Te choroby widać na skórze. Nie lekceważ wyprysków, bladości czy worków pod oczami – wygląd skóry podpowie ci, na co chorujesz
Oznaki chorób pojawiają się szczególnie na skórze twarzy i rąk, dlatego właśnie na te części najbardziej powinniśmy zwracać uwagę. Sprawdź w galerii, jakie choroby widać na skórze.
Cukrzyca
Niekiedy pierwszym objawem cukrzycy jest pojawienie się nadmiernego owłosienia między łopatkami i w okolicy pępka.
Skóra diabetyków jest wyjątkowo delikatna, sucha, szorstka, swędząca i łuszcząca się. Jest również bardzo podatna na uszkodzenia, a rany na niej trudno się goją. Często występują też przebarwienia takie jak ciemne zabarwienie w okolicy pach, szyi, dłoni lub pomarańczowe zabarwienie dłoni i stóp. Mogą pojawić się również czerwone wykwity plamiste tzw. plamki Binkleya lub plamki cukrzycowe, które po jakimś czasie ciemnieją.
Natomiast u młodych osób na czole, policzkach, a nawet stopach pojawia się tzw. rumieniec cukrzycowy, czyli zaczerwienienie skóry spowodowane słabszym ukrwieniem skóry.
U cukrzyków obserwuje się również tzw. stopę cukrzycową, która objawia się wysuszeniem i łuszczeniem skóry na stopach. Pojawiają się na nich pęknięcia, odciski i modzele. Chory odczuwa również mrowienie i pieczenie stóp.
Nadczynność lub niedoczynność tarczycy
Przy niedoczynności tarczycy skóra jest blada, sucha, zimna i łuszczy się szczególnie na łokciach i kolanach. Paznokcie i włosy stają się matowe i łamliwe. Takie zmiany powoduje zmniejszenie funkcji wydzielniczych gruczołów łojowych i potowych. Dodatkowo pojawiają się obrzęki szczególnie łydek i ramion oraz opuchnięcie i przebarwienia powiek. Z tego powodu twarz jest opuchnięta, a osoba z niedoczynnością tarczycy wygląda na ciągle zmęczoną.
Z kolei przy nadczynności tarczycy skóra jest ciepła i wilgotna. Włosy często wypadają, a paznokcie stają się łamliwe, a ich płytka ma skłonność do oddzielania się od łożyska (tzw. paznokcie Plummera).
Anemia
Jeśli twoja skóra oraz błony śluzowe takie jak wargi czy wewnętrzna część dolnych powiek są blade to możesz mieć anemię. Inne objawy tej choroby to uczucie ciągłego zmęczenia, brak energii, zadyszka, bóle i zawroty głowy, kołatanie serca, uczucie zimna i podatność na infekcje.
Anemia, czyli niedokrwistość to choroba spowodowana zbyt niską liczbą czerwonych krwinek (erytrocytów) lub zawartej w nich hemoglobiny. Jej najczęstszą przyczyną jest niedobór żelaza, które jest niezbędne do wytwarzania czerwonych krwinek w szpiku kostnym.
Najbardziej narażone na wystąpienie anemii są kobiety w wieku rozrodczym, a szczególnie w ciąży, osoby starsze i przewlekle chore.