Pogrzeb królowej Elżbiety II. Znani żegnali monarchinię. Księżna Kate, Meghan Markle, Ołena Zełenska, Andrzej Duda i inni

Magdalena Bohdanowicz
Rex Features/East News
19 września 2022 r. uwaga niemalże całego świata była skupiona na jednym: ostatniej drodze królowej Wielkiej Brytanii, Elżbiety II. To pierwsza tego typu uroczystość od 1965 r., kiedy kraj pożegnał byłego premiera Winstona Churchilla. Uwagę skupiała nie tylko zaplanowana co do najdrobniejszego szczegółu ceremonia, ale również stroje osób uczestniczących w wydarzeniu. Tu nic nie było dziełem przypadku, miało natomiast potężny ładunek symboliczno-historyczny.

Na naszych oczach dzieje się historia - to stwierdzenie nie jest w żadnym stopniu przesadzone. 8 września 2022 r. w wieku 96 lat zmarła panująca przez ostatnich 70 lat królowa Zjednoczonego Królestwa, Elżbieta II. Kim była? Na to pytanie znajdziesz odpowiedzi w naszym tekście. 19 września br. uwaga całego świata skupiła się na ostatniej drodze monarchini. Ceremonia pogrzebowa królowej Elżbiety II odbyła się w Opactwie Westminsterskim w Londynie, gdzie trumna z ciałem królowej została przewieziona na lawecie armaty Królewskiej Marynarki Wojennej. Ceremonię prowadził dziekan Westminsteru, David Hoyle. Zgromadzeni wysłuchali odczytów i modlitw przywódców politycznych i religijnych, w tym nowej premier Wielkiej Brytanii Liz Truss.

Jak podaje serwis i.pl, pogrzeb zakończył się hymnem narodowym Wielkiej Brytanii ("God Save the King") oraz lamentem królowej w wykonaniu pipera (osoba grająca na dudach - przyp. red.). Trumna przejdzie w kolejnej procesji ulicami Londynu przy dźwiękach Big Bena, który będzie cały czas dzwonił. Po południu karawan dotrze do Windsoru, gdzie dołączy do procesji zmierzającej w górę Albert Road. Następnie w kaplicy św. Jerzego rozpocznie się nabożeństwo żałobne, prowadzone przez dziekana Windsoru i zakończone błogosławieństwem arcybiskupa Canterbury.

Znani żegnają królową Elżbietę II

Jednakże tego dnia uwaga wielu skupiona jest nie tylko na samej ceremonii i monarchini. Nie mniejsze zainteresowanie budzą stylizacje gości tego historycznego wydarzenia. A tych jest wielu - nie zabrakło światowych przywódców, koronowanych głów oraz osób znanych z pierwszych stron gazet.

W uroczystościach pogrzebowej królowej Wielkiej Brytanii wzięło udział wielu światowych przywódców, w tym m.in:

  • Prezydent Polski, Andrzej Duda
  • Prezydent Stanów Zjednoczonych, Joe Biden
  • Władcy Belgii, król Filip i królowa Matylda
  • Władcy Holandii, król Willem-Alexander, królowa Maksyma oraz była królowa Beatrix
  • Władcy Hiszpanii, król Filip i królowa Letycja
  • Cesarz Japonii Naruhito
  • Pierwsza dama Ukrainy, Ołena Zełenska
  • Przewodnicząca Komisji Europejskiej, Ursula von der Leyen

Nie zabrakło również innych rodzin królewskich:

  • król Hiszpanii Filip VI i jego żona królowa Letizia
  • były król Hiszpanii Juan Carlos I i była królowa Sofia
  • król Belgii Filip i królowa Matylda
  • król Szwecji Karol XVI Gustaw i królowa Sylwia
  • król Holandii Wilhelm-Aleksander i królowa Maksyma, wraz z byłą królową kraju - Beatrix, która abdykowała w 2013 roku
  • królowa Danii Małgorzata II
  • król Jordanii Abdullah II
  • cesarz Japonii Naruhito i cesarzowa Masako
  • król Norwegii Harald V i królowa Sonja

Ogromną uwagę skupiali przede wszystkim jednak członkowie rodziny zmarłej monarchini, a przede wszystkim:

  • król Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej Karol III z małżonką Camillą
  • książę Walii, William i księżna Walii, Kate wraz z dziećmi
  • książę Yorku, Andrzej oraz księżniczki Beatrycze i Eugenia
  • hrabia Wesseksu, książę Edward i hrabina Wesseksu, księżna Zofia
  • księżniczka królewska Anna
  • książę Sussex Harry i księżna Sussex Meghan

Pogrzeb królowej Elżbiety II - dress code

Jak powszechnie wiadomo, zwłaszcza w przypadku rodziny królewskiej nic nie jest dziełem przypadku lub jemu pozostawione. W przypadku pogrzebów, zarówno tych mniej i bardziej oficjalnych, w kulturze europejskiej odgórnie przyjętym kolorem obowiązującym wszystkich uczestników ceremonii jest czerń. Także w przypadku wydarzenia takiej rangi, jak pogrzeb monarchini, główne skrzypce gra czerń. Jednak nie wszystko jest takie oczywiste, jak mogłoby się z pozoru wydawać.

