Brak reguralności
Pomijanie wieczornego mycia i nitkowania zębów oraz płukania jamy ustnej może mieć poważne konsekwencje dla stanu naszego uzębienia. Zęby powinno się myć pół godziny po każdym posiłku albo przynajmniej 2 razy dziennie.
Używanie wykałaczki
Używanie wykałaczki do czyszczenia zębów to stary i bardzo zły nawyk. Po pierwsze drewniany patyczek może uszkodzić szkliwo lub dziąsło prowadząc do infekcji, a po drugie może spychać resztki jedzenia pod dziąsła i prowadzić do tworzenia płytki nazębnej.
Jeśli mamy potrzebę usunięcia resztek jedzenia z przestrzeni międzyzębowych sięgnijmy po nić dentystyczną lub specjalistyczne niciowykałaczki.
Zgrzytanie zębami
Zgrzytanie zębami tzw. bruksizm oraz mocne zaciskanie szczęk to zazwyczaj bezwarunkowy odruch towarzyszący nam w sytuacjach związanych z dużym napięciem lub stresem. Długotrwały nacisk szczęk na siebie może prowadzić do naruszenia szkliwa, ukruszenia zębów, a nawet ich rozchwiania i wypadania.
Aby uniknąć takich konsekwencji, warto zwrócić uwagę na to, co dzieje się z naszym ciałem w stresujących sytuacjach i rozluźnić szczękę, a jeśli problem jest duży, stosować specjalne nakładki chroniące przez ścieraniem zębów.
Mycie zębów po jedzeniu cytrusów
Mycie zębów powinno nastąpić w półgodzinnym odstępie od posiłku. Czasu upływającego między myciem a jedzeniem powinniśmy pilnować w szczególności wtedy, kiedy sięgamy po kwaśne potrawy np. cytrusy czy kiszonki.
Po zjedzeniu kwaśnej potrawy lub wypiciu kwaśnego napoju szkliwo jest bardziej podatne na uszkodzenia, co w połączeniu z intensywnym szczotkowaniem może przynieść naszym zębom więcej szkody niż pożytku. Wówczas najlepiej wypłukać usta wodą i umyć zęby po godzinie od jedzenia.