Lata 90. to czas wielkich przemian
Lata 90. stanowiły dla Polski okres licznych przemian społeczno-gospodarczych. W tym czasie zwiększyły się także możliwości podróżowania za granicę, co wykorzystało wiele kobiet marzących o karierze w modelingu. Niektóre modelki, które kiedyś można było zobaczyć na wybiegu, dzisiaj udzielają się społecznie, inne wpadły w poważne tarapaty. Przedstawiamy trzy niezwykłe historie modelek z lat 90.
Ewa Pacuła aka Ewa Saleta zasmakowała życia za granicą
Ewa Pacuła jest nie tylko modelką, ale także prezenterką telewizyjną oraz dziennikarką Polsat Café. Próbowała także swoich sił w aktorstwie. Gwiazda ma 52 lata. Urodziła się 16 grudnia 1971 r. w Tomaszowie Lubelskim.
Karierę w modelingu rozpoczęła w latach 90. dzięki siostrze, która mieszkała w Los Angeles i zaprosiła ją do siebie do domu. To u niej właśnie odbywały się pierwsze sesje zdjęciowe Pacuły. Kobieta współpracowała z agencjami modelingowymi w Los Angeles i Miami. W końcu jednak podjęła decyzję o powrocie do Polski i związała się z telewizją. Pracowała m.in. w Canal+, TVN Warszawa, a do 2015 r. w Polsat Café,
O życiu Ewy Pacuły było głośno, gdy związała się z Przemysławem Saletą. Z bokserem ma córkę, Nicole. Para przez lata musiała walczyć o życie córki cierpiącej na niewydolność nerek. Związek nie przetrwał jednak próby czasu, a była modelka związała się z biznesmenem, Maciejem Łuczakiem. Para zdecydowała się pobrać po kilkunastu latach związku, w 2021 roku. Zakochani często podróżują po świecie, a Ewa Pacuła chętnie dzieli się zdjęciami ze wspólnych wyjazdów na Instagramie.
Ilona Felicjańska stoczyła się na dno, aby znów stanąć na dwie nogi
Ilona Felicjańska to postać, wokół której wielokrotnie robił się szum medialny. Niejeden raz rozstawała się ze swoim obecnym partnerem, Paulem Montaną, a także ma na swoim koncie kilka innych, nieudanych relacji (m.in. z satyrykiem Krzysztofem Jaroszyńskim, kompozytorem - Yossarianem Malewskim, polskim paparazzo Przemysławem Stoppą i biznesmenem Andrzejem Rybkowskim).
Kobieta urodziła się na początku lat 70. w Łasku. Jej sukces w modelingu przypieczętowało zdobycie tytułu II wicemiss Polonia 1993. Dzieciństwo spędzała we wsi Sromutka i Bełchatowie (ojciec porzucił jej matkę, zanim dziewczynka przyszła na świat). Karierę modelki robiła w Polsce, Niemczech i Paryżu, gdzie w połowie lat 90. prezentowała m.in. kolekcje Calvina Kleina i Pierre’a Cardina.
Pracę modelki przerwała w latach 2000., kiedy to otworzyła własną agencję modelingu. Dochody przeznaczała na leczenie chorych dzieci. W 2007 r. założyła Fundację „Niezapominajka”, aby pomagać ofiarom wypadków losowych i osobom nieuleczalnie lub przewlekle chorym. Niestety, celebrytka popadła w alkoholizm, a w 2010 r. została skazana za spowodowanie wypadku pod wpływem alkoholu.
Z Montaną Ilona Felicjańska pobrała się w 2019 r., ale już rok później media donosiły o ich rozstaniu. Była modelka miała poważne problemy z używkami. W 2020 r. udała się na odwyk, który zakończył się sukcesem. Obecnie celebrytka jest pisarką i mówcą motywacyjnym. Kontynuuje działalność społeczną i wspiera dyskryminowane mniejszości.
Agnieszka Maciąg edukuje kobiety na temat zdrowego życia
Agnieszka Maciąg to świetny przykład kobiety, która po karierze w modelingu znalazła własny i oryginalny sposób na życie. W 1989 r. została laureatką prestiżowego konkursu, organizowanego przez agencję mody Wilhelmina. Otworzyło jej to drogę do emigracji i na światowe wybiegi, m.in. w Nowym Jorku, Mediolanie i Paryżu. Jednak już trzy lata później piękność musiała przerwać robienie kariery. Zdecydowała się na powrót do kraju, aby urodzić syna.
Modelki z PRL-u, które podbijały świat mody. Co się z nimi teraz dzieje?
Modelki w czasach PRL-u musiały spełnić wyśrubowane kryteria. Zawód te uprawiały nieliczne kobiety. Uroda i wdzięk wielu z nich zapisały się w pamięci Polaków i są wspominane do dzisiaj. Przypominamy ...
Po dwóch latach przerwy wróciła do modelingu. Znów można było oglądać ją na wybiegach w Paryżu, Berlinie i Mediolanie. Pozowała także dla magazynów modowych, m.in. „Hampton” i „Sybille”. W 1996 r. przerwała robienie kariery za granicą, aby spróbować swoich sił w muzyce. W tym czasie wydała swój jedyny studyjny album, „Marakesz 5:30”, a także rozpoczęła współpracę z zespołem De Mono.
Na lata 90. przypada także jej praca w telewizji. Absolwentka dziennikarstwa na warszawskim UW na przestrzeni lat pracowała dla telewizji RTL 7, Polsatu i TV4, a także robiła wywiady z muzykami. Ponadto wystąpiła w dwóch filmach, w „Niani” (2008) i „Czasie surferów”.
W latach dwutysięcznych Agnieszka Maciąg pracowała jako dyrektor artystyczna polskiej marki Vistula, brała udział w kampaniach reklamowych i udzielała się charytatywnie, a w 2011 r. została ambasadorką marki „Sante”. Była modelka ma na swoim koncie kilkuletni związek z Pawłem Maciągiem, a w 2011 r. pobrała się z fotografem, Robertem Wolańskim. Z obu związków ma dzieci.
Nakładem Wydawnictwa Otwarte ukazały się liczne książki Agnieszki Maciąg, a także jej tomik poezji, „Zielone pantofle”. Jak wspomina, w latach dwutysięcznych przeszła kryzys, a potem doznała nawrócenia. Poddała się temu, co przechodziła, aby otworzyć się na nowe i zastąpić stare nawyki nowymi rytuałami. Dziennikarka prowadzi bloga, na którym dzieli się poradami dla kobiet, ciekawostkami zdrowotnymi i przepisami. Zapewnia swoich fanów, że „żyje w sposób mistyczny!”. Przestała pić alkohol, palić papierosy i przeszła na wegetarianizm. Jak twierdzi, „wiele osób zaraziła swoim stylem życia przez żołądek”.
Jak widać, słynne w latach 90. modelki nie mogą narzekać na nudę, a kariera na wybiegu nie przekreśla drogi do pracy intelektualnej. I chociaż niektóre kobiety dały się poznać jako modelki, to z czasem wywalczyły sobie także własne miejsce w biznesie. Wiele z nich zostało przedsiębiorczymi kobietami sukcesu.