Rekrutacja do przedszkoli 2022/2023. Jak wybrać odpowiednie przedszkole dla swojego dziecka oraz jakich formalności trzeba dopilnować?

Katarzyna Dębek
Wybór odpowiedniego przedszkola nie jest łatwy. Przede wszystkim trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie: czego rodzic oczekuje od tego miejsca. Przed podjęciem decyzji warto zapoznać się z ofertami takich placówek i dokładnie wszystko sprawdzić.
Wybór odpowiedniego przedszkola nie jest łatwy. Przede wszystkim trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie: czego rodzic oczekuje od tego miejsca. Przed podjęciem decyzji warto zapoznać się z ofertami takich placówek i dokładnie wszystko sprawdzić. GettyImages
Rekrutacja do przedszkoli państwowych zaczyna się z dużym wyprzedzeniem. Warto wiedzieć, jakich formalności trzeba dopełnić. Trzeba uważać, by nie przegapić okresu składania podań – zwłaszcza jeśli chodzi o nabór do placówki państwowej. Dowiedz się, jak wybrać odpowiednie przedszkole i jakie wymagania obowiązują.

Spis treści

Zanim dziecko rozpocznie we wrześniu przygodę z przedszkolem, już wiosną poprzedniego roku, trzeba zacząć starania o przyjęcie go do wybranej placówki.

W jakim wieku dziecko może iść do przedszkola?

Do przedszkola można zapisać dziecko 3-, 4- i 5-letnie. Natomiast sześciolatki mają obowiązek odbyć roczne przygotowanie przedszkolne, które może odbyć się w przedszkolu lub w szkole, w tzw. zerówce. W wyjątkowych sytuacjach dziecko swoją przygodę z edukacją przedszkolną może zacząć, kiedy ma 2,5 roku. Jednak o tym decyduje dyrektor placówki.

Przeczytaj:

Dzieci, które mają 6 lat muszą rozpocząć przygotowanie przedszkolne. W związku z tym rodzice mogą mieć pewność, że gmina, w której mieszkają, zapewni maluchowi miejsce w takiej placówce. Dotyczy to także dzieci młodszych (3-, 4-, 5-latków), których opiekunowie wyrazili chęć posłania swoich pociech do przedszkola.

Prawo do zapisu do takiej placówki mają:

  • rodzice,
  • opiekunowie prawni,
  • osoby, którym sąd powierzył sprawowanie opieki.

Dowiedz się więcej:

Jak wybrać odpowiednie przedszkole?

Wybór odpowiedniego przedszkola nie jest łatwy. Przede wszystkim trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie: czego oczekujemy od tego miejsca – edukacji ogólnorozwojowej, integracji społecznej, edukacji muzycznej, sportowej czy plastycznej? W przypadku państwowych placówek może nie ma aż tak dużego wyboru, ale zawsze można sprawdzić, jakie zajęcia dodatkowe ono oferuje. Zanim zaczniemy dokonywać wszelkich formalności, warto popytać wśród znajomych o polecane przedszkola, zajrzeć na fora internetowe i zapoznać się z ofertą edukacyjną oraz wybrać się na dni otwarte – najlepiej z dzieckiem, by zobaczyć jego reakcja.

Na co zwrócić uwagę wybierając przedszkole?

  • jadłospis i podejście personelu do kwestii zdrowego odżywiania,
  • bezpieczeństwo w przedszkolu,
  • liczebność grup oraz ilość przypadających opiekunek,
  • jak wygląda adaptacja,
  • jak wygląda komunikacja przedszkola z rodzicami,
  • lokalizacja przedszkola,
  • zajęcia dodatkowe,
  • opłaty.

Jak zapisać dziecko do przedszkola?

Aby zapisać dziecko do przedszkola, trzeba wybrać placówkę pierwszego wyboru oraz te, które również bierzemy pod uwagę. Następnie trzeba się skontaktować z administracją i dowiedzieć się, kiedy zaczyna się rekrutacja oraz czy jest prowadzona przez internet. Jeśli nabór jest online, wystarczy wejść na stronę urzędu miasta lub gminy i zarejestrować się na platformie rekrutacyjnej. Następnie wypełnić formularz i wybrać przedszkola, do których chcesz zapisać swoje dziecko.

Można wybrać tylko trzy przedszkola. Pamiętaj, aby wybrać odpowiednią kolejność placówek: jako pierwsze wskaż to, na którym najbardziej ci zależy. Jeśli twoje dziecko nie dostanie się do pierwszego z nich, to możliwe, że dostanie się do drugiego lub trzeciego. Na sam koniec trzeba potwierdzić zakończenie rejestracji. Może się zdarzyć tak, że trzeba będzie wydrukować wszystkie dokumenty i zanieść je w wersji papierowej do przedszkola pierwszego wyboru. W przypadku, kiedy nie jest prowadzona rekrutacja online, należy wybrać się bezpośrednio do ośrodka i wypełnić wniosek w wersji papierowej i pozostawić go w placówce.

Kryteria przyjęcia do przedszkola

Według ustawy pierwszeństwo przyjęcia do przedszkoli obowiązuje następujące dzieci:

  • pochodzące z rodzin wielodzietnych,
  • posiadające orzeczenie o niepełnosprawności,
  • posiadające rodziców lub rodzeństwo z orzeczeniem o niepełnosprawności,
  • samotnych rodziców,
  • wychowujące się w rodzinach zastępczych.

Oprócz kryteriów rządowych brane są także pod uwagę kryteria samorządowe. Dlatego administracja przedszkola zwraca uwagę na:

  • odległość przedszkola od miejsca zamieszkania,
  • miejsce zameldowania,
  • gdzie jest odprowadzany podatek.

W przypadku rekrutacji do przedszkoli państwowych nie liczy się pierwszeństwo zgłoszeń.

Potrzebne dokumenty potwierdzające spełnienie kryteriów

Do przedszkola trzeba będzie donieść dokumenty spełniające kryteria samorządowe, mogą to być:

  • Oświadczenie o zamieszkaniu dziecka w określonej przez gminę odległości od przedszkola.
  • Kopia pierwszej strony zeznania podatkowego opatrzonego prezentatą urzędu skarbowego, w którym zostało złożone zeznanie, lub zaświadczenie z urzędu skarbowego potwierdzające fakt złożenia zeznania o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty), lub urzędowe poświadczenie odbioru wydane przez elektroniczną skrzynkę podawczą systemu teleinformatycznego administracji podatkowej (UPO).
  • Oświadczenie o wykonaniu u dziecka obowiązkowych szczepień ochronnych lub niewykonaniu obowiązkowych szczepień ochronnych ze względów zdrowotnych stwierdzonych przez lekarza.
  • Zaświadczenie lekarza specjalisty o stwierdzonej u dziecka alergii pokarmowej o szerokim zakresie eliminacyjnym produktów spożywczych lub chorobie wymagającej indywidualnej diety.
  • Zaświadczenie pracodawcy o zatrudnieniu albo zaświadczenie o wykonywaniu pracy na podstawie umowy cywilnoprawnej.
  • Zaświadczenie szkoły/uczelni potwierdzające naukę w trybie dziennym.
  • Wydruk ze strony internetowej Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej albo informacja z Krajowego Rejestru Sądowego.
  • Oświadczenie o prowadzeniu gospodarstwa rolnego.
  • Oświadczenie o wysokości dochodu w rodzinie kandydata.

Wyniki przyjęcia do przedszkola

Wyniki przyjęcia od przedszkola najczęściej pojawiają się w maju. Wówczas trzeba potwierdzić zgłoszenie dziecka i dopełnić wszelkich formalności takich jak skompletowanie potrzebnych dokumentów. Jeśli twoje dziecko nie dostało się do wybranego przedszkola, to są dwa rozwiązania. Pierwsze z nich to jest odwołanie się od decyzji komisji rekrutacyjnej. Wówczas trzeba poprosić o wyjaśnienie i uzasadnienie negatywnej decyzji (najpóźniej 7 dni od ogłoszenia). Następnie złożyć u dyrektora placówki odwołanie od decyzji komisji najpóźniej 7 dni od otrzymania uzasadnienia. Drugim rozwiązaniem jest wzięcie udziału w rekrutacji uzupełniającej. Warto wówczas sprawdzić na stronie urzędu gminy lub miasta, jakie przedszkola mają jeszcze wolne miejsca i wziąć udział w rekrutacji uzupełniającej, która wygląda tak samo jak ta pierwsza - główna.

W sytuacji nieprzyjęcia dziecka do żadnego z przedszkoli/oddziałów przedszkolnych wskazanych we wniosku o przyjęcie, burmistrz danej dzielnicy, wskaże rodzicom inne przedszkole lub oddział przedszkolny w szkole podstawowej, który musi przyjąć dziecko.

Należy pamiętać, że gminy mają obowiązek zapewnienia trzylatkom miejsca w przedszkolu. Wynika to z nowelizacji ustawy o systemie oświaty z 29 grudnia 2015 r. (DzU z 2016 r., poz. 35). Jeżeli tak się nie stanie rodzice mogą wystąpić na drogę postępowania sądowego o zwrot poniesionych z tego tytułu kosztów. Takie odszkodowanie przysługuje kiedy jeden z rodziców z powodu nieprzyjęcia ich pociechy do przedszkola zrezygnowało z pracy, musieli zatrudnić opiekunkę lub zapłacić czesne w prywatnej placówce. O odszkodowanie można się też starać, kiedy na własny koszt odwozi się dziecko do dziadków, prywatnych placówek na podstawie tzw. kilometrówki.

Ucz się i pracuj wygodnie!

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kobieta

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet