Rozmowa z Olą Gościniak, twórczynią projektu twórczyni Jestem interaktywna
Jak wygląda Twój dzień pracy?
Odpowiedź na to pytanie nie jest łatwa. Jestem mamą wcześniaczki. Agusia urodziła się w 31. tygodniu ciąży, ominęły ją ostatnie dwa kluczowe miesiące, w których dziecko otrzymuje przeciwciała od matki. Także od września, gdy Agusia poszła do przedszkola, jest u mnie w domu ciekawie. Jak to wygląda w praktyce? Aga jest 4-5 dni w przedszkolu, a resztę miesiąca w domu.
Tak więc moja praca wygląda tak, że przez te 4 dni w miesiącu pracuję od rana do około 14:00, kiedy odbieram Agę z przedszkola. A jak Agusia jest chora, to przechodzę na tryb pracy przez dwie godziny dziennie i pracuję rano od 8:00 do 9:00, zanim mąż pójdzie do pracy, a w czasie drzemki Agi kolejną godzinkę.
Mam więc zaplanowane dwa tryby pracy:
- Aga w przedszkolu (pracuję 6 godzin dziennie, weekend wolny)
- Aga w domu (pracuję 2 godziny dziennie i dodatkowo jedną godzinę dziennie w weekendy podczas jej drzemki)
Dzięki temu planowaniu czuję się spokojna i, w zależności od sytuacji, przełączam się między tymi trybami.
Co było Twoim największym zawodowym sukcesem, a co najgorszą porażką?
Najbardziej żałuję, że tak długo zwlekałam z założeniem bloga. Zbierałam się do tego ponad dwa lata, a szkoda, bo stworzenie Jestem Interaktywna było strzałem w dziesiątkę. Za to największym sukcesem jest to, że wraz ze mną tyle osób zaczęło działać, tworzyć strony internetowe, sklepy online i w końcu zabrało się za realizację swoich marzeń. Nagroda Bizneswoman Roku w kategorii przeciwdziałania wykluczeniu cyfrowemu pokazała mi, że to, co robię, jest niezwykle ważne i powinnam kontynuować swoją misję na coraz większą skalę, aby trafiać do kobiet, którym mogę pomóc.
Jaki jest Twój przepis na udany biznes? Masz jakąś receptę na powodzenie?
Po pierwsze: planowanie! Planuję cały rok z wyprzedzeniem i wiem mniej więcej, czym chcę się zajmować w każdym miesiącu. To sprawia, że łatwiej mi ułożyć pracę, a także znaleźć czas na odpoczynek i od razu go wpisać do kalendarza.
Po drugie: otwartość na zmiany. Mimo że mam plany, to potrafię je modyfikować, jeśli zajdzie taka potrzeba. Np. gdy wpadnę na super pomysł albo poczuję, że chcę jednak iść w inną stronę. Daję sobie przestrzeń na spontaniczność.
Małgorzata Szumowska: „Niczego nie żałuję”. Rozmowa z cyklu #DorastanieBizneswoman
O znaczeniu doświadczeń i wartości wyniesionych z domu, kolorowym dzieciństwie lat 90., miłości do plastyki i o podejściu do niegdysiejszych wyborów rozmawiamy z Małgorzatą Szumowską, finalistką 13. e...
Po trzecie: za każdym razem testuję swoje pomysły. Sprawdzam, czy to, co wymyśliłam, podoba się odbiorcom, zanim pójdę z tym dalej. Dlatego przed wprowadzeniem każdego produktu fizycznego robiłam ofertę fundatorską, by zbadać zainteresowanie i nie ryzykować.
Po czwarte: drabina produktów. Tak zaplanowałam swoje produkty, że teraz mogę tworzyć nowe rozwiązania w swoim biznesie, bazując na tym, co mam, czyli e-bookach i kursach online. Aktualnie ruszam z dwoma nowymi projektami, czyli Interaktywną Paczką oraz Akademią. Pierwszy z nich to przestrzeń dla osób, które chcą ruszyć ze swoimi biznesami online, potrzebują wsparcia, motywacji i mentoringu, a drugi to baza wiedzy dla tych, którzy postanowili stworzyć swoje strony internetowe, sklepy online i świetnie prosperujące biznesy.
Jakie wartości wpajali Ci rodzice, najbliżsi? Czy pomogły Ci one w rozwijaniu i prowadzeniu biznesu?
Moja mama pokazała mi, że praca może być prawdziwą pasją. I dzięki właśnie takiemu nastawieniu zaczęłam rozwijać Jestem Interaktywna. Pamiętam, jak moja mama chodziła do pracy i z jaką pasją się nią zajmowała. To właśnie ona pokazała mi, że kobieta może spełniać się zawodowo i jednocześnie być wspaniałą matką.
Dziś ja także jestem mamą i to samo chciałabym przekazać mojej córeczce Agusi – że może, co tylko zechce: żyć po swojemu i być szczęśliwą na swój sposób. Chcę być dla niej takim wzorem, jakim dla mnie jest moja mama. I mam szczerą nadzieję, że mi się to uda.
Jak sobie radzisz w sytuacjach kryzysowych? Jak stawić czoła trudnościom, kłopotom finansowym?
Dbam o zabezpieczenie finansowe, dlatego mam środki na kilkanaście miesięcy funkcjonowania firmy. Do tego jestem elastyczna i modyfikuję plany, jeśli czuję, że coś pochłania za dużo funduszy, a akurat nie jest aż tak potrzebne. Planowałam w ubiegłym roku wydać książkę dla dzieci, jednak trudna sytuacja na jego początku sprawiła, że zamiast tego poszłam w aktualizację kursu WooCommerce w ramach Interaktywnej Akademii i konferencję Pierwszy Produkt Online, co przyniosło lepsze efekty dla uczestników, ale też było bezpieczniejsze finansowo dla mojego biznesu.
