Niechęć do kawy
Odrzucenie od kawy to jednej z nietypowych, ale dość częstych objawów ciąży. Na kolejnych slajdach poznasz inne oznaki, które mogą świadczyć o tym, że jesteś w ciąży.
Nadwrażliwość na zapachy
Nadwrażliwość na zapachy (hipersomia) może pojawić się już w pierwszych tygodniach ciąży. Nie jest to objaw niepokojący, ale może utrudniać funkcjonowanie przyszłej mamie. Zmiany hormonalne zachodzące w organizmie powodują, że zmysł węchu robi się bardzo wyczulony.
Jeśli kobieta dodatkowo boryka się z nudnościami, nadwrażliwość może być dla niej wyjątkowo uciążliwa. Niektórzy badacze podejrzewają, że jest to obronna reakcja organizmu, która ma uchronić ciężarną przez zatruciem pokarmowym. U niektórych kobiet hipersomia zanika po kilku tygodniach, u innych utrzymuje się przez całą ciążę.
Problemy z koncentracją
Rozkojarzenie w ciąży oraz trudności z koncentracją to objawy, które towarzyszą wielu przyszłym mamom. Trudno wskazać jedną przyczynę tego stanu rzeczy. W pierwszym trymestrze stoją z nim m.in. zmiany hormonalne oraz zmęczenie. W kolejnych miesiącach nasilić je mogą niedobory snu oraz witamin i składników mineralnych, które mogą pojawić się w następstwie ciąży. Amnezja ciążowa, objawiająca się np. zapominaniem imion czy celu wizyty w sklepie to objaw, który mija zazwyczaj wraz z pojawieniem się na świecie dziecka.
Ból głowy
Jak wynika z badań, aż 39 proc. ciężarnych odczuwa ból głowy w ciąży i po porodzie, z czego 26 proc. to bóle napięciowe. W pierwszym trymestrze najczęściej spowodowane są zmianami hormonalnymi, większą objętością krwi oraz zmianami wagi. W kolejnych miesiącach do bólów głowy przyczyniać się mogą m.in. odwodnienie, niski poziom cukru we krwi oraz złe nawyki żywieniowe.
Występowaniu dolegliwości sprzyjają także brak snu i aktywności fizycznej. Jeśli bóle głowy występują przewlekle lub pacjentka ma tendencję do migren, powinna zgłosić to lekarzowi prowadzącemu ciążę. Wykluczy on wtórne przyczyny bólów, takie jak zbyt wysokie ciśnienie krwi, które jest bardzo niebezpieczne w ciąży.