Praca w biurze może prowadzić do uciążliwych schorzeń i dolegliwości. Ból karku czy nadgarstka to objawy niektórych z nich.
Przestrzegaj tych prostych zasad, aby cieszyć się zdrowiem mimo siedzącego trybu życia.
Jedz zbilansowane posiłki
Organizacja Health Enhancement Research Organization wskazuje, że odpowiednio zbilansowany posiłek zwiększa efektywność pracownika o 25%. Aby zadbać o zdrowie, możemy przygotowywać posiłki w domu i nosić jedzenie w termosach na zupę lub przejść na dietę pudełkową.
Również sami pracodawcy często niejednokroktnie wspierają zdrowe odżywianie, oferując bezpłatną konsultację z dietetykiem, bony żywieniowe czy owoce w biurze raz w tygodniu. Ponad 60% pracowników jest przekonanych, że dopłaty do posiłków pozwoliłyby im poprawić nawyki żywieniowe, a 70% oczekuje dofinansowania lunchu w godzinach pracy - sugerują wyniki badań Antal i Sodexo opublikowane w raporcie „Cztery osobowości – jeden rynek pracy”.
Spożywaj 4-5 posiłków dziennie
Eksperci żywieniowi zalecają, aby jeść 4-5 posiłków dziennie co 3-4 godziny. Powinniśmy unikać jedzenia przed komputerem i ograniczyć stres związany z pracą podczas jedzenia.
Dobrym rozwiązaniem będzie wspólny posiłek ze współpracownikami. Z raportu Antal i Sodexo „Cztery osobowości – jeden rynek pracy” wynika, że czterech na pięciu pracowników (82%) lubi jeść śniadania czy obiady z kolegami z pracy.
Dbaj o nadgarstki
Problemem osób pracujących przed komputerem jest zespół cieśni nadgarstka (CTS). Przejawia się on: bólem, drętwieniem i mrowieniem dłoni, osłabieniem chwytu oraz promieniującym bólem nadgarstka. Jeżeli chcemy działać prewencyjnie, powinniśmy zadbać o dobór klawiatury (najlepiej na nóżkach), odpowiedniej, ergonomicznej myszki oraz podstawki pod myszkę z małą poduszką pod nadgarstek.
Katarzyna Dwornik, autorka książki „Zdrowy dom”, radzi zrobić przed rozpoczęciem pracy krótką rozgrzewkę ramienia, ręki i palców. Zaleca również regularne przerwy od pracy, najlepiej co 20 minut. Aby zniwelować problem, warto odwiedzić fizjoerepeutę.