Zioła i suplementy diety na krążenie w nogach. Zobacz, jak w naturalny sposób poprawić słabe krążenie krwi i zmniejszyć objawy niedokrwienia
Masz obrzęki nóg, bóle i inne objawy niedokrwienia? Na problemy z krążeniem pomogą zioła i naturalne suplementy diety. Przesuwaj zdjęcia w prawo, ew. naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.
Kwasy omega-3
Niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 w postaci DHA oraz jego prekursora EPA usprawniają produkcję tlenku azotu, który rozszerza naczynia krwionośne. Ponadto chronią arterie przed odkładaniem się płytki miażdżycowej, rozrzedzają krew i zmniejszają ryzyko powstawania jej zakrzepów.
Źródłem tych związków są tłuste ryby morskie, a w mniejszym stopniu tłuszcze roślinne, np. zawarte w siemieniu lnianym i konopnym, orzechach włoskich czy oleju rzepakowym. Ponieważ ryby są drogie i zawierają liczne zanieczyszczenia, zapewnienie sobie odpowiedniej ilości omega-3 nie jest łatwe. Można jednak wspomagać się kapsułkami z olejem rybim (rafinowanym z wątroby lub uzyskiwanym z mięśni ryb sardynkowatych) lub z kryla. Dzienna dawka DHA i EPA pochodzących ze wszystkich źródeł nie powinna przekraczać 3000 mg dziennie.
Diosmina i hesperydyna
Diosmina i hesperydyna to naturalne antyoksydanty z grupy flawonoidów, których źródłem są m.in. skórki cytrusów. Pozyskiwane z nich związki usprawniają krążenie żylna i pracę układu limfatycznego, a dzięki temu odprowadzanie z tkanek nadmiaru wody. Działają więc przeciwobrzękowo, a także łagodzą stan zapalny i wspomagają regenerację komórek. W połączeniu wzmacniają swoje działanie i są dostępne jako suplement diety.
L-arginina
To aminokwas, z którego organizm wytwarza tlenek azotu (NO) – związek gazowy rozszerzający naczynia krwionośne i dzięki temu usprawniający krążenie krwi. Najlepszymi jego źródłami są orzechy włoskie, pestki dyni, soja i produkty odzwierzęce. Działa najlepiej, gdy w organizmie nie brakuje witamin z grupy B.
Aby znacząco zwiększyć spożycie argininy, należałoby zjadać bardzo duże ilości wspomnianych produktów, co jest praktycznie niemożliwe. Dlatego warto sięgnąć po ten składnik w postaci suplementu diety w dawce ok. 2400 mg dziennie, najlepiej w połączeniu z witaminami B6 i B12 oraz kwasem foliowym.