Badanie wiedzy pacjentek kontynuujących lub rozpoczynających doustną antykoncepcję hormonalną zostało przeprowadzone przez firmę Brass Research & Development w ramach wspomnianego programu. Lekarze przeprowadzili wywiad z 17 760 pacjentkami w okresie od października 2015r. do października 2016r.
Kobiety, które brały udział w badaniu w zdecydowanej większości wiedziały jaki jest mechanizm działania tabletek hormonalnych. Jednak dla aż dwóch na pięć badanych Polek nie było jasne to, czy tabletki antykoncepcyjne zabezpieczają przed chorobami przenoszonymi drogą płciową (15,6% badanych nie wiedziało, czy to prawda, a 4,3 proc. kobiet udzieliło niepoprawnej odpowiedzi).
- Regularność przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych jest bardzo ważna z punktu widzenia skuteczności tej metody. Tymczasem jedna na dziesięć użytkowniczek tej metody, które uczestniczyły w badaniu, nie wie o tym, że największa skuteczność tabletek antykoncepcyjnych zostanie zachowana, gdy zażywa się je każdego dnia o tej samej porze - informuje Karolina Krzysik – Klemanów, project manager w firmie Gideon Richter.
Panie, które wzięły udział w badaniu miały problem z odpowiedzią na pytanie, co robić, gdy przez przypadek ominiemy jedną dawkę środków antykoncepcyjnych. Okazuje się, że ponad 20 proc. badanych Polek nie jest świadoma tego, że w przypadku, gdy pominięta została tabletka antykoncepcyjna i upłynęło więcej niż 12 godzin od jej planowego przyjęcia, skuteczność antykoncepcji może być zmniejszona. Co zaskakujące, aż cztery na dziesięć Polek objętych badaniem nie wiedziało, w jaki sposób inne przyjmowane przez nie preparaty mogą wpłynąć na skuteczność antykoncepcji doustnej.
Lekarze badający wiedzę uczestniczek programu ocenili, że 53,2 proc. badanych Pań dysponuje wiedzą częściową o stosowanej przez nie metodzie antykoncepcji, a 40,6 proc. kobiet posiada pełną wiedzę w tym zakresie. Zdaniem lekarzy, 6,3 proc. uczestniczek badania nie posiadało odpowiedniej wiedzy o tabletkach antykoncepcyjnych.
Wideo: Dzień Dobry TVN/ x-news