Rozwój dziecka a przedszkole – jaką rolę odgrywa i dlaczego edukacja przedszkolna jest ważna

Katarzyna Dębek
Edukacja przedszkolna ma niezwykły i bardzo istotny wpływ na dziecko.
Edukacja przedszkolna ma niezwykły i bardzo istotny wpływ na dziecko. 123 RF
Rozwój dziecka jest to temat bardzo ważny dla każdego rodzica. Edukacja przedszkolna przygotuje go m.in. do nauki w szkole, ale także wpłynie na rozwój społeczny, emocjonalny, intelektualny, językowy oraz motoryczny. Jaką jeszcze spełnia rolę przedszkole w wychowaniu malucha? Odpowiedzi udziela psycholog Dominika Słowikowska.

Przedszkole odgrywa ogromną rolę w życiu dziecka. Proces edukacji przedszkolnej i pobyt w placówce ma wpływ na jego wychowanie. Tutaj prawdopodobnie spędzi pierwsze dłuższe chwile rozłąki z rodzicami, pozna przyjaciół, nowe zabawy i przygotuje się do pójścia do szkoły.

Obowiązek przedszkolny

Do przedszkola mogą uczęszczać dzieci, które w danym roku kalendarzowym ukończą 3 lata, co oznacza, że nawet 2,5 latek ma prawo korzystać z tej formy edukacji. Natomiast 6 latki mają obowiązek odbyć roczne przygotowanie przedszkolne w:

  • przedszkolu,
  • oddziale przedszkolnym zorganizowanym w szkole podstawowej,
  • innej formie wychowania przedszkolnego.

Edukacja przedszkolna ma niezwykły i bardzo istotny wpływ na dziecko. Zadba o jego kształcenie w kierunku społecznym, emocjonalnym, intelektualnym, językowym i motorycznym.

Wpływ przedszkolnych znajomych na rozwój dziecka

Przedszkole dla wielu dzieci jest pierwszą placówką, w której stykają się z większą liczbą rówieśników, za to bez opieki mamy, taty czy babci. To dla dzieci nowość, ale taka zmiana ma wiele zalet.

Grupa przedszkolna stanowi małą, lecz niezwykle różnorodną społeczność. Są w niej dzieci o odmiennych charakterach, narodowości, czy innym kolorze skóry – to uczy ich tolerancji i akceptacji. Program przedszkolny pozwala kilkulatkom zdobywać cenną wiedzę, rozwijać się i nawiązywać bliższe kontakty z rówieśnikami.

W przedszkolu dzieci uczą się tolerancji i akceptacji innych narodowości i kultur.
W przedszkolu dzieci uczą się tolerancji i akceptacji innych narodowości i kultur. 123 RF

W przedszkolu dziecko uczy się funkcjonowania wśród rówieśników i zaczyna przyswajać reguły panujące w grupie. Maluch dowiaduje się, czym jest empatia, a także poznaje zasady współpracy, dzielenia się z innymi dziećmi oraz rozwiązywania konfliktów. A tych umiejętności, mimo najszczerszych chęci, nie nabędzie przebywając jedynie z nianią, ciocią, a nawet z rodzicami — tłumaczy Dominika Słowikowska, psycholog, coach, autorka bloga Pomogę Ci Mamo i ekspertka marki Coccodrillo.

Obcowanie w grupie rówieśniczej ma również duży wpływ na rozwój emocjonalny kilkulatka. Dziecko odkrywa cały wachlarz uczuć i stopniowo uczy się nad nimi panować — dodaje ekspertka.

Rozwój intelektualny i językowy

Przedszkole poprzez zabawę uczy dzieci i przygotowuje do dalszej edukacji. Jest to najlepszy sposób, który wspiera rozwój intelektualny i językowy kilkulatków. Zabawa jest też formą aktywności, dzięki której maluchy kształtują wyobraźnię i pobudzają kreatywność.

Przedszkolak ma szansę na zdobycie takiej wiedzy i umiejętności, jakich nie zdążyłby przyswoić spędzając ten czas w domu. Nauczyciel zmotywuje dziecko do pierwszych kroków w nauce, z kolei rówieśnicy zmobilizują je do podejmowania wyzwań — komentuje Dominika Słowikowska.

Przedszkole, to także miejsce, gdzie maluchy doskonalą swoją mowę i za jej pomocą uczą się wyrażać swoje emocje. Pedagodzy, którzy pracują w placówce, aktywizują dzieci poprzez zabawę, która rozwija ich kompetencje językowe.

Dowiedz się więcej:

Dziecko musi się wyszaleć

Dzieci w wieku przedszkolnym mają dużo energii i są bardzo ruchliwe. Dodatkowo są na etapie nauki samodzielności i zaradności – spożywają same posiłki, korzystają z toalety, dbają o higienę, zakładają i zdejmują swoją garderobę. Nauczyciele wspierają przedszkolaki i dają im możliwość doskonalenia się w zakresie motoryki małej i dużej.

Kilkulatek cechuje się dużą potrzebą ruchu, dlatego nie należy zniechęcać go do odkrywania uroków świata. W przedszkolu ma szansę nie tylko przygotować się na naukę w szkole, ale również wyszaleć podczas zabaw z rówieśnikami — tłumaczy Dominika Słowikowska.

Podsumowując, posłanie dziecka do przedszkola, to bardzo dobra decyzja. Wiąże się to oczywiście z dłuższym rozstaniem z rodzicami, ale dzięki temu maluchy będą mogły nawiązać nowe przyjaźnie, nauczą się reguł panujących w grupie, rozwiną zdolności komunikacyjne, opanują nowe umiejętności, a także rozwiną swoje umiejętności motoryczne i ruchowe.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kobieta

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet