Pierwsze objawy ciąży – na co zwrócić uwagę? Niektóre oznaki mogą być nietypowe. Te symptomy mogą świadczyć o tym, że jesteś w ciąży

Marta Siesicka-Osiak
Odrzucenie od kawy to jednej z nietypowych, ale dość częstych objawów ciąży. Na kolejnych slajdach poznasz inne oznaki, które mogą świadczyć o tym, że jesteś w ciąży.
Odrzucenie od kawy to jednej z nietypowych, ale dość częstych objawów ciąży. Na kolejnych slajdach poznasz inne oznaki, które mogą świadczyć o tym, że jesteś w ciąży. wavebreakmediamicro/123RF
Objawy ciąży mogą być różne, część z nich dotyczy większości kobiet, inne dotykają niewielkiej grupy ciężarnych. Wśród pierwszych oznak wymieniane są najczęściej: opóźniający się okres oraz nudności. Jednak ciąży towarzyszy wiele innych symptomów, które mogą zaskoczyć przyszłą mamę. Sprawdź, jakie są nietypowe objawy ciąży. Ale pamiętaj, że tylko badanie krwi z pomiarem stężenia hormonu hCG jest wiarygodnym potwierdzeniem ciąży.

Spis treści

Nietypowe objawy ciąży. Kiedy wystąpią, warto zrobić test

Oprócz typowych oznak ciąży, kobiety stosunkowo często mogą zaobserwować u siebie także inne, dość zaskakujące symptomy, takie jak np. zwiększone wydzielanie śliny. Sprawdź, w naszej galerii, czego jeszcze przyszłe mamy mogą spodziewać się w pierwszych tygodniach ciąży:

Takie nietypowe objawy daje ciąża

Ciążowy mózg – mniejszy, ale mądrzejszy. Jak długo utrzymują się zmiany w mózgu?

Ciążowy mózg – mniejszy, ale mądrzejszy. Jak długo utrzymują się zmiany w mózgu?

Mózg kobiety będącej w ciąży naprawdę się zmienia! U przyszłych matek zaobserwowano zmiany w obszarach mózgu odpowiedzialnych za relacje społeczne, przy jednoczesnym wzroście poczucia przywiązania do ...

Marta Siesicka-Osiak
Marta Siesicka-Osiak

Te objawy mogą świadczyć o tym, że jesteś w ciąży. Ile z nich rozpoznajesz?

Pierwsze sygnały, które mogą świadczyć o tym, że doszło do zapłodnienia komórki jajowej, to m.in.:

  1. Brak miesiączki – opóźnienie krwawienia miesiączkowego to zazwyczaj pierwszy sygnał świadczący o tym, że mogło dojść do zapłodnienia komórki jajowej. W tym czasie, jak i w kolejnych miesiącach, może pojawiać się plamienie, które zazwyczaj nie jest powodem do niepokoju, ale powinno być omówione z lekarzem prowadzącym ciążę. W ciągu dwóch pierwszych tygodni może wystąpić tzw. plamienie implantacyjne związane z zagnieżdżaniem się zarodka.
  2. Ból lub nadwrażliwość piersi tkliwość piersi i zmiany koloru skóry brodawek sutkowych to naturalne oznaki zmian hormonalnych, jakie ciąża powoduje w organizmie kobiety. Zwiększające się stężenie estrogenów i progesteronu oraz rozrost gruczołów sutkowych, może skutkować dolegliwościami bólowymi. Zazwyczaj pojawiają się one około 5 tygodnia ciąży i mogą towarzyszyć ciężarnej aż do rozwiązania.
  3. Dyskomfort w podbrzuszu – wiele kobiet odczuwa w początkowych tygodniach ciąży delikatny ból lub ciągnięcie w podbrzuszu, podobne do tych, które towarzyszą początkowi miesiączki. Są one powodowane zagnieżdżaniem się zarodka w błonie śluzowej macicy.
  4. Zmiany apetytu – utrata apetytu i wagi w pierwszych tygodniach ciąży jest częstą jedną z pierwszych oznak ciąży. W tym czasie może zmienić się odbiór smaków i zapachów, a co za tym idzie preferencji kulinarnych. Także nagłe napady głodu i chęć na nietypowe pokarmy, są skutkiem zachodzących zmian hormonalnych.
  5. Nudności i wymioty – objawy ze strony układu pokarmowego towarzyszą w pierwszym trymestrze ciąży większości kobiet, ale nie odczuwają ich wszystkie ciężarne. Pojawiają się zazwyczaj ok. 6-8 tygodnia i trwają mniej więcej do 14 tygodnia.
Tego nie rób przed porodem! Depilację okolic bikini zostaw specjalistom

Tego nie rób przed porodem! Depilację okolic bikini zostaw specjalistom

Depilacja bikini, czyli usuwanie włosów łonowych, to częsta praktyka wśród ciężarnych szykujących się do porodu. Niewiele z nich wie, że depilacja nie jest zalecana, a może być wręcz szkodliwa. Dowied...

Marta Siesicka-Osiak
Marta Siesicka-Osiak
Dodaj firmę
Logo firmy Narodowy Fundusz Zdrowia Centrala
Warszawa, ul. Rakowiecka 26/30
Autopromocja

Kochaj bezpiecznie

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zdrowie

Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet