Retinol to eliksir młodości. Kosmetolog zdradza, jak go stosować i kto powinien się go wystrzegać

Katarzyna Dębek
Retinol to jeden z najpopularniejszych składników aktywnych stosowanych w pielęgnacji skóry dojrzałej, ale nie tylko.
Retinol to jeden z najpopularniejszych składników aktywnych stosowanych w pielęgnacji skóry dojrzałej, ale nie tylko. Getty Images/Mariya Borisova
Retinol na twarz to kosmetyk stosowany przez wiele kobiet. Jest jednym z najskuteczniejszych i najlepiej przebadanych składników przeciwstarzeniowych. Jest pochodną witaminy A, która działają rewelacyjnie na twarz. Ma silną moc odmładzania, naprawia i przebudowuje skórę. Jednak nie jest on odpowiedni dla wszystkich i nie powinno się go łączyć z innymi składnikami. Kosmetolog Dagmara Nowak-Barańska przestrzega i mówi, kto i kiedy nie powinien ich używać.

Spis treści

Retinol ze względu na to, że należy do grupy karotenoidów, czyli światłouczulających substancji chemicznych lepiej nie stosować latem. Z kolei jesienią i zimą warto je włączyć do codziennej pielęgnacji. Dlaczego? Bo posiadają niezwykle właściwości przeciwstarzeniowe. Co oprócz tego?

Retinol na twarz normalizuje wydzielanie sebum przez skórę, reguluje pracę gruczołów łojowych, przyczynia się również do poprawy jakości kolagenu i elastyny, które są włóknami wpływającymi na jędrność skóry. Świetnie sprawdza się w anti-agingu i redukcji zmian zapalnych w postaci trądziku młodzieńczego oraz u osób dorosłych.

Retinol na twarz - rodzaje
W kosmetologii wykorzystywane są cztery formy retinoli, przy czym tylko jedna jest aktywna. Mowa o kwasie retinowym, który oddziałuje bezpośrednio na komórki skóry, pozostałe podlegają procesom przemiany.

To on działa bezpośrednio w samej skórze – tłumaczy Dagmara Nowak-Barańska. – Natomiast na skórę aplikuje się retinol lub retinal. Aby retinol, który jest najpopularniejszą pochodną witaminy A, zwanej witaminą młodości, mógł zadziałać, musi on ulec dwóm przekształceniom. Działa powoli, a proces jego oddziaływania na skórę właściwą jest dłuższy niż retinalu, który wymaga tylko jednego przekształcenia biochemicznego, by stać się kwasem retinowym i później aktywną formą witaminy A, działającą anti-agingowo. Decydując się na wybór pomiędzy retinolem a retinalem, najlepiej zaufać ekspertowi, który po ocenie kondycji skóry dobierze najkorzystniejszą formułę. Najczęściej jednak stawia się na retinol.

Osoby, które mają bardzo wrażliwą skórę, powinny sięgnąć po retinale. Pozostali, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z tymi substancjami i oczekują szybkich efektów, powinny zdecydować się na stopniowe wprowadzanie retinolu.

Krem z retinolem, a może serum? Jaki retinol jest najlepszy i jak go stosować?

Retinol aplikuje się na skórę w formie mikroemulsji. Na początku może pojawić się niewielkie zaróżowienie i pieczenie. Skóra musi się przyzwyczaić do tej substancji i zbudować sobie tzw. tolerancję retinolową, a dopiero później zobaczyć można efekty przeciwstarzeniowe. Drugim nośnikiem retinoli jest oleosom.

Penetruje on skórę bardzo wolno, więc zalecany jest w terapiach depigmentujących, kiedy potrzebne jest działanie bardzo głębokie, celem „wybicia” przebarwienia na zewnątrz – tłumaczy kosmetolog Beauty Lounge.

Na początek powinniśmy kierować się formą, w jakiej podawana jest substancja aktywna. Na retinolach nie powinnyśmy oszczędzać, ponieważ w tym przypadku cena przekłada się na jakość i stabilność produktu.

Popularny retinol nie dla wszystkich

Pacjentki chętnie decydują się na zabiegi z wykorzystaniem retinolu, ponieważ jest on kosmetykiem niezwykle popularnym.

Jednocześnie jednak nie zawsze wiedzą, czym jest retinol, a czym retinal i dlaczego w Polsce nie można bez recepty kupić czystego kwasu retinowego – przyznaje Dagmara Nowak-Barańska.

Kosmetolog dodaje także, że:

W przypadku rozpoczęcia pracy z retinolem z reguły włączamy go do pielęgnacji stopniowej, nocnej, w nurcie skin cyclingu. W ten sposób budujemy tolerancję skóry. Jeśli w trzeciej dobie od pierwszej aplikacji pojawi się zaróżowienie, a w czwartej suchość i łuszczenie, to jest to działanie jak najbardziej pożądane i właśnie takiego efektu od tej substancji aktywnej powinno się oczekiwać. Dopiero później następuje wygładzenie skóry i znaczna poprawa jej kondycji.

Efekty stosowania retinolu na twarz

Retinol to substancja, którą trzeba wprowadzać ostrożnie i stopniowo. Pierwsze efekty w wyglądzie skóry można zauważyć po 6 tygodniach, a nawet więcej.

Kiedy nie stosować retinolu? Kosmetolog ostrzega

Retinole są wskazane przede wszystkim dla osób ze skórą mającą odbudowany płaszcz hydrolipidowy i będącą w dobrej kondycji pod kątem nawilżenia, po tzw. okresie prekondycjonowania skóry. To także idealne rozwiązanie dla tych osób, które chciałyby zawalczyć i zniwelować zmarszczki mimiczne, przebarwienia oraz trądzik. Retinole polecane są zarówno do niedoskonałości, które dotykają w młodzieńczym wieku, jak i dorosłym. Kto powinien unikać jego stosowania? Osoby, które mają zaburzony płaszcz hydrolipidowy, mają duże zmiany naczyniowe na twarzy oraz te, u których występuje trądzik różowaty.

Z czym nie łączyć retinolu?

Warto też wiedzieć, z czym retinolu nie łączyć. Podczas jednej aplikacji, nie powinno się go „kanapkowo” nakładać wraz z kwasem salicylowym, migdałowym, glikolowym, witaminą C, etanolem i rezorcyną. Łączenie retinoli z wymienionymi substancjami podczas jednej aplikacji może bowiem doprowadzić do wystąpienia większych podrażnień skórnych.

Retinol i jego skutki uboczne

W celu zastosowania retinolu na twarz należy ją odpowiednio do tego przygotować. Zbyt duże jego stężenie i stosowanie go przez kilka dni pod rząd może doprowadzić do kilku skutków ubocznych. Oto one:

  • podrażnienia cery,
  • nadmiernego przesuszenia skóry,
  • zaczerwienienia,
  • pieczenia i/lub swędzenia,
  • wzmożonego łuszczenia się naskórka

.

Retinole ma silne działanie regeneracyjne

Najlepszym czasem na stosowanie retinoli jest jesień. To właśnie w tym czasie skóra potrzebuje silnej regeneracji. Jak już wcześniej zostało to wspomniane, substancji tych lepiej unikać latem. Chyba że zbuduje się i wytworzy odporność na retinole. Dlatego, jeżeli dopiero zaczynasz swoją przygodę z retinolem, to nie stosuj go codziennie. W następnych dwóch-trzech dobach po pierwszej aplikacji zaaplikuj już wyłącznie środki antyoksydacyjne i odbudowujące płaszcz hydrolipidowy. Tak, aby skóra otrzymała impuls, sygnał, ale też, żeby przesadnie jej retinolem nie zamęczać. Warto również pamiętać, że lepsze jest częstsze stosowanie niższego stężenia retinolu niż jego jednorazowa duża dawka.

Najczęściej spotykane preparaty odmładzające zawierają retinol w dawce od 0,1 do 0,5 proc. i właśnie od takich poziomów sugeruje się rozpoczęcie przygody z tym składnikiem. Odpowiednia dawka o działaniu anti-agingowym wynosi ok. 0,5-1 proc., a stosuje się ją wtedy, kiedy zależy nam już na osiągnięciu bardziej zaawansowanej stymulacji skóry – tłumaczy kosmetolog.

Retinole i kosmetyki, które je zawierają to rewelacyjny produkt dla tych wszystkich, którzy chcą zredukować zmarszczki mimiczne i przebarwienia. To składnik, który pomoże młodej skórze, jak i tej dojrzałej w walce z trądzikiem. Gabinety kosmetologiczne oferują także szereg zabiegów bazujących na tym preparacie. Niezależnie od tego, jaką formę ich stosowania wybierzesz – domową czy profesjonalną – warto omówić to wcześniej ze swoim kosmetologiem. Zarówno retinol, jak i retinal mogą znacznie pomóc naszej skórze, ale również i zaszkodzić. Dlatego tak ważne jest umiejętne jego stosowanie.

Zadbaj o swoje naturalne piękno!

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kobieta

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet