Małgorzata Szumowska o swoim dzieciństwie i młodości: „Niczego nie żałuję”. Rozmowa z cyklu #DorastanieBizneswoman

Fundacja Sukces Pisany Szminką
Opracowanie:
Na Niewidzialnej Wystawie można poznać doświadczenia osób osób niewidomych. Na zdjęciu: Małgorzata Szumowska, Dyrektor Generalna Niewidzialnej Wystawy i finalistka 13. edycji konkursu Bizneswoman Roku
Na Niewidzialnej Wystawie można poznać doświadczenia osób osób niewidomych. Na zdjęciu: Małgorzata Szumowska, Dyrektor Generalna Niewidzialnej Wystawy i finalistka 13. edycji konkursu Bizneswoman Roku Archiwum Fundacji Sukces Pisany Szminką
O znaczeniu doświadczeń i wartości wyniesionych z domu, kolorowym dzieciństwie lat 90., miłości do plastyki i o podejściu do niegdysiejszych wyborów rozmawiamy z Małgorzatą Szumowską, finalistką 13. edycji konkursu Bizneswoman Roku w kategorii Organizacja Dostępna Osobom ze Szczególnymi Potrzebami i Warszawianką Roku 2022.

Rozmowa z Małgorzatą Szumowską, Dyrektor Generalną Niewidzialnej Wystawy w Warszawie, finalistką 13. edycji konkursu Bizneswoman Roku i Warszawianką Roku 2022

Jakim byłaś dzieckiem? Co sprawiało Ci najwięcej radości?
Kiedy wracam myślami do dzieciństwa, pamiętam pogodną, odważną dziewczynkę, która potrafiła zawalczyć o swoje, kochała książki i zabawy z przyjaciółkami. Warto podkreślić, że mój okres szkolny przypadał na lata 80 i 90. Uśmiecham się do tych wspomnień, choć czasem wcale nie było mi łatwo!

Lubiłaś chodzić do szkoły? Jakie wyniki osiągałaś w nauce?
Szkołę podstawową bardzo lubiłam, miałam fantastyczną klasę i dobrych nauczycieli. Nie byłam wybitna, ale radziłam sobie dobrze. W liceum było podobnie.

Czy uczęszczałaś na zajęcia dodatkowe? Uprawiałaś sporty? Interesowałaś się sztuką, nauką?
Cóż, mogę śmiało powiedzieć, że do wysportowanych, czy nawet rokujących w tym obszarze, nie należałam. Z zajęć dodatkowych uczęszczałam na język angielski. W szkole – na kółko plastyczne.

Jak spędzałaś w dzieciństwie czas wolny? Jakie były Twoje pasje, zainteresowania?
Uwielbiałam spędzać czas z moimi przyjaciółkami, śpiewać hity Madonny, Roxette, Pauli Abdul i Whitney Houston, choć z domu wyniosłam miłość do Krystyny Prońko, Ewy Bem, Hanny Banaszak i Andrzeja Zauchy. Zawzięcie grałyśmy na konsoli Pegasus, wymieniałyśmy się kolorowymi karteczkami podczas szkolnych przerw i uzupełniałyśmy albumy z naklejkami. W moim własnym świecie tonęłam w książkach i maniakalnie rysowałam – najchętniej szkice ołówkiem i węglem. Uwielbiałam projektować kostiumy. To przywiodło mnie do klasy licealnej o profilu artystycznym.

Jak spędzałaś wakacje? Podróżowałaś?
Wychowałam się na warszawskim Grochowie, w rodzinnym domu niczego mi nie brakowało, ale trzeba było rozsądnie gospodarować budżetem. Nie było więc mowy o podróżowaniu w takim kształcie, w jakim zna je młodsze pokolenie. Jeździłam na wczasy z rodzicami i bardzo miło to wspominam. Jako starsza nastolatka podróżowałam ze znajomymi.

Jakie wartości wpajali Ci rodzice, najbliżsi?
W moim domu nie było idealnie, nie będę rozwijać tego tematu, ale jest to warte podkreślenia. Od każdego z rodziców otrzymałam jednak fantastyczny życiowy ekwipunek: poczucie wartości, wrażliwość i empatię, odwagę i siłę. Patrząc z perspektywy czasu i widzę, że to zbudowało solidne podwaliny pod dzisiejszą wersję mnie.

Jakie wybrałaś studia i dlaczego? Czy po latach nie żałujesz tej decyzji?
Moje studenckie ścieżki były długiej i kręte. Najpierw turystyka i rekreacja, następnie dziennikarstwo i komunikacja społeczna oraz politologia. Czy dziś wybrałabym inaczej? Oczywiście! Czy żałuję moich ówczesnych wyborów? Ani trochę, w życiu nie ma przypadków, a skoro jestem dziś tu, gdzie jestem, to mogę zaśpiewać z Edith Piaf „non, je ne regrette rien…”

Jak wygląda według Ciebie droga do wychowania lidera? Jaką radę chciałabyś przekazać rodzicom?
Cóż, myślę, że wszelkie dobre rady można włożyć między bajki – przynajmniej w większości przypadków.

Każda_y z nas ma inne spojrzenie na świat, inne oczekiwania, nadzieje… Jeden rodzic, – na przykład ja, – będzie robił wszystko, by wychować człowieka empatycznego i odpowiedzialnego społecznie, bo w jego świadomości taki ktoś może zmieniać losy świata na lepsze. Inni zapragną widzieć w swojej córce lub synu siłę i twardą skorupę, rozumiane dosłownie, bo wrażliwość traktują jako przejaw słabości. Nie oszukujmy się, tak też bywa. I choć idealnie byłoby trafić w złoty środek, to ciężka praca, – pełna wzlotów i upadków, – warta jest jednak podjęcia każdego trudu.

W moim odczuciu niezwykle istotne jest również zakorzenienie w dziecku poczucia własnej wartości, dalekiego od pychy i arogancji. Ważna jest także asertywność – idealne centrum pomiędzy uległością a agresją. I wspólny czas, uwaga… Tego nie zastąpi nikt i nic, a to chyba największe współczesne wyzwanie opiekuńcze w tym szalonym świecie.

Kim jest Małgorzata Szumowska?

Małgorzata Szumowska to Dyrektor Generalna Niewidzialnej Wystawy w Warszawie. Odwiedzający wystawę mogą spróbować w całkowitej ciemności, jak radzić sobie w codziennych sytuacjach bez pomocy wzroku – wyłącznie za pomocą zmysłów słuchu, dotyku i węchu. Przewodnikami są osoby niewidome i niedowidzące. Małgorzata Szumowska jest finalistką 13. edycji konkursu Bizneswoman Roku w kategorii Organizacja Dostępna Osobom ze Szczególnymi Potrzebami. W 2022 r. zdobyła tytuł Warszawianki Roku.

Dodaj firmę
Logo firmy Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów
Warszawa, pl. Powstańców Warszawy 1
Autopromocja

Czas na nowy telefon? Skorzystaj z okazji

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kobieta

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet