Planujesz wakacje za granicą? Ten ważny dokument musisz mieć przed wyjazdem!

Magdalena Marszałek
Planując zagraniczny wyjazd warto pamiętać o dokumentach pozwalających nam bezpłatnie korzystać z opieki medycznej w kraju, do którego się udajemy.
Planując zagraniczny wyjazd warto pamiętać o dokumentach pozwalających nam bezpłatnie korzystać z opieki medycznej w kraju, do którego się udajemy. Pexels
Strój kąpielowy, klapki i okulary przeciwsłoneczne. Pakując bagaż na zagraniczny wyjazd warto pamiętać również o dokumentach pozwalających nam bezpłatnie korzystać z opieki medycznej. Chodzi o Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego, dzięki której możemy być spokojni, że w kraju, do którego się udajemy bez żadnych problemów zostanie nam udzielona pomoc lekarska.

Czym jest EKUZ?

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego to dokument, który potwierdza prawo do korzystania z niezbędnych świadczeń zdrowotnych w czasie pobytu za granicą na koszt Narodowego Funduszu Zdrowia. Obowiązuje we wszystkich krajach Unii Europejskiej, ale także w:

  • Islandii
  • Liechtensteinie
  • Norwegii
  • Szwajcarii
  • Wielkiej Brytanii

Karta może zostać wydana wyłącznie osobom, które mają ubezpieczenie zdrowotne. Jej wyrobienie jest bezpłatne.

  • Karta jest ważna tylko z dowodem tożsamości!
  • Karta nie jest dla całej rodziny - każdy jej członek otrzymuje swoją

Co kraj to obyczaj

Karta uprawnia do wszystkich świadczeń zdrowotnych za granicą. Warto jednak pamiętać, że prawo do leczenia przysługuje nam na tych samych zasadach, na jakich korzystają z niego obywatele kraju, do którego się udajemy. Jeśli w danym kraju istnieje obowiązek opłacenia części kosztów za wizytę u lekarza - wówczas również poniesiemy takie koszty. Tak jest między innymi we Francji, gdzie zapłacimy za część honorarium lekarza, czy w Austrii, gdzie poniesiemy koszt wezwania karetki. Szczegółowe informacje dotyczące zasad dostępu do opieki zdrowotnej w danym kraju można znaleźć TUTAJ

Jak otrzymać kartę?

Wniosek o wydanie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego można złożyć na kilka sposobów.

  • osobiście w oddziałach Narodowego Funduszu Zdrowia
  • wysyłając wydrukowany, wypełniony i podpisany wniosek na poczcie
  • wysyłając zeskanowany wniosek e-mailem na adres ekuz@nfz.gov.pl
  • przez Internetowe Konto Pacjenta

.

Przeczytaj też:

Ile trzeba czekać?

Jeśli wniosek o wydanie karty składamy osobiście, to dokument dostaniemy od ręki. W innym przypadku trwa to do pięciu dni, a w okresie wakacyjnym może wydłużyć się nawet do dziesięciu dni. Karta jest ważna przez trzy lata.

Nie wszędzie działa

Karta działa jedynie na terenie unii europejskiej oraz kilku państw spoza unii, więc jeśli wybieramy się gdzieś dalej - na przykład do Turcji, Tunezji czy Egiptu, to ten dokument się nam nie przyda. Co ważne - pozwala na leczenie jedynie w publicznych placówkach zdrowia i uprawnia tylko do podstawowej pomocy medycznej.

Zobacz również:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najważniejsze wiadomości z kraju i ze świata

Polecane oferty

* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet