Na naszych oczach dzieje się historia - to stwierdzenie nie jest w żadnym stopniu przesadzone. 8 września 2022 r. w wieku 96 lat zmarła panująca przez ostatnich 70 lat królowa Zjednoczonego Królestwa, Elżbieta II. Kim była? Na to pytanie znajdziesz odpowiedzi w naszym tekście. 19 września br. uwaga całego świata skupiła się na ostatniej drodze monarchini. Ceremonia pogrzebowa królowej Elżbiety II odbyła się w Opactwie Westminsterskim w Londynie, gdzie trumna z ciałem królowej została przewieziona na lawecie armaty Królewskiej Marynarki Wojennej. Ceremonię prowadził dziekan Westminsteru, David Hoyle. Zgromadzeni wysłuchali odczytów i modlitw przywódców politycznych i religijnych, w tym nowej premier Wielkiej Brytanii Liz Truss.
Jak podaje serwis i.pl, pogrzeb zakończył się hymnem narodowym Wielkiej Brytanii ("God Save the King") oraz lamentem królowej w wykonaniu pipera (osoba grająca na dudach - przyp. red.). Trumna przejdzie w kolejnej procesji ulicami Londynu przy dźwiękach Big Bena, który będzie cały czas dzwonił. Po południu karawan dotrze do Windsoru, gdzie dołączy do procesji zmierzającej w górę Albert Road. Następnie w kaplicy św. Jerzego rozpocznie się nabożeństwo żałobne, prowadzone przez dziekana Windsoru i zakończone błogosławieństwem arcybiskupa Canterbury.
Znani żegnają królową Elżbietę II
Jednakże tego dnia uwaga wielu skupiona jest nie tylko na samej ceremonii i monarchini. Nie mniejsze zainteresowanie budzą stylizacje gości tego historycznego wydarzenia. A tych jest wielu - nie zabrakło światowych przywódców, koronowanych głów oraz osób znanych z pierwszych stron gazet.
W uroczystościach pogrzebowej królowej Wielkiej Brytanii wzięło udział wielu światowych przywódców, w tym m.in:
- Prezydent Polski, Andrzej Duda
- Prezydent Stanów Zjednoczonych, Joe Biden
- Władcy Belgii, król Filip i królowa Matylda
- Władcy Holandii, król Willem-Alexander, królowa Maksyma oraz była królowa Beatrix
- Władcy Hiszpanii, król Filip i królowa Letycja
- Cesarz Japonii Naruhito
- Pierwsza dama Ukrainy, Ołena Zełenska
- Przewodnicząca Komisji Europejskiej, Ursula von der Leyen
Nie zabrakło również innych rodzin królewskich:
- król Hiszpanii Filip VI i jego żona królowa Letizia
- były król Hiszpanii Juan Carlos I i była królowa Sofia
- król Belgii Filip i królowa Matylda
- król Szwecji Karol XVI Gustaw i królowa Sylwia
- król Holandii Wilhelm-Aleksander i królowa Maksyma, wraz z byłą królową kraju - Beatrix, która abdykowała w 2013 roku
- królowa Danii Małgorzata II
- król Jordanii Abdullah II
- cesarz Japonii Naruhito i cesarzowa Masako
- król Norwegii Harald V i królowa Sonja
Ogromną uwagę skupiali przede wszystkim jednak członkowie rodziny zmarłej monarchini, a przede wszystkim:
- król Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej Karol III z małżonką Camillą
- książę Walii, William i księżna Walii, Kate wraz z dziećmi
- książę Yorku, Andrzej oraz księżniczki Beatrycze i Eugenia
- hrabia Wesseksu, książę Edward i hrabina Wesseksu, księżna Zofia
- księżniczka królewska Anna
- książę Sussex Harry i księżna Sussex Meghan
Pogrzeb królowej Elżbiety II - dress code
Jak powszechnie wiadomo, zwłaszcza w przypadku rodziny królewskiej nic nie jest dziełem przypadku lub jemu pozostawione. W przypadku pogrzebów, zarówno tych mniej i bardziej oficjalnych, w kulturze europejskiej odgórnie przyjętym kolorem obowiązującym wszystkich uczestników ceremonii jest czerń. Także w przypadku wydarzenia takiej rangi, jak pogrzeb monarchini, główne skrzypce gra czerń. Jednak nie wszystko jest takie oczywiste, jak mogłoby się z pozoru wydawać.
Mundur, kapelusze, stonowane suknie i klasyczne garnitury, woalki - tak można pokrótce streścić pogrzebowy dress code, który obowiązuje zarówno członków rodziny królewskiej, jak i gości. Jednak nie wszyscy mogą wybierać to, co założą. W chwili śmierci królowej Elżbiety, w mediach podjęto dyskusję nt. tego, w czym pojawi się Harry. Wszyscy członkowie rodziny królewskiej pełniący obowiązki są zobligowani do założenia munduru.
Młodszy syn króla Karola III w 2020 r. wraz z żoną Meghan Markle zdecydowali się "wypisać" z rodziny królewskiej. W teorii oznaczało to, że w chwili pogrzebu monarchini nie był on upoważniony, aby założyć mundur wojskowy - nie miał go na sobie, podobnie jak skompromitowany książe Andrzej, podczas pogrzebu. Przy czuwaniu przy trumnie pozwolono mu go założyć. W hołdzie Elżbiecie II udział wzięli też książę William, córki księcia Andrzeja: księżniczki Beatrycze i Eugenia, dzieci księcia Edwarda: Ludwika i Jakub, a także dzieci księżniczki Anny: Zara Tindall i Peter Philips.
Pozostali są zobligowani do czarnych ubrań formalnych. W przypadku kobiet lista elementów garderoby jest nieco dłuższa - zobligowane są do czarnych sukienek (i okryć, jak płaszcz), czarnego obuwia i czarnych rajstop. Oraz czarnych kapeluszy, fascynatorów i woalek, również w kolorze czarnym. Fascynator to nic innego, jak nakrycie głowy z elementem ozdobnym, przyjmujące różne wersje - od opasek z elementem ozdobnym po różnej wielkości toczki. Jego założenie jest wyrazem szacunku dla zmarłej monarchini i kontynuacją tradycji. Wyjątkiem była księżniczka Anna, która wystąpiła w mundurze i była w kondukcie pogrzebowym, co jest wyjątkiem od reguły. Protokół bowiem przewiduje, że trumnę eskortują jedynie mężczyźni z najbliższej rodziny. Także książę William i jego syn George nie byli w klasycznej czerni - William miał popielatego odcienia mundur, a młody książe - granatowy garnitur z czarnym krawatem.
Symbolika na każdym kroku. Stylizacje na pogrzebie królowej Elżbiety II
Przyglądając się stylizacjom, które na pogrzeb królowej Elżbiety II wybrały znane osobistości, bez trudu dostrzeżemy wiele subtelnych symboli i gestów, którymi uczestnicy składają hołd zmarłej. Nie trzeba daleko szukać - wystarczy przyjrzeć się księżnej Kate. Do czarnej stylizacji uzupełnionej o kapelusz z woalką dobrała perłowy naszyjnik oraz pasującą bransoletkę i kolczyki. Ów naszyjnik był prezentem dla królowej, który często widywano również na szyi księżnej Diany. To nie pierwszy raz, gdy księżna składa hołd rodzinie męża za pomocą biżuterii. W trakcie żałobnego konduktu z Pałacu Buckingham do Pałacu Westminsterskiego żona następcy tronu miała na sobie broszkę w kształcie liścia, zdobioną perłami i szlachetnymi kamieniami.
Z kolei Camilla, królowa konsorta, zwracała uwagę okazałą broszką w kształcie serca wysadzaną diamentami i szafirami i liczbą 60 w języku staro-cerkiewno-słowiańskim. To małe dzieło sztuki było podarowane królowej Wiktorii przez jej wnuki z okazji Diamentowego Jubileuszu celebrowanego w 1897 r. Królowa Elżbieta II podarowała rodzinną pamiątkę Camilli w 2005 r., gdy wychodziła za mąż za syna królowej.
Meghan Markle na pogrzeb królowej wybrała perłowo-diamentowe kolczyki, które otrzymała od zmarłej monarchini w 2018 r. Nawet mała księżniczka Charlotte złożyła babce hołd. W dniu pogrzebu córka Kate i Williama miała niewielką, wysadzaną diamentami broszkę w kształcie podkowy, symbolizującą miłość Elżbiety II do koni i jeździectwa. Komentatorzy zwracają również uwagę na fakt, że księżniczka Charlotte miała na sobie kapelusz. To w dużym skrócie oznacza jedno: księżniczka jest już dość duża, by podlegać protokołowi który określa ubiór członków rodziny królewskiej podczas formalnych wystąpień.