Audiodeskrypcją wydarzeń sportowych możemy chwalić się w Europie
Coraz większej liczbie instytucji zależy, by się zmieniać i być miejscem przyjaznym dla wszystkich. Jak dostosować imprezę sportową do potrzeb osób niewidomych i o rosnącej świadomości potrzeby zapewn...
Oprócz tego staram się szukać nisko kosztowych rozwiązań, a także nie podejmuję dużego ryzyka, np. tworząc nowy produkt fizyczny wolę najpierw uruchomić ofertę fundatorską, która nie tylko zasponsoruje jego stworzenie, ale także wskaże, jakie jest zainteresowanie odbiorców.
Czy masz jakieś rytuały, które pomagają Ci w pracy, ułatwiają myślenie i planowanie, pomagają się uspokoić i rozładować stres?
Tak, staram się zrobić krótką listę zadań na każdy dzień. Uwielbiam tworzyć ją także na papierze, choć do projektów z zespołem wykorzystuję Asanę.
Dla oszczędności czasu lubię łączyć zadania w pary. Na przykład robię jeden dzień rozmów, a przy okazji robienia makijażu nagrywam kilka rzeczy po kolei, by mieć to już z głowy.
W rozładowaniu stresu pomaga mi regularny odpoczynek oraz zajęcie się czymś innym niż praca. Na wiele świetnych pomysłów wpadłam, grzebiąc w ziemi w ogródku, jadąc MPK czy podczas kąpieli. Ostatnio złapałam wakacyjną zajawkę na SUP i mam nadzieję do tego wrócić za parę miesięcy. Mam także ustalony plan dnia, co pozwala mi znaleźć sporo czasu na to, co dla mnie najważniejsze, czyli moją rodzinę.
Czy masz jakąś radę dla kobiet, które dopiero zaczynają lub planują zacząć prowadzenie własnego biznesu?
Myślę, że ważne jest to, by nie tylko zrobiły ten pierwszy krok, ale miały także zasoby i wsparcie, które pomogą wytrwać w prowadzeniu własnego biznesu i jego rozwoju.
Zasoby to wiedza i niezbędne umiejętności, a wsparcie to osoby, z którymi godzinami możesz rozmawiać o swoim biznesie i uzyskać niezbędną poradę. Mówię o tym, bo to jest coś, nad czym pracuję w ostatnich miesiącach, Z myślą o potrzebach wszystkich osób, które dopiero startują ze swoją działalnością online. Tworzę Interaktywną Paczkę, czyli miejsce, w którym możesz spotykać się online z osobami, które chcą rozwijać swoje miejsca w sieci, znaleźć swojego mentora albo zdobyć niezbędną wiedzę. To nie wszystko, bo jest jeszcze Akademia, czyli źródło wiedzy, które pomaga zbudować świetnie funkcjonujący biznes online.
Jakie są Twoje plany zawodowe na najbliższą przyszłość?
Wyjście poza „internetową banieczkę” ze swoją misją i docieranie do kobiet, które chcą ruszyć ze stroną internetową i biznesem online. Planuję sporo wydarzeń, w tym konferencję o Promocji Produktów Online w czerwcu (skoro w 2022 roku była konferencja Pierwszy Produkt Online, to czas na kontynuację!), a także Galę Wręczenia Medali w grudniu, czyli wydarzenia, na którym wręczam medale swoim kursantkom za wyniki finansowe w biznesach online, które zostały wyklikane z moimi kursami online. W tym za osiągnięcie progu 100 000 zł, 500 000 zł i milion złotych. Słowem: będzie się działo!
Jak nagroda w konkursie Bizneswoman Roku wpłynęła na Twoją działalność, Twoje życie?
Poczułam jeszcze większą motywację do realizacji mojej Interaktywnej misji! Odezwało się do mnie sporo kobiet, które usłyszały o mnie w kontekście tej nagrody i dołączyły do Interaktywnej Społeczności. Zyskałam odwagę do ruszenia z kolejnymi projektami, a także ruszyłam z Interaktywną Akademią, z którą można przygotować swoją stronę internetową i sklep online na WordPressie. Nagroda w konkursie Bizneswoman roku sprawiła, że wypłynęłam na szerokie wody ze swoją działalnością i jestem za to wyjątkowo wdzięczna.
Kim jest Ola Gościniak?
Ola Gościniak to twórczyni projektu Jestem interaktywna, blogerka, autorka książek, mentorka, przedsiębiorczyni, wykładowczyni akademicka. Jej misją jest popularyzowanie wiedzy o efektywnym prowadzeniu biznesu online i tworzeniu stron internetowych.
Czas na nowy telefon? Skorzystaj z okazji
Nie żyje Stanisław Tym
Plotki, sensacje i ciekawostki z życia gwiazd - czytaj dalej na ShowNews.pl
- Skolim oburzony pytaniem o wspomaganie się przed koncertami. Zareagował za ostro?
- Prawdziwe oblicze syna Steczkowskiej. Nawet przy matce nie potrafił się pohamować
- Pogrzeb Poznakowskiego bez gwiazdora Trubadurów. Wiemy, co z Krawczykiem juniorem
- Gwiazdy poleciały zarobić tysiące, a Górniak się z nimi nie bratała. Bała się Jusi?