Choć do rozpoczęcia roku szkolnego został jeszcze niecały miesiąc, niektórzy rodzice zaczynają się powoli rozglądać za podręcznikami dla swoich pociech. Liczą na dofinansowanie ich zakupu. Podobnie jak w ubiegłych latach, w roku szkolnym 20017/2018 funkcjonować będzie rządowy program „Wyprawka szkolna”. W tym roku przeznaczono na niego 13 mln zł.
Już w 2016 roku zmieniły się zasady przyznawania pomocy w zakupie podręczników i materiałów dydaktycznych. Tak jak w minionym roku, przysługuje ona wyłącznie uczniom niepełnosprawnym.
Dlaczego tylko im?
Bo pozostałe dzieci dostają darmowe podręczniki w nauczaniu początkowym.
Oni dostaną pomoc
Tak więc w tym roku program „Wyprawka szkolna” skierowany jest do uczniów:
- słabowidzących,
- niesłyszących,
- słabosłyszących,
- z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim,
- z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym,
- z niepełnosprawnością ruchową, w tym z afazją,
- z autyzmem, w tym z zespołem Aspergera,
- z niepełnosprawnościami sprzężonymi, w przypadku, gdy jedną z niepełnosprawności jest niepełnosprawność wymieniona powyżej posiadających orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego, uczęszczających w roku szkolnym 2017/2018 do II i III klasy dotychczasowej zasadniczej szkoły zawodowej prowadzonych w branżowych szkołach I stopnia, I klasy branżowej szkoły I stopnia, liceum ogólnokształcącego, technikum lub szkoły specjalnej przysposabiającej do pracy lub do
- klas IV-VI ogólnokształcącej szkoły muzycznej II stopnia, klas IV-VI ogólnokształcącej szkoły sztuk pięknych, klas VII-IX ogólnokształcącej szkoły baletowej lub liceum plastycznego.
Z kolei uczniom z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym oraz uczniom z niepełnosprawnościami sprzężonymi, w przypadku gdy jedną z niepełnosprawności jest niepełnosprawność intelektualna w stopniu umiarkowanym lub znacznym należy się również dofinansowanie do zakupu materiałów edukacyjnych. Ta pomoc dotyczy uczniów uczęszczających do klas I-III szkół podstawowych, klasy II i III dotychczasowej zasadniczej szkoły zawodowej prowadzonych w branżowych szkołach I stopnia, klasy I branżowej szkoły I stopnia oraz liceum ogólnokształcącego, technikum lub szkoły specjalnej przysposabiającej do pracy. Wysokość dofinansowania wynosi od 175 aż do 445 zł.
Komu dokładnie jaka kwota się należy, przeczytamy
na stronie www.men.gov.pl.
Czytaj także: Pędził po Toruniu 126 km/h z chorym dzieckiem. Pomogli policjanci
Z wnioskiem do dyrektora szkoły
Pomoc uczniom nie jest przyznawana „z urzędu”. Trzeba o nią wnioskować. - Wniosek składa się do dyrektora szkoły, do której uczeń będzie uczęszczał w roku szkolnym 2017/2018. Do wniosku należy dołączyć kopię orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego - wyjaśniają w biurze prasowym Ministerstwa Edukacji Narodowej.
Każda gmina sama decyduje, do kiedy dyrektorzy szkół mają czekać na wnioski od rodziców. Najczęściej termin ten mija w piątek (8 września br.) albo w poniedziałek (11 września br.).
W MEN dodają, że w przypadku zakupów indywidualnych dowodem zakupu jest faktura VAT wystawiona imiennie na ucznia, rodzica (prawnego opiekuna, rodzica zastępczego, osobę prowadzącą rodzinny dom dziecka), rachunek, paragon lub oświadczenie o zakupie odpowiednio podręczników lub materiałów edukacyjnych.
W przypadku złożenia oświadczenia należy do niego dołączyć informację o rozliczeniu wydatków odpowiednio na zakup podręczników lub materiałów edukacyjnych tylko w ramach rządowego programu „Wyprawka szkolna”.
Z promocji częściej korzystają osoby zamożne/AIP
Plotki, sensacje i ciekawostki z życia gwiazd - czytaj dalej na ShowNews.pl
- Wielki powrót Ireny Santor na salony! Wszyscy patrzyli tylko na nią | ZDJĘCIA
- Pogrzeb Jadwigi Barańskiej w USA. Poruszające sceny na cmentarzu | ZDJĘCIA
- Gojdź ocenił nową twarz Edyty Górniak. Wali prosto z mostu: "Niech zmieni lekarza!"
- Na górze paryski szyk, a na dole… Nie uwierzycie w to, jak Iza Kuna wyszła na ulicę!