Spis treści
Trendy kosmetyczne w 2022 r.
Obecnie oprócz skutecznego działania kosmetyków liczy się ekologia. Nie chodzi jednak tylko o składniki z certyfikatem ekologicznym, ale też nowe rozwiązania dotyczące samych produktów, np. wymienne wkłady do opakowań i opakowania do uzupełniania (typu refill), a także wygodne zwłaszcza na wyjazdach kosmetyki bez wody, np. szampony w kostce, peelingi w proszku.
Coraz bardziej poszukiwane są produkty z czystą etykietą (ang. clean label) – zawierają minimum dodatkowych składników. Są wolne ody związków chemicznych z „czarnej listy”, mogących wpływać negatywnie na skórę i cały organizm. Bardzo często są to jednocześnie kosmetyki wegańskie, wytworzone bez okrucieństwa (cruelty free), a takich szuka coraz więcej osób.
Twarz: czysta i rozświetlona
Teraz wręcz obowiązuje zadbana skóra – a to oznacza, że musi być zdrowa. Ważna jest nie tylko pielęgnacja odpowiednio dobranymi kosmetykami, ale też ochrona przed UV – przed szerokim spektrum fal ultrafioletowych i nie tylko, chemiczna, mineralna i antyoksydacyjna, filtr podczerwieni (IR) i niebieskie światło HEV. Jeśli jednak nie jest doskonała, dzięki odpowiednim produktom wciąż można osiągnąć „wow”.
Jak dbać o cerę? Oto najważniejsze kroki:
- oczyszczanie skóry – za pomocą mleczka lub olejku, rzadziej – żelem do mycia twarzy i płynem micelarnym (naruszają naturalną barierę hydrolipidową skóry), poprzedzone usunięciem ew. makijażu, po czym zmycie wodą,
- tonizacja – naniesienie lub rozpylenies toniku albo hydrolatu kwiatowego,
- krem do konkretnego typu cery – albo kilka kosmetyków – przy suchej cerze serum żelowe i krem, przy bardzo suchej – dodatkowa warstwa olejków roślinnych, np. jako serum czy tłusty krem na bazie naturalnych składników;
- naturalny makijaż – modny jest minimalizm w makijażu, a więc styl nude, choć bywa serwowany w połączeniu z czerwoną szminką, jak i z soczystymi neonami. Zarówno neutralne kolory (a więc i „naga” cera), jak i wyrazisty element meke-upu, zwracają jednak uwagę na ew. niedoskonałości cery. Tu sprawdzają się bazy pod podkład, lekkie podkłady dopasowujące się do skóry, pudry mineralne i korektory, a także rozświetlacze.
Jako zabiegi odmładzające bardzo modne są teraz masaże rollerami, również na zimno (po schłodzeniu w lodówce) i kamieniem gua sha. Warto wykonywać je wraz z kompatybilnymi produktami. Sprawdzą się pielęgnacyjne sera olejowe i olejki do twarzy. Produkty typu serum wodne z hialuronianem sodu.
Kosmetyki do pielęgnacji twarzy
Maseczki do twarzy jako wspomaganie cery
Dodatkowy zastrzyk składników pielęgnujących cerę zapewni maseczka do twarzy, która powinna być dopasowana do typu i wymagań cery, a dodatkowo mają konkretne, pożądane działanie, m.in. nawilżające, rozświetlające, oczyszczające, ściągające pory, wyrównujące koloryt, odmładzające.
Zwłaszcza w przypadku maseczek warto zwrócić uwagę na trend o nazwie „waterless” w ramach którego dla ekologii receptury kosmetyków pozbawia się wody, by użytkownik mógł dodać ją samodzielnie. To nie tylko kostki do mycia włosów i ciała, ale również produkty do twarzy, np. peelingi i maseczki.
