Niania idealna, czyli jaka? Zobacz, czym kierować się przy wyborze opiekunki i jaką rolę odgrywa jej wiek

OPRAC.:
Anna Bartosiewicz
Anna Bartosiewicz
Szukając niani dla dziecka, warto wziąć pod uwagę nie tylko jej doświadczenie, ale i podejście do malucha.
Szukając niani dla dziecka, warto wziąć pod uwagę nie tylko jej doświadczenie, ale i podejście do malucha. 123RF
Po zniesieniu obostrzeń związanych z pandemią wiele osób, zwłaszcza matek, stanęło przed koniecznością znalezienia opieki dla dziecka. Jakie kryteria powinna spełniać niania? Na co zwracają uwagę rodzice? O czym pamiętać, szukając opiekunki do dziecka i jak będzie wyglądała jej codzienna praca? Przedstawiamy porady i dane, które mogą być pomocne dla rodziców.

Spis treści

Czym kierować się przy wyborze niani?

Rodzice szukający opiekunki do dziecka mają różne wymagania. Wiele matek zwraca uwagę na cechy charakteru kandydatki. „Od początku było dla mnie bardzo ważne, żeby osoba, która zostaje z moim dzieckiem, była czuła, empatyczna, ciepła i cierpliwa” – pisze członkini grupy na Facebooku „Niania w Warszawie”. Rodzice często chcą także mieć poczucie, że ich dziecko będzie bezpieczne z nowo poznaną osobą. Dlatego tak ważne w zawodzie niani są referencje. Wiele opiekunek z doświadczeniem zawodowym prosi o ich wystawienie swoich byłych zleceniodawców. Pisemnych poleceń można szukać: 

 • na grupach na Facebooku,
 • na portach z ogłoszeniami skierowanymi do opiekunek,
 • na stronie internetowej niani.

Warto zwracać uwagę na opinie, ponieważ zwiększają one zaufanie do potencjalnej opiekunki i świadczą o jej rzetelnym podejściu do pracy. Wiele osób jest także zatrudnianych z polecania ustnego. Także ono posiada swoją wartość.

Jakie cechy niani są najważniejsze dla rodziców?

Niektórzy rodzice mają sprecyzowane wymagania odnośnie niani. Mogą szukać osoby, która pomoże wydobyć z dziecka kreatywność lub będzie znała zasady komunikacji bez przemocy (NVC). „Szukamy kogoś kreatywnego, z ciekawym i świeżym podejściem do wychowania i edukacji. Kogoś, kto żywo interesuje się aktualną wiedzą nt. jakościowego, przemyślanego prowadzenia dziecka przez świat. Studia pedagogiczne lub artystyczne będą dodatkowym atutem” – pisze jedna z mam należących do grupy „Niania w Warszawie”.

Niektórzy rodzice zwracają uwagę na wykształcenie kierunkowe. Ma ono szczególne znaczenie, gdy potrzebna jest niania dla dziecka wymagającego specjalnej opieki, np. ze spektrum autyzmu. W tym przypadku warto zapytać o konkretne certyfikaty, ukończone kursy i doświadczenie z przeszłości. Może być ono zdobyte w szkole lub przedszkolu. Potrzebna będzie bowiem niania w charakterze asystenta.

Dobrze jest pamiętać, że w przypadku opieki nad nieco starszymi dziećmi ważną rolę odgrywa charakter niani i jej sposób bycia. Zatrudniona przez nas osoba powinna być w stanie znaleźć wspólny język z malcem i mieć u niego autorytet. Jeżeli między dzieckiem a dorosłym nie „zaiskrzy”, wspólnie spędzony czas może okazać się trudny do zniesienia dla każdej ze stron. Dlatego dobrym rozwiązaniem będzie próbna wizyta (oczywiście odpłatna), która odbędzie się w obecności mamy bądź rodziców.

Kolejnym czynnikiem, na który warto zwrócić uwagę, jest doświadczenie kandydatki bądź kandydata. Nawet, jeżeli taka osoba nigdy nie pracowała w zawodzie, mogła w przeszłości opiekować się rodzeństwem lub dziećmi siostry. Tego typu doświadczenie także się liczy. Dobrze jest o tym pamiętać, rekrutując młodą osobę. Decydując się na studentkę, często możemy wynegocjować niższą stawkę, co pozwoli zaoszczędzić pieniądze i da szansę na zatrudnienie kogoś w większym wymiarze godzin. 

Ważne jest ponadto dyspozycyjność opiekunki. Nie tylko należy dokładnie upewnić się, w jakich godzinach może ona pracować, ale warto także zapytać, na jaki okres poszukuje pracy. Jeżeli jest to osoba, która chce jedynie zarobić przez wakacje, lepszym wyborem może okazać się zatrudnienie pani na emeryturze, która będzie w stanie towarzyszyć dziecku w dorastaniu przez dłuższy okres. W przypadku wyboru cudzoziemca należy także potwierdzić, czy kandydatka bądź kandydat posiada zezwolenie na pracę w Polsce, a jeśli tak, to na jaki okres.

Szukając opiekunki do dziecka, warto również zastanowić się, czy będziemy prosić ją czasem o zawiezienia brzdąca do szkoły lub udanie się z nim do lekarza. Jeżeli tak, należy upewnić się, czy niania posiada auto i prawo jazdy kat. B lub czy jest skłonna podróżować z maluchem innymi środkami transportu. Jeżeli natomiast oczekujemy od niej pomocy przy sprzątaniu (każdy rodzic wie, jak bezcenne jest tego typu wsparcie), należy upewnić się, czy kandydat lub kandydatka na opiekunkę chce pełnić tego typu obowiązki. Podobnie warto sprawdzić, czy dana osoba będzie w stanie sprostać naszym oczekiwaniom związanym z gotowaniem. Jest to podwójnie ważne w przypadku rodzin o specyficznych preferencjach żywieniowych, np. wegetariańskich.

Jakie preferencje wiekowe względem niań mają Polacy?

Blisko 4 na 5 rodziców uwzględnionych w analizie serwisu Oferteo.pl preferuje nianie w wieku od 31 do 40 lat. Chociaż opieka nad dziećmi stanowi atrakcyjną formę dodatkowego zarobku dla dojrzałych osób, np. takich, które chcą dorobić do emerytury, to zaledwie 1 proc. badanych szuka niań powyżej 60. roku życia, a tylko 2 proc. respondentów potrafi zaakceptować opiekunkę w wieku od 51 do 60 lat. Osobom dojrzałym nie jest więc łatwo znaleźć ofertę pracy związaną z opieką nad dziećmi.

Oczekiwania rodziców względem wieku niani przedstawiają się następująco:

 • 18-30 lat – 12 proc.
 • 31-40 lat – 78 proc.
 • 41-50 lat – 7 proc.
 • 51-60 lat – 2 proc.
 • powyżej 60 lat – 1 proc.

Wiek opiekunki nie powinien oczywiście przesądzać o tym, czy zostanie ona zatrudniona. Rodzice zwracają także uwagę na wiele innych czynników, które utwierdzają ich w przekonaniu, że wybrali właściwą osobę. Chcą wiedzieć dokładnie, kto będzie zajmował się ich dzieckiem. Pytają o doświadczenie, sprawdzają cechy charakteru, a także zdarza się, że oczekują posiadania referencji wystawionych przez poprzednich klientów. Tego typu informacje można znaleźć w Internecie, a jeżeli ich tam nie ma, warto o nie dopytać.

W jakim wieku są dzieci, które wymagają opieki?

Najwięcej, bo aż 43 proc.rodziców korzystających z Oferteo.pl szuka opieki dla niemowlaków. Często potrzebna jest także pomoc w opiece nad dziećmi w wieku 2-4 lata. Najrzadziej matki i ojcowie powierzają osobie trzeciej obowiązki związane z zajmowaniem się noworodkiem.

Wiek dzieci, które mają być oddane pod opiekę niani, przedstawia się następująco:

 • noworodek – 2 proc.
 • niemowlę – 43 proc.
 • dziecko w wieku 2-4 lata – 30 proc.
 • dziecko w wieku 5-6 lat – 16 proc.
 • uczeń w wieku 7-8 lat – 6 proc.
 • powyżej 8 lat – 3 proc.

Czy można utrzymać się z bycia nianią?

Warto wiedzieć, że praca niani często ma charakter dorywczy. Ciężko jest z niej żyć, gdy staje się jedynym źródłem utrzymania, choć nie jest to niemożliwe. Wiąże się to m.in. z tym, że opłacenie opiekunki dla wielu rodziców stanowi spory wydatek. Nianię często zatrudniają młodzi pracujący rodzice, którzy dopiero wkroczyli na ścieżkę awansów, lub osoby powracające na rynek pracy. Tacy klienci mogą mieć ograniczony budżet i liczyć się z każdą złotówką. Niektórzy z nich szukają dodatkowych osób do opieki nad dziećmi jedynie w sytuacjach awaryjnych, gdy nie mogą wesprzeć ich dziadkowie czy muszą zostać dłużej w biurze.

Warto wiedzieć, że trudno jest znaleźć opiekunkę na parę godzin dziennie. Dojazdy do dziecka na tak krótki czas są po prostu mniej opłacalne. Przykładowo, szukając niani na dwie godziny dziennie, trzeba liczyć się z tym, że będziemy musieli zapłacić jej ekstra za pozostanie w dyspozycyjności, czyli w gotowości do przyjechania do dziecka w nagłej potrzebie. 

Od stycznia do sierpnia zlecenia stałe dla opiekunek stanowiły niespełna 1/4 wszystkich ogłoszeń na Oferteo.pl. Blisko połowa ogłoszeń wiązała się z pracą na pełen etat. Wymiar oferowanej nianiom pracy przedstawiał się następująco:

 • dorywcza – 46 proc.
 • pełen etat – 23 proc.
 • 1/2 etatu – 15 proc.
 • 1/4 etatu – 8 proc.
 • 3/4 etatu – 7 proc.

Taki rozkład ofert pracy może sugerować, że część opiekunek decyduje się na więcej niż jednego pracodawcę lub łączy odpłatną opiekę nad dziećmi ze studiami (np. zaocznymi). Ta druga opcja nie zawsze jednak jest realna ze względu na godziny, w jakich potrzebne są osoby do pomocy przy dziecku.

W jakich godzinach występuje największe zapotrzebowanie na opiekunki?

Opiekunki najczęściej otrzymują zlecenia w godzinach między 12:00 a 15:00. Ponad połowa skierowanych do nich ofert dotyczyła pracy w tym czasie. Nianie są jednak poszukiwane także o innych porach. Oczekiwania rodziców przedstawiają się następująco:

 • między 12:00 a 15:00 – 54 proc.
 • przed 9:00 – po 16 proc.
 • po 18:00 – po 16 proc.
 • między 9:00 a 12:00 – 9 proc.
 • między 15:00 a 18:00 – 5 proc.

Czym zajmują się polskie nianie?

Z racji tego, że najwięcej rodziców poszukuje opiekunek do niemowlaków, obowiązki pań i panów zatrudnionych do pomocy przy maluchach najczęściej są związane ze zmianą pieluch (w blisko 40 proc.). Rodzice chcą także, aby opiekunki bawiły się z dziećmi, a w przypadku tych starszych – również przygotowywały posiłki czy pomagały w nauce.

Wśród głównych obowiązków niani warto wymienić czynności takie jak:

 • zmiana pieluch – 39 proc.
 • zabawa z dzieckiem – 19 proc.
 • gotowanie – 14 proc.
 • pomoc w nauce – 10 proc.
 • prowadzenie samochodu – 3 proc.
 • sprzątanie –3 proc.

Prywatna opiekunka dla dziecka często jest jedynym wyjściem dla matek, które pragną wrócić do pracy, ale nie zdołały zapisać dziecka do żłobka czy przedszkola. Problem braku dostępności w placówkach publicznych dotyczy nie tylko Polski, ale również innych krajów, np. Francji. Zatrudnienie niani może być także dobrym rozwiązaniem dla matek lub ojców, którzy nie pracują, ale potrzebują chwili dla siebie i chcieliby odpocząć od domowych obowiązków.

Analiza Oferteo.pl obejmuje dane pochodzące z zapytań ofertowych, publikowanych w serwisie Oferteo.pl od 1 stycznia do 22 sierpnia 2022 roku.

Dodaj firmę
Logo firmy Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej
Warszawa, ul. Nowogrodzka 1/3/5
Autopromocja

Pomysł na wspólny czas z dzieckiem

Materiały promocyjne partnera
od 7 lat
Wideo

Kim jest Michelle Obama?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet