„Perły księżniczki” jako sposób na oczyszczenie organizmu z toksyn? Sprawdź, w jaki sposób działają oraz czy są bezpieczne

Agata Siemiaszko
Wkładanie do pochwy substancji nieznanego pochodzenia zwiększa ryzyko rozwoju infekcji bakteryjnej oraz wstrząsu septycznego.
Wkładanie do pochwy substancji nieznanego pochodzenia zwiększa ryzyko rozwoju infekcji bakteryjnej oraz wstrząsu septycznego. https://www.gettyimages.com/Doucefleur
„Perły księżniczki” to dopochwowe tampony ziołowe, które mają na celu wspomagać leczenie problemów ginekologicznych, w tym mięśniaków macicy, torbieli jajników oraz nadżerek szyjki macicy. Czy tak jest naprawdę? Niestety nie ma aktualnych badań naukowych potwierdzających skuteczność dopochwowego stosowania mieszkanki ziół. Sprawdź, czy używanie „pereł księżniczki” jest bezpieczne.

Spis treści

Czy stosowanie „pereł księżniczki” jest bezpieczne?

Medycyna alternatywna i naturalne sposoby radzenia sobie z różnymi dolegliwościami zyskują na popularności. Niestety nie wszystkie ogólnodostępne produkty są bezpieczne. Coraz więcej słyszy się o „perłach księżniczki”, czyli ziołowych tamponach mających wspomagać leczenie i profilaktykę chorób kobiecego układu rozrodczego.

Na temat „pereł księżniczki” wypowiedziała się na swoim profilu Instagramowym Marta Wójcik – lekarz ginekolog-położnik.

Pochwa nie jest zatruta. Z toksyn nie musimy jej oczyszczać, a perłami księżniczki (zgodnie z aktualną wiedzą, a raczej jej brakiem, bo do tej pory nie powstały badania) możemy ją niestety uszkodzić – opowiada Marta.

Pani doktor podkreśla, że nie przeprowadzono badań, w których udowodniono by skuteczność i bezpieczeństwo stosowania tamponów ziołowych.

Dodatkowo niepokojący jest fakt, że perły muszą zostać wewnątrz organizmu przez 3 dni, co stwarza duże niebezpieczeństwo wstrząsu septycznego. Ginekolog podaje 4 powody, dla których lepiej unikać stosowania tego produktu.

Po pierwsze – wkładanie czegokolwiek do pochwy na 72 godz. zagraża zdrowiu jak i życiu. Wstrząs septyczny i następująca po nim śmierć, to najgorszy scenariusz – komentuje Magda Wójcik.

Po drugie – producent podaje, że perły zabijają grzyby i bakterie. Być może – w składzie znajdują się substancje, którym rzeczywiście tego typu działanie można przypisać. Ale jest jedno wielkie ALE: trzymanie czegokolwiek w pochwie przez długi czas będzie sprzyjać namnażaniu bakterii i grzybów – czytamy w poście.

Niebezpieczne jest również to, że producenci nie podają dokładnego składu tamponów ziołowych.

Po trzecie – zioła kojarzą się wszystkim ze zdrowiem. Czy każde zioło (a tym bardziej to, którego nazwy nie znamy, bo jak czytamy w składzie – inne rzadkie komponenty TMC. Czyli mamy tu wielkie niewiadome coś. A to już igranie ze zdrowiem), w każdej ilości, na dodatek wkładane w różne części naszego ciała to zdrowie? Niekoniecznie – pisze Marta Wójcik.

Producenci podkreślają, że prawidłowe zastosowanie pereł księżniczki może działać detoksykująco na pochwę.

Perły to podobno super detoks. Ale pochwa go nie potrzebuje – dodaje Marta.

Stosowanie produktów bez certyfikatu jakości oraz bez potwierdzonych badań naukowych jest bardzo niebezpieczne i może przynieść więcej szkody, niż pożytku. Przed skorzystaniem z jakiegokolwiek środka medycznego należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.

