Nowy Kodeks Pracy 2019: Koniec urlopu na żądanie? Co z L4? Rafalska zapowiada zmiany. 10 ZMIAN W KODEKSIE PRACY. Ciąża, premie, umowy

red.
Nowy Kodeks Pracy ma być gotowy jeszcze w tym roku. Minister pracy Elżbieta Rafalska zapowiedziała na piątek przedstawienie szczegółowych zmian, ale już wiadomo, że szykuje się rewolucja w Kodeksie Pracy, przynajmniej teoretycznie. Jest bowiem też możliwe, że minister ogłosi koniec prac i zamrożenie projektu. Proponowane zmiany mają objąć m.in. urlopy na żądanie, zwolnienia lekarskie L4, a nawet ciążę. Po raz pierwszy od 40 lat nowy Kodeks Pracy ma się zmienić tak mocno. Zmiany mają być odczuwalne zarówno dla pracowników jak i pracodawców. Część przepisów jest bardzo kontrowersyjna. Oto 10 najważniejszych zmian w kodeksie pracy 2019, które zaproponowała rządowi Komisja Kodyfikacyjna Prawa Pracy.

Nowy Kodeks Pracy 10 ZMIANY

Od kilku miesięcy nad zmianami w Nowym Kodeksie Pracy pracowała Komisja Kodyfikacyjna Prawa Pracy. Kolejne przecieki coraz bardziej niepokoiły pracowników. Zmiany mniej lub bardziej rewolucyjne dawały do myślenia. W marcu Komisja jednak zakończyła pracę, i wyłożyła wszystkie swoje propozycje stronie rządowej i opinii publicznej. Na piątek 13 kwietnia minister pracy Elżbieta Rafalska zapowiedziała przedstawienie szczegółowych rozwiązań.

URLOP NA ŻĄDANIE: KONIEC, BEZPŁATNY?
Teoretycznie pozostanie do dyspozycji pracownika, również w wymiarze 4 dni, jak ma to miejsce obecnie, jednak pojawiają się propozycje, aby radykalnie ograniczyć prawa pracownika w tym zakresie. Wiele wskazuje na to, że o urlopie na żądanie pracodawcę trzeba będzie poinformować na 24 godziny przed rozpoczęciem pracy, a nie jak obecnie po prostu przed jej rozpoczęciem. Pojawiła się również propozycja, aby był on bezpłatny.

Co ciekawe, jeszcze kilka dni temu gruchnęła wiadomość, że projekt nowego kodeksu pracy może nigdy nie ujrzeć światła dziennego. Oficjalne stanowisko ujawniła Beata Mazurek, rzecznik PIS:

KODEKS PRACY 2018

NOWY KODEKS PRACY 2018: ZMIANY

Projektowanych zmian w nowym kodeksie pracy jest naprawdę sporo. Zaczynając od nowego rodzaju umów o pracę, po system urlopów czy zasad zwalania pracowników. Teraz to ministerstwo pracy na podstawie proponowanych zmian ma przygotować odpowiednią ustawę.

Przyjrzeliśmy się proponowanym zmianom w Kodeksie Pracy 2018. Oto najbardziej rewolucyjne i najważniejsze zmiany dla pracowników w nowym Kodeksie Pracy.

ZOBACZ W GALERII: OTO 10 NAJWAŻNIEJSZYCH, PROPONOWANYCH ZMIAN W KODEKSIE PRACY 2018

Nowy Kodeks Pracy 2019: Koniec urlopu na żądanie? Co z L4? R...

Komentarze 30

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

M
MarianoI
Dla tych, którzy boją się o bezpieczeństwo swoich danych przy wypełnianiu PIT, polecam program Podatnik.info, który jest zabezpieczony certyfikatem SSL.
M
Mirena
Program do rozliczania PIT w pełnej wersji za darmo - na Podatnik.info. Fajna okazja, zwłaszcza że gratis są porady specjalistów.
J
Jubel
Na rynku jest kilka darmowych programów do PIT, ale dla mnie wygrywa Podatnik.info. Chyba najprostszy w obsłudze z nich wszystkich.
E
Emill
Dopiero czas pokaże, które zmiany okażą się korzystne dla pracownika, a które tylko dla rządzących. Póki co widać przynajmniej, że bezrobocie spada. Np. na tym blogu kujawsko-pomorskie-praca.pl , możecie poczytać o trendach na rynku pracy i sprawdzić w jakich branżach najbardziej opłaca się teraz pracować.
A
Abdullah
Ja moge panie wzioć do siebie, mam miły dom dla pni tylko pani by musiec umilac czas panow, 40 na 1 dniow. U mnie jest dużo bielutkich.
K
Kamyk
Niewolnik robił na umowie zlecenie, bez ZUSu za 6zł/h. Bez płatnego chorobowego, jak mu się noga podwinęła to musiał na czas choroby prosić MOPS o żywność. Bo nie miał za co kupić.
G
Gość
A potem dziwią się że ludzie z własnego kraju uciekają śmiechu warte gdybym miała gdzie też bym uciekła kto może niech wyjeżdża z tąd jak najdalej!!!!!!!
G
Gość
A potem dziwią się że ludzie z własnego kraju uciekają śmiechu warte gdybym miała gdzie też bym uciekła kto może niech wyjeżdża z tąd jak najdalej!!!!!!!
K
Kulawa Jolka

Co w tym jest złego aby  czas na papierosa był odliczany ? Myślę że to sprawiedliwe rozwiązanie szczególnie w stosunku do niepalących .

M
Mariusz
Matołku 26 dni urlopu dlatego że wiele osób pracuje na zleceniu, a gdybyś odebrał odpowiednie wykształcenie to wiedział byś że ta umowa nie wlicza się do dłuższego urlopu.
A
Adrian
Powodzenia, ale już się jednoczy ie, KODZIARZY przecież wychodzą i ośmieszają się na każdym kroku.
O
Oli
Zmiana kodeksu pracy nic nie pomoże, bo jak wiadomo polscy pracodawcy to najwięksi złodzieje w całej Europie, zaraz będą kombinować jak to wszystko obejść. Kapitalizm, to jest to zło które niszczy Polaka, i polskie rodziny, zero stabilizacji, zero perspektyw. Człowiek jest zaprogramowany jak maszyna, która gdy się zużyje jest wymieniana na nową. Tylko powrót do socjalizmu nas uratuje. I nie wierzcie w te brednie że solidarność, kapitalizm to dobro dla Polski. To jest właśnie zło, i nawet gdyby miała wybuchnąć wojna aby zmienić ten ustrój polityczny, to ja jestem za.
g
gapa

PiS , jako słuszny przedstawiciel suwerena ma wiele rewolucyjnych, niespodziewanych pomysłów !

ale trudno : głupich nie sieją , sami się rodzą !

M
Marcus
"DOBRA ZMIANA", ALE DLA KOGO, BO NAPEWNO NIE DLA CIĘŻKO PRACUJĄCEGO PRACOWNIKA, CZY JUŻ NIEWOLNIKA?!
A
Aga
Ale to nie prima, o tym niestety mówiono wcześniej.
Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet