Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Ministra Obrony Narodowej z dnia 31 grudnia 2021 r. w Polsce w dniach 4.04–8.07.2022 r. przeprowadzona zostanie kwalifikacja wojskowa.
Co to jest kwalifikacja wojskowa i na czym polega?
Kwalifikacja wojskowa, inaczej nazywana również komisją wojskową, to badanie, które ma na celu ocenić przydatność danej osoby do służby wojskowej. Po przeprowadzeniu takiej analizy, każdy otrzymuje jedną z czterech kategorii:
- kategoria A - zdolny(a) do czynnej służby wojskowej,
- kategoria B – czasowo niezdolny(a) do czynnej służby wojskowej, takie osoby zazwyczaj po 12 lub 24 miesiącach są ponownie wzywane na badanie,
- kategoria D – niezdolny(a) do czynnej służby wojskowej w czasie pokoju, z wyjątkiem niektórych stanowisk służbowych przeznaczonych dla terytorialnej służby wojskowej,
- kategoria E – osoba zakwalifikowana do tej grupy jest niezdolna pełnić żadnej służby wojskowej zarówno w czasie pokoju, jak i wojny.
Warto wiedzieć, że wezwanie na kwalifikację wojskową, nie jest tym samym, co pobór do armii. To dwie różne kwestie, które są mylone. Z pewnością wynika to z faktu, że w 2009 roku oficjalnie takie badanie nazywało się „poborem”.
Kogo dotyczy obowiązek stawienia się do kwalifikacji wojskowej w 2022 r.
Obowiązek pojawienia się w WKU mają mężczyźni urodzeni w 2003 roku oraz roczniki starsze, czyli 1998–2002, którzy nie mają określonej kategorii zdolności do służby wojskowej. Poza tym taka powinność dotyczy również kobiet, zwłaszcza tych urodzonych w latach 1998–2003, posiadających kwalifikacje przydatne do czynnej służby wojskowej. Dotyczy to przede wszystkim pań, które kończą naukę w roku akademickim 2021/2022 na wyższych uczelniach na kierunkach medycznych, weterynaryjnych i psychologicznych oraz studentek i absolwentek szkół lub kierunków:
- analityka medyczna,
- farmacja,
- lekarski,
- lekarsko-dentystyczny,
- pielęgniarstwo,
- psychologia,
- ratownictwo medyczne,
- weterynaria.
W tym przypadku wzywane będą jedynie te osoby, które nie posiadają jeszcze określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej.
Czy kobieta może zostać w Polsce powołana do wojska?
Powołanie do wojska na ogół dotyczy w Polsce mężczyzn. Kobiety również mogą jednak służyć w polskich siłach zbrojnych, a w określonych sytuacjach mogą zostać powołane do wojska tak samo jak panowie. P...
Imienne wezwanie mogą również otrzymać mężczyźni i kobiety urodzeni w latach 2001–2002, którzy zostali uznani przez powiatowe komisje lekarskie za czasowo niezdolnych do czynnej służby wojskowej ze względu na ich stan zdrowia (jeżeli okres tej niezdolności upływa przed zakończeniem kwalifikacji wojskowej). Dotyczy to również tych, którzy złożyli wniosek o zmianę kategorii kwalifikacyjnej.
Na stronie rządowej czytamy także:
Do kwalifikacji wojskowej mogą zostać wezwane również osoby, które ukończyły 18 lat życia i zgłosiły się ochotniczo do kwalifikacji wojskowej do końca roku kalendarzowego, w którym kończą 24 lata życia, jeżeli nie posiadają jeszcze określonej zdolności do czynnej służby wojskowej.
Jakie dokumenty trzeba ze sobą zabrać na komisję wojskową?
Wszystkie osoby, które dostały imienne wezwanie po raz pierwszy powinny zabrać ze sobą następujące dokumenty:
- dowód osobisty lub inny dokument potwierdzający tożsamość,
- dokumentację medyczną,
- aktualną fotografię o wymiarach 35 mm x 40 mm (bez nakrycia głowy),
- dokumenty potwierdzające wykształcenie lub posiadane kwalifikacje zawodowe albo zaświadczenie ze szkoły o kontynuowaniu nauki.
Ci, którzy już brali udział w kwalifikacji, zobowiązani są ze sobą przynieść dokument tożsamości, aktualną dokumentację medyczną oraz wyniki badań specjalistycznych z ostatnich 12 lub 24 miesięcy oraz książeczkę wojskową.
Matka i córka w WOT. Kobiety w wojsku dają radę
Wiem, że gdybym została wysłana na front ,– choć mam nadzieję, że nie będzie takiej konieczności, – to jestem gotowa walczyć za nasz kraj – mówi kapral Joanna Dądelewska ze stacjonującego w Malborku 7...
Co zrobić, kiedy stawiennictwo przed komisją wojskową jest niemożliwe?
W sytuacji kiedy dzień i godzina pojawienia się przed komisją nie pasuje, należy zawiadomić o tym wójta lub burmistrza (prezydenta miasta) najpóźniej w dniu wskazanym w wezwaniu i wyjaśnić powody absencji. Wówczas zostanie wyznaczona nowa data.
Źródło: Kwalifikacja wojskowa, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji
Nie żyje Stanisław Tym
Plotki, sensacje i ciekawostki z życia gwiazd - czytaj dalej na ShowNews.pl
- Znaleźliśmy drugą żonę Solorza! Zaszyła się w Afryce | TYLKO U NAS ZDJĘCIA
- Mąż Bosackiej nie ma romansu! Czy ma szansę wrócić? Stanowcza odpowiedź gwiazdy
- Zwykli ludzie nie mają tam wstępu. Tak Górniak nosi się po strefie dla VIP-ów
- Jurksztowicz i Dębski usłyszeli wyrok sądu. Dostali rozwód, ale to nie koniec wojny