Rodzina Magdaleny Żuk domaga się zadośćuczynienia od biura podróży. Co wiemy o procesie?

Damian Kelman
Opracowanie:
Wideo
od 12 lat
Rodzina Magdaleny Żuk domaga się zadośćuczynienia od biura podróży, z którym kobieta wybrała się na wakacje do Egiptu w 2017 roku. To tam straciła życie. Ruszył właśnie proces w tej sprawie.

Spis treści

Proces cywilny przeciwko biuru podróży

W środę rozpoczął się przed Sądem Okręgowym w Łodzi proces cywilny, w którym rodzina zmarłej w 2017 r. w Egipcie Magdaleny Żuk domaga się zadośćuczynienia od organizującego wyjazd biura podróży. Rozprawę odroczono do 15 lipca z powodu niestawienia się świadków. Pełnomocnik rodziny, adw. Andrzej Ceglarski wyjaśnił, że najbliżsi zmarłej wystąpili do sądu o przyznanie zadośćuczynienia od biura podróży, które w ich opinii nie zapewniło właściwych warunków podczas wyjazdu turystycznego. Pełnomocnik organizatora wyjazdu adw. Piotr Paduszyński przekonywał, że roszczenie nie ma żadnych podstaw.

27-letnia Magdalena Żuk 25 kwietnia 2017 r. poleciała na wycieczkę do kurortu Marsa Alam w Egipcie. Po dwóch dniach partnera kobiety, który miał z nią kontakt telefoniczny, zaniepokoiło jej zachowanie.

Dlatego mężczyzna zaplanował wcześniejszy powrót Magdaleny Żuk do kraju. Ze względu na pogarszający się stan zdrowia kobieta trafiła do szpitala. W tym samym czasie do Egiptu przyjechał jej znajomy, aby zabrać ją do Polski. W szpitalu dowiedział się, że Magdalena Żuk nie żyje. Zmarła w wyniku obrażeń odniesionych wskutek upadku z drugiego piętra szpitala w Marsa Alam, gdzie przebywała.

Tajemnicza śmierć Magdaleny Żuk. Minęło 6 lat i wciąż niewiele wiadomo

Tajemnicza śmierć Magdaleny Żuk. Minęło 6 lat i wciąż niewiele wiadomo

- Magdalena Żuk mogła paść ofiarą zjawiska znanego jako taharrusz. Jest to takie dziwne zachowanie muzułmanów wobec kobiet, które ich zdaniem zachowują się wyzywająco i prowokacyjnie. Jeden krąg mężcz...

Marcin Koziestański
Marcin Koziestański

Roszczenia rodziny Magdaleny Żuk

Rodzina zmarłej domaga się od biura podróży zadośćuczynienia, ponieważ – jak mówił adw. Ceglarski - firma ponosi odpowiedzialność za niedopełnienie wszystkich obowiązków wynikających z umowy zawartej przed wyjazdem między biurem a Magdaleną Żuk.

- Naszym zdaniem biuro podróży przyczyniło się też do oczernienia pamięci po śp. Magdalenie Żuk. Były kolportowane informacje o jej rzekomej chorobie psychicznej, co do dziś bardzo boli rodzinę. Nikt nie przeprosił rodziny, nie dowiedzieliśmy się, jakie były powody niedopełnienia obowiązków, dlaczego dezinformowano rodzinę. Dlaczego bez żadnej diagnozy i dokumentacji podawano informację o chorobie psychicznej pani Magdaleny, którą przekazywał rzecznik biura podróży

– wyjaśnił pełnomocnik najbliższych zmarłej.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!

Biuro podróży broni się

Zdaniem pełnomocnika biura podróży Rainbow Tours w Łodzi wszystkie zarzuty kierowane w stronę firmy są "absolutnie nietrafne".

- Jeżeli ktoś by jechał taksówką do szpitala i w tym szpitalu doszłoby do wypadku, to nikt nie oskarży taksówkarza o ten wypadek. Doszło do nieszczęśliwego wypadku, jaki on był, to wyjaśnia prokuratura w Polsce, wyjaśniła egipska. I doszło do niego na terenie szpitala, za którego pracę mój klient absolutnie nie odpowiada. Rozumiemy żal i motywowane nim najróżniejsze teorie, ale tu nie ma żadnej odpowiedzialności mojego klienta

– powiedział PAP adw. Paduszyński.

6 lat od tajemniczej śmierci Magdaleny Żuk. Dotarliśmy do nowych faktów

6 lat od tajemniczej śmierci Magdaleny Żuk. Dotarliśmy do nowych faktów

Za kilka dni minie dokładnie 6 lat od tajemniczej śmierci Magdaleny Żuk. Sprawa wciąż budzi wiele wątpliwości, a końca prokuratorskiego śledztwa nie widać. Na jakim etapie obecnie jest sprawa? Portal ...

Marcin Koziestański
Marcin Koziestański

Śledztwo w sprawie śmierci Magdaleny Żuk

Śledztwo w sprawie śmierci polskiej turystki nadal prowadzi Prokuratura Okręgowej w Jeleniej Górze. Postępowanie w tej sprawie prowadziła również egipska prokuratura.

Polscy prokuratorzy dysponują materiałem z egipskiego śledztwa. To dokumentacja i opis czynności podjętych przez tamtejsze organy ścigania na miejscu zgonu pokrzywdzonej i w dalszym toku śledztwa.

Chodzi m.in. o protokoły przesłuchania wielu świadków, w tym lekarzy i personelu medycznego szpitala, do którego została przywieziona Magdalena Żuk. W ramach egipskiego śledztwa zostali też przesłuchani funkcjonariusze policji, pracownicy hotelu i biura podróży, w tym rezydent, a także polscy turyści, którzy towarzyszyli Magdalenie Żuk w podróży.

Również polskie śledztwo obejmuje obszerny materiał dowodowy. Polski prokurator i patomorfolog brali udział w sekcji zwłok przeprowadzonej w Egipcie. Czynność ta była następnie wykonana także w Polsce. Zabezpieczono wiele dokumentów, w tym znajdujące się na elektronicznych nośnikach danych, a także opinie biegłych z zakresu medycyny sądowej, toksykologii, biologii, informatyki, psychiatrii i psychologii.

jg

Źródło:

Polska Agencja Prasowa

Polecane oferty

* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet