Ta zabawa bawi dorosłych, ale dla dzieci może okazać się prawdziwą traumą! Zobaczcie na kolejnych slajdach, do czego posunęli się rodzice, by odpowiedzieć na trendy na Tik Toku.
Ostatnio na Tik Toku popularność zyskują nagrania, na których dorośli nieoczekiwanie oblewają wodą małe dzieci. Niektóre maluchy reagują płaczem, inne - robią dziwne, zaskoczone miny, które bawią widzą. I o ile część dorosłych ogranicza się do delikatnego pochlapania dziecka wodą, niektórzy posuwają się o krok za daleko, wylewając maluchom na głowę cały kubek, a nawet butelkę!
Ta "zabawa" może mieć jednak tragiczne skutki.
Niestety, niewielu opiekunów zdaje sobie sprawę z tego, że ten popularny trend na Tik Toku może być bardzo niebezpieczny. Eksperci ostrzegają, że dla dzieci może to być traumatyczne doświadczenie.
- Zalanie buzi, powodować może odruchowe wstrzymanie oddechu lub uczucie zachłystywania się. Pojawia się zaskoczenie, strach, a co za tym idzie wyrzut do organizmu hormonów związanych z przeżywaniem silnego stresu podobnym do tego, który jest związanym z zagrożeniem utraty życia - przestrzegają eksperci Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę w mediach społecznościowych.
Ta niebezpieczna zabawa na Tik Toku zwróciła uwagę doktora Jakuba Andrzejczaka, profesora Wielkopolskiej Wyższej Szkoły Społeczno-Ekonomicznej. Na swoim kanale w mediach społecznościowych opublikował on kompilację kilku wspomnianych nagrań z Tik Toka, informując, że zgłosił sprawę do Komitetu Praw Dziecka ONZ. - Prezentowane filmy to tylko kilka z setek, a może tysięcy takich filmów. I nie chodzi tu o poszczególne przypadki. Na świecie jest niezliczona liczba osób, które wyrządzają swoim dzieciom krzywdy o wiele większe, niż te, które możecie tu zobaczyć. Chodzi o to, że ktoś uznaje, że to modne, popularne, hajpowe, normalne... Chodzi o to, że materiały te oglądają dzieci i młodzież. Chodzi o to, że w tym idiotycznym trendzie nie ma za grosz empatii, która stanowi jeden z fundamentów istnienia społeczeństw - dodał.
Jeśli natraficie na podobne nagrania w sieci, albo inne niebezpieczne "zabawy", nie pozostawajcie obojętni! Takie filmy lub zdjęcia można zgłaszać administratorom mediów społecznościowych, instytucjom zajmującym się ochroną praw dziecka, a w niektórych przypadkach również organom ścigania. Pomoc dotyczącą zgłaszania szkodliwych treści w internecie można uzyskać na platformie zglos.to;nf.