Zagraniczne wakacje 2021: koszt w popularnych krajach Europy i w najtańszych na świecie.
Jednak nasze preferencje wynikają nie tylko z ciekawości świata. Również z realiów jakościowych (poziom usług, bezpieczeństwo koronawirusowe i kryminalne), a nierzadko z kosztów samej podróży i pobytu w danym kraju. Dużo zależy od ofert linii lotniczych i biur podróży oraz od realiów ekonomicznych na miejscu: cen usług hotelowych, żywności, rozrywek i paliwa w przypadku podróży autem.
Co ciekawe, gdyby spytać przeciętnego Polaka, dokąd podróżujemy w celach turystycznych, wymieni Grecję, Turcję, Egipt i Tunezję, a w nieco dalszej kolejności nawet Tajlandię. A tak nie jest. Weźmy ostatni normalny rok turystyczny przed pandemią, czyli 2019. Liczba naszych podróży była pięć razy większa niż przed koronawirusem: 13,5 mln, co zarazem oznacza wzrost o 5,5 proc. wobec roku 2018. Polscy turyści najczęściej odwiedzili:
- Niemcy (2,5 mln),
- Wielką Brytanię i Włochy (po 1,1 mln),
- Czechy, Grecję i Hiszpanię (po 0,8 mln),
- Chorwację (0,7 mln).
Średnia długość pobytu – 9,8 noclegu. Największy udział w wydatkach stanowiły transport i zakwaterowanie.
Wytrawny obieżyświat, pan Adam ze Słupska, planując wyjazdy, uwzględnia detale. – Przejazd ponad 200 km z Armenii do Gruzji kosztuje 15 dolarów, a tylko 2 km w stolicy Gruzji 25 dolarów – daje przykład. – Ale ważniejszy jest przelot. Kasę liczę na pół roku przed, promocje lotnicze spinam z moim terminem.
Nieraz o kierunku decydują zniżki: kiedy celowałem w Kolumbię, hitem okazało się Kuala Lumpur w Malezji – 1.100 zł w obie strony licząc dolot z Helsinek, gdy normalnie 6.000. Natomiast na miejscu, jeśli ktoś nie założył sobie sławnych atrakcji, doradzam zaraz po lądowaniu uciekać z miejsc popularnych, gdzie zedrą z nas w hotelu, lokalu i na ulicy. Na prowincji Wietnamu czy Laosu jest ciekawiej i starczy 15 dolarów na dzienne wyżywienie ze spaniem. Warto się wtopić w miejscowych: jeść na targu, na uliczce, spać pod strzechą. Inna sprawa, że nie da się nie być w takich miejscach jak Machu Picchu, tyle że tam już nas złupią.
Przechodząc w poniższych slajdach do wydatków w poszczególnych krajach, nie zapomnijcie, że to dane orientacyjne, bowiem ceny zależą nie tylko od kraju, ale są różne zależnie od regionu w jednym państwie, poza tym zwykle wyższe w dużych, a niższe w małych miastach, wyższe na letnich wyspach niż na letnim lądzie.