Z maseczek w proszku od lat cenione są te przygotowywane z różnokolorowych glinek, np. z dodatkiem hydrolatu ziołowego (np. różanego lub rozmarynowego) i olejku eterycznego o pożądanych właściwościach. Taką maskę warto też sporządzić z proszku, który składa się wyłącznie ze sproszkowanych płatków róży czy hibiskusa, miąższu aloesu czy owoców np. żurawiny. Samodzielne sporządzanie kosmetyków (DIY) to trend od lat, który tylko przybiera teraz na sile.
Maseczki pielęgnacyjne do twarzy
Nowoczesna pielęgnacja i stylizacja włosów
Dbanie o włosy to nie tylko mycie (często uzupełniane o niekorzystne dla nich układanie), bo troszczyć się trzeba nie tylko o suche końcówki, ale także skórę głowy. Przy wyborze szamponu i odżywki warto uwzględnić porowatość włosów (trzeba zrobić domowy test), bo kosmetyki dobrane na tej podstawie będą zapewniały optymalny wygląd włosów.
Dbanie o skórę głowy to jej dokładne oczyszczanie przy myciu, a także za pomocą peelingów i płynów oczyszczających. Zapewni to większą objętość i świeżość fryzury. Aby natomiast przez lata cieszyć się bujną czupryną nawet pomimo zabiegów fryzjerskich, warto dbać o stymulację cebulek włosowych, np. na wiosnę robić sobie kurację na porost włosów za pomocą wcierek w płynie lub aerozolu.
Polecane są kosmetyki do skóry głowy, które zawierają naturalne, sprawdzone w badaniach składniki, takie jak np. wyciąg z czarnuszki, rozmarynu, czarnej rzepy czy łopianu, a także m.in. kompleksy witaminowe. Gdy włosy wpadają intensywnie, warto zainwestować w kosmetyki zawierające minoksydyl lub bimatoprost.
Do stylizacji włosów warto używać nowoczesnych kosmetyków, takich jak np. puder, gumowa pasta – matowa, nabłyszczająca czy z mikrowłóknami, a także suchy szampon z lakierem w sprayu, który skutecznie nadaje objętości, odświeżając fryzurę.
Zadbaj o swoje włosy
Gładkie ciało to zasługa nie tylko balsamu
Aby zadbać o piękną skórę ciała, po każdej kąpieli należy nawilżać skórę za pomocą balsamu lub mleczka do ciała. Aby zniwelować suchość, szorstkość czy utratę jędrności, warto sięgnąć po kosmetyki funkcjonalne. Cenne składniki aktywne występuję już nie tylko w kremach do twarzy. Również produkty do ciała są wzbogacane szlachetnymi olejkami, wyciągami roślinnymi, witaminami i antyoksydantami.
Popularne jest czerpanie z zasobów rodzimej natury, np. wyciągi z warzyw, jak n. ogórek, seler, pomidor, zielony groszek cz bazylia, a także innych roślin zielonych, które obfitują w detoksykujący chlorofil. Popularne i skuteczne składniki poprawiające stan skóry to m.in. zielona herbata matcha, olej z nasion i wyciąg z kwiatów konopi siewnych oraz ich składnik aktywny – kannabinol, aloes, zielone algi.
Latem nawilżające żele, najczęściej na bazie miąższu aloesu czy krocienia (tzw. smocza krew), a także mgiełki. Olejki stosowane na wierzch, by zatrzymać wilgoć w skórze – taka kombinacja sprawdzi się po opalaniu i przy przesuszonej skórze, a także same olejki nakładane na wilgotne ciało jeszcze pod prysznicem.
Wyszczuplające i antycellulitowe – skuteczne poprawiają wygląd skóry z odwadniającą skórę kofeiną i składnikami przyspieszającymi spalanie tkanki tłuszczowej, takimi jak bogate w jod wyciągi z wodorostów morskich, chili (i sama kapsaicyna), zielona kawa czy olejek cynamonowy, a także stymulujące krążenie – z miłorzębu, bluszczu, ujędrniający – z wąkrotki azjatyckiej.