Mundur, kapelusze, stonowane suknie i klasyczne garnitury, woalki - tak można pokrótce streścić pogrzebowy dress code, który obowiązuje zarówno członków rodziny królewskiej, jak i gości. Jednak nie wszyscy mogą wybierać to, co założą. W chwili śmierci królowej Elżbiety, w mediach podjęto dyskusję nt. tego, w czym pojawi się Harry. Wszyscy członkowie rodziny królewskiej pełniący obowiązki są zobligowani do założenia munduru.

Młodszy syn króla Karola III w 2020 r. wraz z żoną Meghan Markle zdecydowali się "wypisać" z rodziny królewskiej. W teorii oznaczało to, że w chwili pogrzebu monarchini nie był on upoważniony, aby założyć mundur wojskowy - nie miał go na sobie, podobnie jak skompromitowany książe Andrzej, podczas pogrzebu. Przy czuwaniu przy trumnie pozwolono mu go założyć. W hołdzie Elżbiecie II udział wzięli też książę William, córki księcia Andrzeja: księżniczki Beatrycze i Eugenia, dzieci księcia Edwarda: Ludwika i Jakub, a także dzieci księżniczki Anny: Zara Tindall i Peter Philips.

Pozostali są zobligowani do czarnych ubrań formalnych. W przypadku kobiet lista elementów garderoby jest nieco dłuższa - zobligowane są do czarnych sukienek (i okryć, jak płaszcz), czarnego obuwia i czarnych rajstop. Oraz czarnych kapeluszy, fascynatorów i woalek, również w kolorze czarnym. Fascynator to nic innego, jak nakrycie głowy z elementem ozdobnym, przyjmujące różne wersje - od opasek z elementem ozdobnym po różnej wielkości toczki. Jego założenie jest wyrazem szacunku dla zmarłej monarchini i kontynuacją tradycji. Wyjątkiem była księżniczka Anna, która wystąpiła w mundurze i była w kondukcie pogrzebowym, co jest wyjątkiem od reguły. Protokół bowiem przewiduje, że trumnę eskortują jedynie mężczyźni z najbliższej rodziny. Także książę William i jego syn George nie byli w klasycznej czerni - William miał popielatego odcienia mundur, a młody książe - granatowy garnitur z czarnym krawatem.

Symbolika na każdym kroku. Stylizacje na pogrzebie królowej Elżbiety II

Przyglądając się stylizacjom, które na pogrzeb królowej Elżbiety II wybrały znane osobistości, bez trudu dostrzeżemy wiele subtelnych symboli i gestów, którymi uczestnicy składają hołd zmarłej. Nie trzeba daleko szukać - wystarczy przyjrzeć się księżnej Kate. Do czarnej stylizacji uzupełnionej o kapelusz z woalką dobrała perłowy naszyjnik oraz pasującą bransoletkę i kolczyki. Ów naszyjnik był prezentem dla królowej, który często widywano również na szyi księżnej Diany. To nie pierwszy raz, gdy księżna składa hołd rodzinie męża za pomocą biżuterii. W trakcie żałobnego konduktu z Pałacu Buckingham do Pałacu Westminsterskiego żona następcy tronu miała na sobie broszkę w kształcie liścia, zdobioną perłami i szlachetnymi kamieniami.

Z kolei Camilla, królowa konsorta, zwracała uwagę okazałą broszką w kształcie serca wysadzaną diamentami i szafirami i liczbą 60 w języku staro-cerkiewno-słowiańskim. To małe dzieło sztuki było podarowane królowej Wiktorii przez jej wnuki z okazji Diamentowego Jubileuszu celebrowanego w 1897 r. Królowa Elżbieta II podarowała rodzinną pamiątkę Camilli w 2005 r., gdy wychodziła za mąż za syna królowej.

Meghan Markle na pogrzeb królowej wybrała perłowo-diamentowe kolczyki, które otrzymała od zmarłej monarchini w 2018 r. Nawet mała księżniczka Charlotte złożyła babce hołd. W dniu pogrzebu córka Kate i Williama miała niewielką, wysadzaną diamentami broszkę w kształcie podkowy, symbolizującą miłość Elżbiety II do koni i jeździectwa. Komentatorzy zwracają również uwagę na fakt, że księżniczka Charlotte miała na sobie kapelusz. To w dużym skrócie oznacza jedno: księżniczka jest już dość duża, by podlegać protokołowi który określa ubiór członków rodziny królewskiej podczas formalnych wystąpień.

Zobaczcie zdjęcia z pogrzebu królowej Elżbiety II

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kultura i rozrywka

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet