Rodzina 500 plus. Bony zamiast pieniędzy

Jacek Losik
Jacek Losik
23.07.2016 warszawa ulica stara  ognisko starowka warszawskie warszawska strefa rodziny centrum wspierania rodzin rodzinna warszawa plac zabaw dzieci rodzina boisko  zabawa wypoczynek nz fot. szymon starnawski / polska press
23.07.2016 warszawa ulica stara ognisko starowka warszawskie warszawska strefa rodziny centrum wspierania rodzin rodzinna warszawa plac zabaw dzieci rodzina boisko zabawa wypoczynek nz fot. szymon starnawski / polska press Szymon Starnawski /Polska Press
Nie każdy radzi sobie z odpowiednim wydawaniem pieniędzy z programu 500+. Ci, którzy mają z tym problem, dostają w zamian bony towarowe.

Jak się okazuje, wydawanie pieniędzy z 500+ na potrzeby dzieci wcale nie jest taką prostą sprawą. Niestety, w województwie łódzkim nie brakuje rodziców, którzy marnotrawią gotówkę, przeznaczoną na polepszenie komfortu życia ich pociech. Jeśli tak robią, mogą pieniędzy z programu już nie zobaczyć.

**

Dzięki 500+ w tym roku więcej osób wyjedzie na wakacje

**

- Po przeprowadzeniu postępowania wyjaśniającego z udziałem pracownika socjalnego i dokonaniu faktycznych ustaleń, organ może zamienić wypłatę świadczenia na pomoc w formie rzeczowej lub opłacenie usług, np. opłacić czynsz, media, przedszkole, żłobek, ubrania, książki, żywność - informuje Monika Pietras z Łódzkiego Urzędu Wojewódzkiego w Łodzi. - Ponadto, zakupy dla rodziny dokonywane są we wskazanych sklepach, a lista potrzeb rodziny jest nadzorowana przez wyznaczonego pracownika socjalnego.

Jak informuje Łódzki Urząd Wojewódzki w Łodzi, wypłatę gotówki na bony zamieniono w przypadku 44 świadczeń w 8 gminach. Takiej zamiany dokonano np. w Skierniewicach. Tamtejszy Miejski Ośrodek Pomocy Rodziny podaje, że pomoc w formie rzeczowej otrzymują dwie rodziny. Obie mają po troje dzieci.

Pracownik socjalny opłaca rachunki, kupuje żywność oraz przybory szkolne

- Pomoc dla tych rodzin polega na tym, że pieniędzmi dysponuje pracownik socjalny który ocenia, w jaki sposób należy je wydać. Opłaca rachunki, robi zakupy spożywcze, a teraz za pieniądze ze świadczenia kupi wyprawki do szkoły - mówi Beata Kwestarz, kierownik działu świadczeń rodzinnych i alimentacyjnych skierniewickiego MOPR-u.

W przypadku obu rodzin, problemem było nadużywanie alkoholu, kupowanego w dodatku za świadczenie wychowawcze. W przypadku pierwszej familii, marnotrawienie zgłosili ośrodkowi pracownicy socjalni. Problem w drugiej rodzinie zgłosiła ośrodkowi Komenda Miejska Policji w Skierniewicach.

- Na koniec miesiąca pracownik socjalny przestawia paragony, które parafuje rodzic dziecka - dodaje Beata Kwestarz. - To wydatki głównie na żywność, środki czystości oraz opłacone rachunki.

Jak się okazuje, bony to nie jedyny sposób ośrodków pomocy społecznej w Łódzkiem na zmuszenie rodzin do wydawania świadczeń na potrzeby dzieci. Na ciekawy pomysł wpadli pracownicy radomskiego MOPS-u. Beata Kotlicka, wicedyrektor ośrodka przyznaje, że pod opieką ośrodka jest kilka rodzin, które otrzymują spore sumy. I chcą dowiedzieć, jak odpowiednio wydać pieniądze.

CZYTAJ: "Rodzina 500 plus" wyprawi do szkoły ok. 100 tys. dzieci w Łódzkiem [INFOGRAFIKA]

- Stawiamy przede wszystkim na profilaktykę, asystenci rodzin prowadzą warsztaty z treningu budżetowego. W takich zajęciach uczestniczy około 10 rodzin z Radomska - mówi Kotlicka. - Kilka rodzin, które znacznie zalegają z czynszem, po interwencji prezesów spółdzielni mieszkaniowych i konsultacji z pracownikami MOPS, zgodziło się, by pieniądze z 500+ były od razu przelewane na opłaty czynszowe.

W Sieradzu natomiast, pracownicy socjalni również asystują podczas zakupów. - Jak na razie nie podjęliśmy jeszcze decyzji w sprawie żadnej z rodzin, aby zamiast pieniędzy dostawały bony. Mieliśmy dwa przypadki, w których pracownik uczestniczył w zakupach, wszystko było za zgodą kobiet. Zakupy były większe, został kupiony opał, ubrania dla dzieci czy jakiś mały sprzęt - twierdzi Krzysztof Bejmert, dyrektor sieradzkiego MOPS-u.

Jak twierdzi Bejmert, pracownicy cały czas monitorują rodziny, co do których jest podejrzenie, że szastają pieniędzmi z programu. Większość osób zdaniem dyrektora ośrodka, zakłada jednak dzieciom konta i oszczędza.

Rodzina 500 plus - skutki

Wyprawki szkolne około 100 tys. dzieci z województwa łódzkiego zostaną kupione za pieniądze z programu „Rodzina 500 plus”. Tak przynajmniej wynika z badania Barometr Providenta, które objęło rodziców przed rozpoczęciem roku szkolnego 2016/2017. 500 złotych, według przygotowanych wniosków, ma wystarczyć na wyposażenie ucznia w zeszyty, długopisy, artykuły plastyczne i inne przybory szkolne (nie wliczając w to podręczników)
Dotacja z programu, spowodowała, że rodzice nie muszą podejmować dodatkowych prac przed nowym rokiem szkolnym. Mocno odczuli to pracodawcy z woj. łódzkiego.
Probelm dotyczy zwłaszcza prac sezonowych, w tym zbioru owoców. Przez małe zainteresowanie wśród potencjalnych pracowników, Na przykład pan Jerzy, który od kilkunastu lat w rejonie Białej Rawskiej, w przyszłym roku zmniejszy swoją plantację truskawek o... połowę. Dlaczego? Do tej pory owoce rosły na 14 hektarach, dlatego zatrudnionych powinno być mniej więcej 100 osób. W tym roku do pracy zgłosiło się zaledwie 60. Do pracy nie przyciągają nawet atrakcyjne stawki. Sprawne osoby przy zbiorze truskawek mogą zarobić nawet 200 zł dziennie. 100 zł pzy zrywaniu agrestu.

Wydarzenia tygodnia w Łódzkiem. Przegląd wydarzeń 8-14 sierpnia 2016 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Rodzina 500 plus. Bony zamiast pieniędzy - Dziennik Łódzki

Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet