Jak komunikuje serwis Busines Insider „_Po rozwodzie część pieniędzy zgromadzonych w Pracowniczych Planach Kapitałowych (PPK) przejmie skarb państwa_”.
Artykuł 72 ust 1 ustawy o PPK mówi, że w przypadku rozwodu lub unieważnienia małżeństwa pieniądze zgromadzone w programie emerytalnym, które przypadają naszemu współmałżonkowi w ramach podziału majątku wspólnego, mają być mu przekazywane w formie wypłaty transferowej na jego rachunek PPK.
Wyobraźmy sobie sytuację, w której były mąż lub żona jednak nie korzystają z programu PPK, gdyż nie jest on obowiązkowy. W takim przypadku podział majątku ma być przekazany w formie pieniężnej, a zwrot pieniędzy ma nastąpić do 3 miesięcy od daty przedstawienia dowodu, że zgromadzone na rachunku PPK byłego współmałżonka pieniądze należały się jednej ze stron.
Przyglądając się jednak Art. 72 ust. 1, czytamy, że przed wypłatą należnego jednej ze stron kapitału, cześć pieniędzy powędruje na skonto skarbu państwa. W Art. 72 ust. 2 czytamy: "Przed dokonaniem zwrotu, o którym mowa w art. 72 ust. 2 wybrana
instytucja finansowa przekazuje ze środków uczestnika:
- 1) na rachunek bankowy wskazany przez ZUS kwotę odpowiadającą 30% połowy składek finansowanych przez podmiot zatrudniający;
- 2) na rachunek bankowy wskazany przez ministra właściwego do spraw pracy, kwotę odpowiadającą połowie sumy składki powitalnej i dopłat rocznych
Jeśli zatem zdecydujemy się na rozwód, to pewna kwota, która na przestrzeni lat uzbierana została w PPK przechodzi na konto byłego współmałżonka. Jeśli obie strony korzystały z PPK, to kwota w ramach podziału majątku jest im przelewana na konto PPK. Jeśli jednak jedna ze stron nie korzysta z PPK, bowiem program ten nie jest obowiązkowy, to wówczas dany kapitał będzie musiał zostać przekazany w formie pieniężnej. Zanim jednak do tego dojdzie 30 proc. z połowy składek, które nasz pracodawca przelewał na rachunek PPK trafi do skarbu państwa.
Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych (SII) jest zdania, że nie ma podstawy do tego, aby część środków z PPK wracała do skarbu państwa.
Zgodnie z założeniami, ustawa o Pracowniczych Planach Kapitałowych ma wejść w życie z dniem 1 stycznia 2019 roku. Małe firmy (do 9 osób) nie będą musiał prowadzić PPK pod warunkiem, że wszyscy pracownicy zrezygnują z tej usługi oraz. To samo tyczy się przedsiębiorstw, które posiadają Pracownicze Plany Emerytalne ze składką co najmniej 3,5 proc.
źródło: Busines Insider Polska
POLECAMY PAŃSTWA UWADZE: