Rządowy program Rodzina 500 plus funkcjonuje już niemal pół roku. Do tej pory na Dolnym Śląsku złożono ponad 183 tys. wniosków. Urzędnicy wypłacili już rodzinom ponad 485 mln złotych.
Do ośrodków pomocy społecznej trafiają donosy na rodziny, które w niewłaściwy sposób wydają pieniądze uzyskane z programu. Urzędnicy weryfikują wszystkie zgłoszenia i bacznie obserwują „podejrzane” rodziny. Efekt? W 10 gminach zdecydowano o przekazaniu łącznie 85 świadczeń w formie rzeczowej lub opłacania usług. Rodziny nie dostają pieniędzy do ręki.
Tak dzieje się właśnie w Bielawie, Kamiennej Górze, Karpaczu, Piławie Górnej, Gryfowie Śląskim, Mirsku, Polkowicach, Prusicach, Szczytnej i Wołowie.
Joanna Wiraszka, kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Prusicach, przyznaje, że ośrodek, którym kieruje, ma pod opieką jedną rodzinę, która nie otrzymuje gotówki do ręki. - To trudna rodzina. Zaraz po tym, jak program wystartował, otrzymywaliśmy sygnały, że pieniądze z rządowego programu nie były wydawane tak, jak należy. Potwierdzili to nasi pracownicy - mówi Joanna Wiraszka.
Opowiada, że rodzina wydawała często pieniądze na alkohol, szastała gotówką. - Rodzice potrafili kupić np. kilogram cukierków czekoladowych lub cały karton batonów - wyjaśnia.
W GOPS-ie w Prusicach nie mieli problemu z ustaleniem, w jaki sposób rodzina wydawała dotacje. - Pieniądze wypłacamy w konkretnym dniu. W miejscowości, gdzie mieszka ta rodzina, jest jeden sklep, więc wszyscy doskonale wiedzą, kto i co kupuje - mówi kierownik.
Teraz zamiast gotówki do ręki gminny ośrodek, w porozumieniu z rodziną, przeznacza pieniądze na określone rzeczy. Ostatnio były to wyprawki szkolne dla dzieci.
W Ośrodku Pomocy Społecznej w Bielawie jest kilka rodzin, którym urzędnicy nie wypłacają już pieniędzy. - Najbardziej liczna z nich ma czworo dzieci. I z samego świadczenia 500 plus otrzymuje co miesiąc 2 tys. zł - informuje Michał Słota z OPS w Bielawie.
Urzędnicy zdecydowali jednak, że pomoc będzie przekazywana w formie bonów lub usług. - Pieniądze były wydawane na różne używki, m.in. alkohol - wyjaśnia Michał Słota z ośrodka w Bielawie.