Spis treści
Te choroby widać na skórze. Nie lekceważ wyprysków, bladości czy worków pod oczami
Zmiany na skórze nie zawsze muszą świadczyć o chorobach samej skóry, ale mogą być również objawami zaburzeń w funkcjonowaniu całego organizmu oraz narządów wewnętrznych, takich jak nerki, wątroba czy serce.
Zobacz także: Skóra jest jak lustro. Odzwierciedla ogólny stan zdrowia. Obrzęki, wysypka, swędzenie? Tak organizm ostrzega, że choruje
Niestety, zwykle przy problemach z cerą, po zauważeniu zmian na skórze zamiast do lekarza udajemy się do kosmetyczki lub do drogerii. Liczymy na to, że problem rozwiąże kolejny krem czy fluid. Maskowanie lub powierzchowne zabiegi nic nie dadzą, jeśli przyczyna objawów tkwi w nieprawidłowym funkcjonowaniu organizmu i narządów wewnętrznych.
Sprawdź również: Za kilka złotych pozbyłam się cieni pod oczami. Hit z TikToka odmładza, rozświetla i dodaje energii
Warto więc przyjrzeć się swojej skórze i w przypadku niepokojących zmian udać do internisty lub dobrego dermatologa. Lekarz przeprowadzi wnikliwy wywiad, obejrzy skórę i zleci odpowiednie badania, które pozwolą znaleźć przyczyny zmian.
Sprawdź, jakie choroby widać na skórze!
Te choroby można wyczytać z oczu – na co zwrócić uwagę?
Stwierdzenie, że choroby można wyczytać z oczu brzmi nieprawdopodobnie, a jednak oczy są nie tylko zwierciadłem duszy, ale pokazują również, w jakiej kondycji jest nasze ciało. Patrząc w oczy, można s...
Zwróć uwagę na te zmiany skórne
W prawidłowej diagnozie pomoże dokładne przyjrzenie się swojej skórze i zwrócenie uwagi na wszelkie zmiany koloru skóry, a także sprawdzenie, czy nie pojawiły się na niej: jasne odbarwienia, ciemne plamy, żółtawe zabarwienie, zaczerwienienia lub bladość. Ważna jest też struktura skóry oraz jej nawilżenie. Jeśli skóra jest wysuszona, szorstka, chropowata, pojawiają się na niej grudki, wypryski czy inne zmiany, ich przyczyną mogą być choroby ogólnoustrojowe. Zanik lub pojawienie się owłosienia, świąd albo nadmierna potliwość także powinny nas zaniepokoić.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Stronę Zdrowia codziennie. Obserwuj StronaZdrowia.pl!
Do najczęstszych zmian skórnych należą:
- trądzik, łojotok,
- rumień, przebarwienia, bladość,
- łuszczenie i świąd,
- pokrzywka,
- zakażenia bakteryjne, wirusowe, grzybicze,
- znamiona oraz zmiany w ich wyglądzie: wielkości, kolorze,
- stwardnienia i guzki,
- obrzęki,
- rozstępy,
- rozszerzone naczynka, siniaki,
- pęcherzyki, nadżerki,
- wypryski.
Zobacz także:
Przyczyny zmian skórnych
Zmiany w wyglądzie skóry najczęściej spowodowane są przez:
- stres,
- stany zapalne,
- zmiany hormonalne,
- choroby nowotworowe,
- choroby układu immunologicznego,
- nieprawidłowe odżywianie,
- środki chemiczne,
- leki.