Czym są „perły księżniczki”? Skład i działanie tamponów ziołowych

„Perły księżniczki” to dopochwowe tampony, które przygotowane są ze sprasowanej mieszanki ziół. Według producentów, w skład pereł wchodzą następujące zioła:

  • ekstrakt z nasion draceny smoczej,
  • korzeń rabarbaru,
  • wysuszone owoce selernicy,
  • modrzewiec chiński,
  • akacja katechu,
  • krokosz barwierski,
  • palony ałun,
  • korzeń ku Shen,
  • kamfora bornejska,
  • olszewnik,
  • boraks,
  • inne rzadkie komponenty Tradycyjnej Medycyny Chińskiej.

Niestety dokładny skład pereł jest ściśle strzeżony, zatem trudno jednoznacznie określić, jakie zioła znajdują się w tamponach.

Według jednego z producentów, „perły księżniczki” mają wszechstronne działanie i mogą wspomagać diagnostykę chorób ginekologicznych, oczyszczać jamę macicy z toksyn oraz zanieczyszczeń, a także zmniejszać ryzyko rozwoju chorób ginekologicznych.

Dodatkowo ziołowe tampony mają wspomagać leczenie:

  • mięśniaków macicy,
  • nadżerek szyjki macicy,
  • torbieli jajników,
  • stanów zapalnych pochwy, macicy oraz jajników.

Producenci wspominają również o efekcie odmładzającym na skórę całego ciała oraz spłyceniu zmarszczek na twarzy.

Warto dodać, że produkt ten nie jest lekiem i nie można stwierdzić faktycznej skuteczności lub szkodliwości działania na organizm człowieka.

Choroby endometrium – zapalenie, polip, przerost i rak

Choroby endometrium – zapalenie, polip, przerost i rak

Endometrium, czyli błona śluzowa macicy, to tkanka podlegająca regularnym zmianom w cyklu menstruacyjnym. Z tego powodu jest narażona na rozwój patologii, które wiążą się z występowaniem uciążliwych k...

Jak używać pereł księżniczki?

Producenci zalecają przed użyciem tamponów ziołowych skonsultować się z ekspertem medycyny naturalnej lub ginekologiem.

Sposób użycia:

  1. Wnętrze pochwy należy umyć i dokładnie osuszyć papierowym ręcznikiem.
  2. Tampon należy rozwinąć z folii bezpośrednio przed użyciem i przy pomocy jednorazowych rękawiczek umieścić wewnątrz pochwy, tak aby koniec sznureczka pozostawał na zewnątrz.
  3. Tampon ziołowy zostawić na 3 dni i po tym czasie delikatnie go usunąć oraz umyć pochwę.
  4. Następnie należy zrobić przerwę na 2 dni i ponownie powtórzyć procedurę 5 razy.
  5. Jeden cały cykl powinien trwać 30 dni i obejmować 6 tamponów ziołowych.

Producenci zastrzegają, że „perły księżniczki” nie są zalecane dla każdego. Przeciwskazaniem do stosowania tamponów ziołowych jest:

  • ciąża,
  • laktacja,
  • dziewictwo,
  • menstruacja,
  • alergia na jakikolwiek składnik produktu.

Czy stosować „perły księżniczki”?

Podkreślamy, że wkładanie czegokolwiek do pochwy na 3 dni może być niebezpieczne dla zdrowia, a nawet życia. Pochwa nie potrzebuje „profilaktycznego” oczyszczania lub detoksu.

Stosowanie substancji o niewiadomym składzie oraz pochodzeniu może zaburzyć fizjologiczną mikroflorę pochwy i zwiększyć ryzyko rozwoju infekcji intymnych.

W przypadku odczuwania nieprzyjemnych dolegliwości ze strony układu rozrodczego, należy udać się do lekarza ginekologa.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zdrowie

Polecane oferty

* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet