Przysłowie „Częste mycie skraca życie” nie mija się z prawdą. Podobnie sprawa ma się ze sprzątaniem

Dorota Kowalska
Myć się czy nie myć - oto jest pytanie. Sprzątać codziennie, czy dać się kurzowi nazbierać? Ważniejsza czysta podłoga, czy może przeczytana książka?
Myć się czy nie myć - oto jest pytanie. Sprzątać codziennie, czy dać się kurzowi nazbierać? Ważniejsza czysta podłoga, czy może przeczytana książka? fot. Pixabay.com
Myć się czy nie myć - oto jest pytanie. Sprzątać codziennie, czy dać się kurzowi nazbierać? Ważniejsza czysta podłoga, czy może przeczytana książka? Prześledźmy historię brudu, czy raczej emocji z nim związanymi, w sieci.

Społeczeństwo

Jeszcze w XIX wieku higiena nie była dla człowieka tak ważna, jak dzisiaj. Może i słusznie, bo zbyt częste mycie, zbyt częste sprzątanie wcale nie uczyni nas ani szczęśliwszymi ani zdrowszymi.

Katherine Ashenberg we wstępie do swojej książki „Historia brudu” pisała tak: „To czy coś uznajemy za czyste, mniej zależy od naszego wzroku czy powonienia, a daleko bardziej od sposobu myślenia. Każda kultura odmiennie definiuje czystość, samodzielnie określając zloty środek między abnegacją a pedantyzmem”.

Według danych Państwowego Zakładu Higieny blisko 40 proc. Polaków deklaruje, że kąpie się codziennie. A David Leffell, ordynator chirurgii dermatologicznej w Yale School of Medicine w Stanach Zjednoczonych tłumaczy, że wystarczy wymyć całe ciało jedynie dwa razy w tygodniu. I nie jest jedynym, który apeluje, by nie przesadzać z mydłem, żelami pod prysznic, szamponami. Bo substancje w nich zawarte usuwają z powierzchni skóry nie tylko kurz, ale i warstwę tłuszczu, który odpowiada za naturalną ochronę człowieka. Zbyt częste mycie wysusza skórę, przez co staje się bardziej podatna na uszkodzenia. Podobnie zbyt częste mycie włosów - usuwa naturalne łój i naturalne oleje, co powoduje ich przesuszanie, utratę blasku czy łamanie. Specjaliści i fryzjerzy sugerują, by odświeżać włosy maksymalnie raz lub dwa razy w tygodniu.

Co do dzieci, te w wieku między 6 a 11 lat powinny się kąpać co najwyżej raz w tygodniu, bo to jedynie wzmocni ich naturalną odporność. Od ponad 30 lat pediatrzy odradzają utrzymywanie przesadnej czystości wokół niemowlaków, bo ta może się przyczynić się do wystąpienia astmy i alergii, ostatnio mówi się nawet o chorobach serca powodowanych sterylnymi warunkach, w jakich przez pierwsze lata swojego życia przebywa noworodek.

Ludzki układ immunologiczny ewoluował, by zwalczać codzienne zagrożenia w świecie pełnym różnorodnych bakterii. Jeśli w dzieciństwie nie stykamy się z wystarczającą ilością patogenów, organizm nie uczy się ich rozpoznawać ani z nimi walczyć. Gdy więc w starszym wieku narażeni będziemy na kontakt choćby z mikrobami, które zwykle żyją z nami w symbiozie, organizm może zareagować stanem zapalnym w postaci poważnej infekcji. Ta właśnie reakcja, jak twierdzą badacze, odpowiedzialna jest za coraz częstsze występowanie alergii i astmy.

Anna Kowalczyk, matka dwójki dzieci: - Lekarze mówili mi o tym, już po urodzeniu pierwszej córeczki, Ewy. I doświadczyłam tego na własnej skórze. Bo kiedy urodziła się Ewa, nie poszłam do pracy: nie posłałam małej ani do żłobka, ani do przedszkola. Kiedy poszła do pierwszej klasy, kilka miesięcy przeleżała w do-mu, cały czas chorowała. Młodsza Patrycja, wychorowała się w przedszkolu, do szkoły poszła już uodporniona. No i z czasem przestałam też wycierać córkom co pięć minut buzie, kazać im co chwila myć ręce, włączać pralkę dwa razy dziennie, bo ściągałam z Ewy i Patrycji nawet lekko przybrudzone ubrania.

Niby racja. Wiadomo, że brudne dziecko, to szczęśliwe dziecko. Ale co do dorosłych, to jednak większość z nas nie wyobraża sobie dnia bez porannego czy wieczornego prysznica.

Małgorzata, bizneswomen, pracownica dużej korporacji mówi wprost, że musi rano i wieczorem wejść pod prysznic. - Nie znam też nikogo w swoim otoczeniu, kto przychodziłby rano do firmy nieświeży. Naprawdę jest różnica między kimś, kto weźmie rano kąpiel czy prysznic, a tym, kto tylko popsika się perfumami czy dezodorantem - mówi. W jej korporacji obowiązują zasady: ubioru, zachowania, także higieny.

Jedna z internautek pisze: „Prysznic rano to rytuał na dobry początek dnia; wieczorem - na dobranoc. Nie wiem, z czym miałabym „nie zdążyć”, poranny prysznic włącznie z myciem włosów (mam krótkie) zajmuje mi około 10 minut. Ubranie się, wysuszenie włosów i szybki makijaż - kolejne 10. Bezcenna inwestycja w dobre samopoczucie o poranku”

Ale są też takie głosy: „Biorę co drugi, trzeci dzień, chyba że są upały albo idę na wyjątkowo intensywny spacer. Wieczorem najczęściej. Nie, nie śmierdzę, nie mam problemów skórnych.”

Umówimy się, aż tak wyśrubowane zasady higieny, to wynalazek najnowszych czasów. I nie ma co wracać do średniowiecza, wystarczy wspomnieć, że jeszcze w XIX wieku najważniejsze były twarz, ręce i nogi - czyli to, co mogli dostrzec inni. W większości mieszkań nie było łazienek. W roku 1902 w Krakowie jedna łazienka przypadała na 389 mieszkańców, czyli na około 70 rodzin.

Co do sprzątania, tu także zdania są podzielone. Jedni sprzątają codziennie, inni raz na miesiąc, albo raz na kilka miesięcy.

Marta, 46 latka kiedyś sprzątała codziennie.

- Nie potrafiłam się na niczym skupić. Przychodziłam z pracy, sprzątałam mieszkanie, a potem dopiero odpoczywałam - przyznaje. W końcu sama doszła do wniosku, że to jakaś obsesja. Że w domu nie musi błyszczeć, żeby byli szczęśliwi - oni, znaczy mąż Waldek i córka Agnieszka.

- Byłam zmęczona: praca, gotowanie, sprzątanie - nie dawałam sobie chwili oddechu. Dzisiaj usiądę po pracy z książką, nawet jeśli nie wszystko w koło jest wypucowane. To coś było w mojej głowie - mówi. Oczywiście, jak dawniej sprząta pewnie częściej niż przeciętna Polka, myje okna kilka razy do roku, przynajmniej raz w tygodniu ściera kurze i szoruje podłogi, ale bez obłędu w oczach. No i nauczyła się żyć, może nie w brudzie, ale w kontrolowanym nieporządku.

Takich perfekcyjnych pań domu musi być całkiem sporo. Oto skargi panów.

„Moja żona ma obsesję na punkcie sprzątania(…). Zresztą z tym brudno to gruba przesada, bo nie jestem może wzorcowym czyściochem, ale utrzymuję otoczenie w ładzie i składzie. Żadnych porozrzucanych rzeczy, kuchnia zawsze czysta (zresztą jemy na mieście), łazienka i toaleta myta regularnie. Aczkolwiek Ona ma zawsze problem. (…). A na koniec najlepsze, przed każdą wizytą Ona sprząta jak najęta, a jak raz czy dwa razy zdarzyło mi się przyjąć gości bez sprzątania to dostała szału (ale tak naprawdę). Do tego jak jest w tym szale to potrafi wejść na pokoju dziecka i pozrzucać mu zabawki z półek, pokopać to co jest na dywanie i każe naszemu synkowi to sprzątać i to w godzinę, bo będzie na coś tam szlaban. Jak z tym żyć?” - pyta jeden z internautów.

Inny: „Też kiedyś tak miałem ze swoją byłą dziewczyną. Miała jakiś problem z tym sprzątaniem, chyba jakąś nerwicę natręctw. A teraz z tego co wiem jest sama i sobie może sprzątać do woli.”

Ale bywa i tak: „Nie ma mnie w domu od godz. 6.00 do godz. 18. 00. Zapewniam rodzinie godne warunki materialne. Planuję wydatki. Załatwiam sprawy urzędowe i administracyjne. Pomagam w zakupach. Wszędzie ją zawożę samochodem. Doradzam przy kupnie ciuchów, podobno mam niezły gust. Nie pomagam w domu (nic oprócz wynoszenia śmieci i załadowania zmywarki) i słabo zajmuję się naszą córeczką. Po prostu o godz. 21 jestem już w łóżku. Moja żona też pracuje. Nie musi gotować i nie gotuje (choć potrafi), bo często jemy na mieście. Fakt, że rano przygotowuje mi śniadanie i prasuje koszule. Czasem załaduje pralkę. Bardzo dużo czasu poświęca naszej córce. Jest niezorganizowana i ma totalnie gdzieś, czy jest posprzątane. W łazience brudne ubrania walają się po podłodze, kuchnia zarąbana jest garnkami i szklankami i talerzami, jak nie zaniosę po sobie talerza po obiedzie w niedzielę z salonu, to stoi do czwartku. Torby z zakupami nierozpakowane non stop stoją w przedpokoju, póki ich ja nie rozpakuję. Nigdy nie mogę nikogo zaprosić do domu, bo jest gorzej niż gdybym mieszkał z kolegą. Czy to jest normalne jesteśmy po ślubie od 5 lat? Czy u Was w domu jest podobnie? Czy to ze mną jest coś nie tak czy z nią?” - pyta zrozpaczony internauta o nicku „zmęczony2000”

Właśnie, sprzątanie sprzątaniem, ale zdrowy rozsądek warto zachować - jakąś równowagę znaleźć. Trzeba jednak wiedzieć, że płyn do mycia szyb, mleczko czyszczące, środek na kamień, tłuszcz i rdzę nie tylko czyszczą, ale i negatywnie wpływają na środowisko, a także na nasze zdrowie. Dostając się do organizmu poprzez drogi oddechowe czy skórę mogą wywoływać alergie i szereg innych chorób.

Na szkodliwość chemicznych środków czystości zwrócił uwagę zespół norweskich naukowców z Uniwersytetu w Bergen. Badacze wykazali, że kobiety, które regularnie używały detergentów miały mniej wydajne płuca. O odkryciu poinformowali na łamach „American Thoracic Society’s American Journal of Respiratory and Critical Care Medicine”.

Naukowcy przeanalizowali dane dotyczące 6 tys. kobiet w wieku ok. 34 lat. Obserwacje prowadzili przez ponad dwie dekady, mając na uwadze długofalowe efekty kontaktu z detergentami. U kobiet, które regularnie używały chemicznych preparatów do czyszczenia, stwierdzono spadek czynności płuc. Okazało się również, że częściej chorowały na astmę. Negatywny wpływ regularnego stosowania chemicznych detergentów ma zbliżony wpływ na zdrowie, jak wypalanie paczki papierosów dziennie przez około 20 lat.

Oddajmy w takim razie głos kobietom.

Jednak z internautek: „W nas odkurzanie i większe sprzątanie odbywa się w weekend. W tygodniu nie mamy na to czasu, bo pracujemy, a dom duży. Czasem jak mnie kurz denerwuje, to odkurza się na szybko podłogę w tygodniu. Pewnie jakbym siedziała w domu, to by mnie to bardziej denerwowało i latałabym z odkurzaczem częściej. Ogólnie ogarniam wszystko na bieżąco, kuchnie sprzątam codziennie wieczorem (zlew, kuchenka, blaty, podłogi). Pralka też chodzi codziennie (ja lubię prać!), w weekend to nawet po kilka razy dziennie (ręczniki, pościel, itp). Ale u mnie porządne odkurzanie i sprzątanie, to jest pod wszystkimi meblami, wszystkie szafki, listwy przypodłogowe, mycie podłóg (nie mam dywanów), zajmuje około 4 godzin i takie robię średnio raz na miesiąc.”

I taki jeszcze głos: „Sprzątam, jak widzę, że trzeba. Przy dwóch kotach często odkurzam, ale codziennie tylko na wiosnę, podczas wzmożonego linienia. Na pewno nie zmieniam ręczników ani pościeli raz w tygodniu. Fajnie jest mieć porządek, ale ludzie z hoplem na tym punkcie (na ogół kobiety) wyzywające całą resztę od brudasów omijam, bo to może jest zaraźliwe, a na pewno niezdrowe.”

Forów i blogów, na których pisze się o tym, jak cieszyć się życiem jest chyba tyle, ile tych, o tym, co lepsze: brud czy astma. Wybrałam jeden, skoro już w sieci pozostajemy - „Marta Pisze. Blog o życiu z uśmiechem.” Autorka wymienia siedemnaście sposobów na to, aby osiągnąć w życiu szczęście. Osiemnasty punkt, ostatni, jest taki: „Nie kieruj się listami i zasadami, które musisz spełniać, by być szczęśliwy. Nie bierz wszystkich porad na blogach za pewnik. Nie uważaj poradników za swoją Biblię. Rób to, co cię uszczęśliwia. Bo tylko ty sam możesz zrobić to dobrze.”

I to byłaby bardzo dobra puenta.

Wideo

Materiał oryginalny: Przysłowie „Częste mycie skraca życie” nie mija się z prawdą. Podobnie sprawa ma się ze sprzątaniem - Gazeta Wrocławska

Komentarze 40

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

M
MPK pasażer

ja czuje "siebie" gdy nie umyje się choć jeden dzień, a nie pracuję fizycznie. Po prostu tolerancja Ci się zwiększyła. Żul też Ci powie że nic nie czuje i jest ok. Nie ma opcji bym się nie umył przynajmniej raz dziennie(bez jakiś wyjątkowych sytuacji). Wolę już krócej żyć i mieć suchą skórę. Wyobraź sobie kobietę podczas okresu, która nie myje się 4 dni tak jak zaleca "Pan Doktor"... dramat

g
gość

nie karmimy ! Idź i się powieś 8-)

g
gość

Czytajcie uważnie. Artykuł nie jest o tym żeby się nie myć, tylko żeby nie trzeba robić tego codziennie. Ci co śmierdzą w tramwajach i autobusach to muszą nie myć się cały tydzień - po jednym dniu bez mycia nie śmierdzi się tak.

i
inna bajka

Korporacyjne ku.....niech się pucują bo co dla nich szybki numerek w toalecie. Zidiociałe społeczeństwo. Mydła, żele, szampony to wszystko zmywa naturalny film. Potem cieszą się lekarz, grzybice i inne cholery skórne się przyczepiają. Jak by jedna z drugą miała nagrzać sobie wody na mycie rano to by śpiewała innym głosem.

O
On

Robi zakupy, praca 12h, sprawy urzędowe załatwia, wozi ją wszędzie, zrzuca z niej obowiązek gotowania bo jedzą na mieście. Sam pracuję podobnie owszem za biurkiem, ale 12h przed komputerem też wymęczy człowieka. Ona nie może talerza zanieść do kuchni i zakupów które on zrobił rozpakować? Serio? Kupi mleko czy jogurty to przecież się popsuje. Jeszcze ty mówisz, że nic nie robi w domu. Wychodzi o 6 z domu to wstaje o 5, o której według Ciebie ma chodzić spać, żeby pracować efektywnie potem 12h? Bez gotowania, zakupów i "spraw na mieście" z 8h pracy na prawdę ta kobieta ma mało do roboty. Mało który dorosły ma tak dobrze jak ona.

t
to zaczeło

walić po autobusach

B
Biały Pan

Tak pytam ?

B
Biały Pan

Ja się kąpie dwa razy dziennie i jestem zdrowy oraz bardzo dobrze się czuję. Lewactwo i ż chcą nas brudem wykończyć. Wystarczy że nachodźcy się nie myją i śmierdzą.

s
samochód

Horror! Znam takich, którzy nie myją zębów, żyją bez dentysty i się nie myją. Chyba nie trzeba mówić jak od nich wali! Prysznic 2x na dzień to konieczność, a nie przesada.

M
M.

Taaak, bardzo mądrze... Promujcie brud! Wiele osób w Polsce choruje właśnie z powodu niedostatecznej higieny (na przykład jamy ustnej).

K
Kostka mydla kosztuje 2zl.

Myjcie sie rano. Pachy, jadra/cipke, odbyt, pachwiny i stopy. Myjcie zeby i wlosy. Wszyscy beda zadowoleni, bo to co sie dzieje czasami w komunikacji miejskiej to czysty dramat! Nowe autobusy Mercedesa a smrod pasazerow w srodku Europy, jak gdzies z Indii! Autobus nie smierdzi! Wy smierdzicie brudasy!

.

Może trochę zmniejszy się twoje zdziwienie "zwierzętami w aglomeracji" jak ci powiem, że w Warszawie na obrzeżach też bardzo często spotyka się zwierzęta.

m
mtr

Chcę zobaczyć z kim piszę a ty ogon pod dupę i nara.

H
Haha nono

Brud nas uczyni szczesliwymi. Tych szczegolnie co w MPK jezdza smierdzieli zacapialych od co drugiego wali tak ze na wymioty bierze.

S
Stop DTR

Spoko woda itp.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3