Palenie papierosów
Palenie papierosów daje bardzo widoczne skutki w postaci zażółcenia zębów i odkładającego się na nich ciemnego osadu. Jednak przede wszystkim zwiększa ryzyko zachorowania na nowotwory jamy ustnej – wargi, języka, szczęki czy błony śluzowej jamy ustanej.
Ponadto przyczynia się do rozwoju próchnicy, chorób dziąseł oraz do nieprzyjemnego zapachu z ust (halitoza) i problemów z suchością w jamie ustanej (kserostomia).
Obgryzanie paznokci
Obgryzanie paznokci i skórek oraz trzymanie palców w ustach to zazwyczaj nawyki pojawiające się na tle nerwowym. Powodują one nie tylko nieestetyczne zmiany w wyglądzie paznokci, ale narażają nas na ryzyko zakażenia wirusami i bakteriami znajdującymi się na dłoniach.
Palce wkładane do jamy ustanej mogą prowadzić do mikrouszkodzeń błony śluzowej, a co za tym idzie do rozwoju infekcji oraz do uszkodzeń szkliwa, a nawet ukruszenia zębów.
Otwieranie opakowań zębami
Odkręcanie butelek i otwieranie paczek zębami to zaskakująco częsty nawyk. Niestety może mieć bardzo poważne konsekwencje w postaci naruszenia szkliwa i uszkodzeń mechanicznych zębów.
Aby uniknąć przykrych skutków używania zębów do otwierania różnych opakowań, lepiej poświęcić chwilę i sięgnąć po odpowiednie narzędzia, czyli np. nożyczki, niż narażać się na ból i nadprogramową wizytę u stomatologa.
Zbyt mocne szczotkowanie
Zbyt mocne szorowanie zębów może przynieść więcej szkody niż pożytku, może bowiem uszkodzić szkliwo. Jeśli włosie naszej szczoteczki mocno rozchodzi się na boki, oznacza to, że myjemy zęby za mocno.
W takiej sytuacji dobrze jest zmniejszyć nacisk w trakcie szorowania, wybrać miększą szczoteczkę na elastycznej rączce, bądź sięgnąć po szczoteczkę elektryczną z czujnikiem nacisku.