszonej skóry na twoich stopach? Mimo że latem chętnie odsłaniamy stopy, to pobyt nad morzem może się odbić na twoich stopach. Dosłownie. Jak szybko wygładzić pięty?

– Przede wszystkim, jeżeli widzimy jakikolwiek problem (np. rany), najlepszym rozwiązaniem byłoby udać się do gabinetu podologicznego – chociażby w celu pierwszej oceny, co można zrobić w domu. Jeżeli podolog będzie miał jakieś zalecenia, wtedy takich powinniśmy się ich trzymać – mówi Paweł Wojecki, podolog ze Studia Kosmetycznego Wenus w Gdańsku, kandydat na Podologa Roku.

Latem stopy są bardziej wysuszone, szczególnie jeśli chodzi o wyjazdy nad morze.
Latem stopy są bardziej wysuszone, szczególnie jeśli chodzi o wyjazdy nad morze. alexeyzhilkin/freepik

Świetnym sposobem jest moczenie stóp. Taka kąpiel to doskonały wstęp do dalszej pielęgnacji. Dzięki temu zmiękczysz stopy i przygotujesz je do usunięcia suchej, twardej skóry. Do miski wlej wodę w komfortowej dla ciebie temperaturze i mocz nogi przez 5-10 minut. 

– Kąpiel stóp można zrobić ze specjalną solą, po której usuniemy zrogowacenia i nałożymy maskę oraz odpowiedni krem. Najlepiej zrobić to już po konsultacji z podologiem, żeby nie zrobić sobie większej krzywdy – podkreśla podolog.

Przed każdym zabiegiem przyjrzyj się stanowi swoich stóp. To od niego zależy, co może zostać wykonane.

– Wszystko należy dostosować do stóp, bo mogą to być stopy przesuszone, z pękającymi piętami lub ze skłonnością do pocenia się. Podolog doradzi, jakie zabiegi i kosmetyki można stosować – mówi.

Co zrobić, żeby mieć gładkie pięty? Czym ścierać zrogowaciały naskórek?

Po kąpiel stóp usuń zrogowaciały naskórek. Bądź ostrożna i skup się na martwym naskórku na wierzchnich warstwach skóry, żeby nie uszkodzić tej zdrowej. Ale czym ścierać naskórek?

– Najlepiej używać narzędzi, które łatwo można zdezynfekować – mówi Paweł Wojecki. – Ja jestem zwolennikiem używania w warunkach domowych tarek. Jeżeli mamy tarkę z wymiennymi nakładkami, można zdjąć z nich wierzchnią warstwę, wymienić nakładkę lub w łatwy sposób umyć i zdezynfekować. W pumeksach bardzo często naskórek zostaje w jego porach. W gabinetach używamy frezarek z wymiennymi kapkami.

Po usunięciu martwego naskórka użyj kremu do stóp – najlepiej dużo i tłusto! Co ważne, taki krem powinien mieć w składzie dużo tłuszczy lub mocznik.

– Dla osób, które mają mało czasu, polecam po kąpieli stóp lub prysznicu nałożenie kremu, na to woreczków foliowych lub folii spożywczej i skarpetek. W tym czasie można oglądnąć serial, film lub zająć się czymś innym przez około godzinę. Krem ma wtedy szansę na głębsze wchłonięcie, a nie zostanie wytarty w skarpetkę czy pościel – radzi Paweł Wojecki.

Pamiętaj o regularności. Kremuj stópki każdego wieczora po kąpieli lub prysznicu. Systematyczność to klucz do gładkich stóp.

Ile powinna trwać kąpiel stóp? Lepiej krócej niż dłużej

Choć przyjmuje się, że kąpiel stóp może trwać 5-15 minut, to są osoby, które nie powinny moczyć stóp zbyt długo. Chodzi m.in. o stopę cukrzycową.

– Ważny jest stan zdrowia osoby – inaczej będzie w przypadku osoby z cukrzycą czy z ranami na stopach. W tym przypadku im krócej tym lepiej. Jeżeli jest to typowa kąpiel stóp ze specjalistycznymi solami, to zalecałbym robić to krócej niż dłużej – mniej niż 10 minut. Zbyt długa kąpiel stóp może spowodować nadmierną macerację naskórka (proces uszkodzenia powierzchownej warstwy skóry – przyp. red.), co podczas zabiegu może się skończyć przetarciem i szybszą odbudową warstw rogowych – radzi podolog.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Stronę Kobiet codziennie. Obserwuj StronaKobiet.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet