Spis treści
Trądzik – skąd się bierze?
Wiele osób miało nadzieję, że po zakończeniu liceum skończą się ich problemy z trądzikiem i w końcu będą mogli cieszyć się nieskazitelną skórą bez niedoskonałości. Niestety, ta dolegliwość nie kończy się wraz z otrzymaniem świadectwa dojrzałości.
Czytaj także: Brakuje leków na cukrzycę i antybiotyków. Lista jest długa. Sprawdź, których leków możesz nie kupić w swojej aptece
Trądzik pospolity jest jedną z najczęstszych chorób skóry. Za ich powstawanie w dużej mierze odpowiadają:
- zaburzenia rogowacenia w ujściu mieszka włosowego prowadzące do powstawania zaskórników,
- łojotok,
- stan zapalny,
- nadmierne namnażanie się bakterii acne.
W walce ze skórą problematyczną nie pomagają:
- stres,
- zła dieta,
- palenie papierosów,
- czynniki środowiskowe, jak np. smog.
Niedoskonałości mogą mieć także bezpośredni związek z zaburzeniami gospodarki hormonalnej.
Efektywna maseczka do twarzy. Podpowiadamy, jak dobrać kosmetyki do rodzaju cery
Maseczka do twarzy to kosmetyk o skoncentrowanej formule, który uzupełni codzienną pielęgnację. Oprócz poprawy stanu cery – normalnej, tłustej, suchej, mieszanej, naczynkowej i problemowej zapewni też...
Jak rozpoznać cerę trądzikową?
Każdy rodzaj cery wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Zanim ją dobierzesz, warto wiedzieć, czy twoja skóra jest trądzikowa. Oto kilka charakteryzujących ją cech:
- nadprodukcja sebum,
- zaskórniki,
- nadmierne rogowacenie skóry,
- blizny i przebarwienia na skórze.
Jeżeli na twojej skórze pojawiły się takie problemy, to najprawdopodobniej jesteś posiadaczem skóry problematycznej, czyli trądzikowej.
Mity kosmetyczne, czyli czego nie wolno robić przy pielęgnacji skóry i włosów
Każda kobieta dba o swój wygląd na swój sposób. Używa codziennie swoich ulubionych kosmetyków od kilku lat, myje tak samo twarz jak zawsze i nigdy nie zmienia swoich przyzwyczajeń. Czasami to, co robi...
Rodzaje trądziku
Istnieją różne typy trądziku. Warto wiedzieć, z czym ma się do czynienia i wówczas dobrać odpowiednie sposoby walki z daną dolegliwością.
- Trądzik pospolity – nazywany jest również młodzieńczym, powstaje pod wpływem zmian hormonalnych. Wyróżnia się jego dwa rodzaje: otwarte i zamknięte.
- Trądzik ropowiczy – pojawiają się typowe dla trądziku pospolitego zaskórniki, krosty, grudki oraz torbiele ropne, jednak ich przebieg jest cięższy i pozostawia blizny.
- Trądzik skupiony – oprócz zmian typowych dla trądziku pospolitego pojawiają się torbiele ropne i głębokie nacieki. Występują w bardzo dużej ilości i są znacznie większe.
- Trądzik różowaty – to choroba, która dotyka głównie kobiet po 40. roku życia. Zmiany mogą być widoczne na całej twarzy, a nawet szyi i dekolcie. Początkowo pojawia się charakterystyczny rumień, który później przeobraża się w grudki i krosty.
- Trądzik wywołany – pojawia się w wyniku substancji drażniącej lub leków.
W leczeniu trądziku bardzo ważna jest domowa pielęgnacja. Skóra problematyczna wymaga dogłębnego, ale łagodnego oczyszczania oraz dobrze dobranych produktów. Zbyt agresywna, wysuszająca cerę pielęgnacja może tylko zaostrzyć problem.
Poznaj 5 zasad pielęgnacji skóry trądzikowej.