„W hołdzie macierzyństwu” - pod takim tytułem 27 maja 1988 r. „Dziennik Łódzki” informował o otwarciu pomnika szpitala Centrum Zdrowia Matki Polki. Wtedy był to „jeden z najpiękniejszych i najlepiej wyposażonych szpitali w Polsce”.
Dziś, przekraczając próg tej łódzkiej porodówki, można odnieść wrażenie, że czas stanął w miejscu. Jaskrawe światło jarzeniówek, seledynowe płytki, kręte korytarze pogrążone w mroku, a w powietrzu zapach wilgoci. Inne kliniki „Matki Polki” wkroczyły już w XXI wiek, blok porodowy dopiero teraz będzie modernizowany.
- Po trzech latach (od objęcia stanowiska dyrektora - red.) oglądania tych zielonych płytek ze świadomością konieczności remontu, bardzo chętnie własnoręcznie pozbędę się ze ściany ostatniego kafelka - mówi prof. Maciej Banach, dyrektor Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi. - Chciałbym, żeby było tam jasno i przyjemnie, żeby kobiety czuły się bezpiecznie i komfortowo pod każdym względem. Jakość opieki medycznej i warunki dla pacjentek już niedługo będą na najwyższym poziomie. To będą najnowocześniejsze bloki porodowe w regionie - mówi prof. Banach.
Na remont bloków porodowych, a także sal operacyjnych i izby przyjęć szpital dostał 24 mln zł z Ministerstwa Zdrowia. W ICZMP ma powstać jeden nowoczesny blok porodowy podzielony na dwie części: klasyczny blok porodowy i sale operacyjne, ale zarządzany przez jednego kierownika.
Oddział pozostanie w obecnym miejscu, czyli na poziomie zero. W części pierwszej będzie dziewięć sal porodowych, sala wybudzeń i dwie sale poporodowe, a w drugiej: pięć sal operacyjnych (w tym dwie dla noworodków) oraz dwie porodówki.
Przebudowane zostanie ponad 3,3 tys. metrów kwadratowych powierzchni. Inwestycja ma ruszyć na początku 2018 r. i nie zakłócić pracy porodówki, co oznacza, że matki nawet w trakcie remontu będą mogły rodzić w ICZMP.
- Nasze bloki porodowe przystosowane są do 8 tys. porodów (w 2016 r. było ich ponad 3 tys. - red.), więc nie będzie problemu, by całkowicie wydzielić jedną część bloków tak, by można było tam normalnie pracować - zapowiada prof. Banach.
Po remoncie izby przyjęć skrócony ma być czas przyjęcia do szpitala.
- Zależy nam na tym, żeby kobiety planowo przyjmowane do porodu praktycznie nie czekały na izbie i trafiały natychmiast do kliniki, a ciężarne z zagrożeniem życia jak najszybciej były kierowane do bloku porodowego i na sale operacyjne - dodaje prof. Maciej Banach
CZYTAJ TEŻ: Skomplikowana operacja serca ciężarnej kobiety. Sukces łódzkich lekarzy z ICZMP w Łodzi
Fakty |
W ubiegłym roku w gineko- logiczno-położniczej części ICZMP przyjęto prawie 24 tys. osób. Odbyły się 3.053 porody, urodziło się 3.209 dzieci, w tym 154 par bliźniąt i jedne trojaczki. Porodów fizjologicznych odebrano 1.015, cięć cesarskich przeprowadzono 1.989. Porodów kleszczowych było 49. Szpital dostał ponad 50 mln zł na nowoczesny sprzęt i remonty pozostałych klinik, m.in. na: - pediatryczny SOR (20 mln zł); - klinikę neonatologii oraz klinikę intensywnej terapii wad wrodzonych noworodków i niemowląt (6,6 mln zł); - klinikę chirurgii i urologii dziecięcej i transplantologii, klinikę pediatrii immunologii i nefrologii (713 tys. zł); - klinikę chirurgii onkologicznej i chorób piersi, klinikę perinatologii, klinikę ginekologii i położnictwa oraz dział centralnej sterylizatorni: (2,9 mln zł); - klinikę diagnostyki i leczenia niepłodności (5,3 mln zł); - zakład patomorfologii klinicznej (6,8 mln zł). |
DIAGNOZA STRESZCZENIE. DIAGNOZA ODC. 9 STRESZCZENIE. DIAGNOZA STRESZCZENIE ODCINKÓW
**
ZMIANA CZASU NA ZIMOWY 2017. ZMIANA CZASU Z LETNIEGO NA ZIMOWY. KIEDY ZMIANA CZASU**
BELFER 2 STRESZCZENIE ODCINKÓW: BELFER 2 ODCINEK 1 STRESZCZENIE [BELFER 2 STRESZCZENIE ODCINKÓW]
Premiera serialu „Ultraviolet” AXN. Kręcili go w Łodzi. Kiedy i gdzie oglądać?