Spis treści
Metoda dwóch minut. Myślisz-robisz!
Zasada dwóch minut została wypromowana przez Davida Allena, autora książki „Getting Things Done” (polski tytuł to: „Sztuka efektywności”). Polega ona na namierzeniu zadań, których wykonanie zajmuje mniej niż 120 sekund i… wykonaniu ich natychmiast. Mogą to być np.:
- odstawienie naczyń do zmywarki po posiłku,
- zapłacenie rachunków online,
- podlanie kwiatów,
- odpowiedzenie na wiadomość e-mail,
- posłanie łóżka.
Dzięki zastosowaniu tej zasady odciążamy psychikę z natłoku drobnych spraw do załatwienia i zwiększamy swoją produktywność. Należy jednak uważać na to, aby nie wpaść w pułapkę wykonywania krótkoterminowych zadań i odkładania na później tych naprawdę istotnych. Kluczowe w wykorzystaniu tej metody jest ustalanie priorytetów wykonywanych czynności.
Skuteczny lek na senność i apatię? Światło!
Od dawna wiadomo, że dostęp do światła dziennego ma ogromny wpływ na naszą psychikę. Jego brak może obniżyć nastrój i powodować senność oraz apatię – w szczególności w okresie jesienno-zimowym. Jak po...
Zasada dwuminutowego rozpraszania uwagi
Przeciwieństwem metody dwóch minut, podczas których skupiamy się na wykonaniu niewielkiego zadania, jest zasada, która zachęca do dwóch minut rozproszenia uwagi. Zgodnie z tą metodą, jeśli coś odwraca naszą uwagę od pracy czy nauki, powinniśmy się temu poddać, ale… tylko na 120 sek.
Może być to obejrzenie filmiku na Youtubie, przejrzenie mediów społecznościowych czy odpisanie na wiadomości znajomych. Aby nie przekroczyć zakładanego czasu, należy włączyć stoper i w momencie, kiedy minie ustawiony czas, natychmiast zakończyć daną czynność. Limit czasu pomaga w przerwaniu „przyjemności” i wróceniu do obowiązków.
Te poranne nawyki rujnują Ci zdrowie. Po pierwsze zrezygnuj z funkcji drzemki
Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak duże znaczenie ma nie tylko pora, o której chodzimy spać i wstajemy, ale także to, co zrobimy tuż po otwarciu oczu. Tych kilkanaście porannych minut może mi...
Dwie metody na raz? Czemu nie!
Czy obydwie metody dwóch minut można łączyć? Jak najbardziej! Szybkie odpisanie na zaległą wiadomość połączone z rzutem oka na TikToka to jeden z przykładów zarządzania czasem z użyciem tych dwóch strategii.
Jak jeszcze można walczyć z odkładaniem obowiązków na później? Przede wszystkim warto namierzyć źródło prokrastynacji i zacząć od zlikwidowania go. Pomóc może także dzielenie zadania na mniejsze części, system nagród oraz wizualizowanie sobie emocji np. satysfakcji, które pojawią się po wykonaniu danej czynności.
Prosty sposób na pozbycie się złych emocji. Znana psycholożka radzi, co należy zrobić
Wielu z nas ma problem z tym, jak radzić sobie z emocjami. Żyjemy w ciągłym stresie, a nasze ciała coraz gorzej znoszą nawarstwiające się problemy. W kryzysowych sytuacjach może pomóc proste ćwiczenie...
Źródło: Two 2-Minute Rules To Beat Procrastination New Trader U