Sennik. Co znaczą sny według sennika? Jak dobrze spać, śnić i zapamiętać swój sen. Poznaj znaczenie snów i rodzaje senników

MIKO
Sennik 2019: poznaj znacznie swoich snów. Sprawdź także, czy możliwe jest, że nie śnisz. Co oznacza sennik egipski i jakie są rodzaje senników. Co według senników oznaczają Twoje sny? Pixabay
Sennik 2019: Co znaczył mój sen? Czy to prawda, że jedni śnią, a drudzy nie? Jak zapamiętać sen, czy są na to sposoby? Czy sny mogą się sprawdzać i co oznaczają? Na to ostatnie pytanie odpowiedzi można szukać w interpretacji symboli sennych, w której pomogą nam różnego rodzaju senniki. Ale zanim zaczniemy w sennikach badać znaczenie snów, warto o te sny... zadbać. Czy mamy wpływ na jakość snu i dlaczego sen jest tak ważny dla naszego organizmu? Co nam utrudnia, a co ułatwia zasypianie i spanie? Jak senniki interpretują Twoje sny, jakie są rodzaje senników?

Sennik: czy sny się sprawdzają?

Różne są rodzaje snów, a jednym z nich są sny powtarzające się, którym przypisuje się szczególne znaczenie. Warto zrozumieć je i zinterpretować, bo prawdopodobnie poprzez takie powtarzające się sny nasza podświadomość wyjątkowo domaga się zainteresowania danym problemem.

Sny prorocze są ponoć snami sprawdzającymi się. Takie sny miewają osoby bardzo wrażliwe przejawiające w jakimś stopniu zdolności jasnowidzenia.

Sny odwrotne polegają na tym, że niestety śni nam się coś pozytywnie, ale to oznacza, że w rzeczywistości czeka nas raczej coś negatywnego.

Sennik: znaczenie snów

Snom przypisuje się konkretne znaczenie ze względu na symbole, które w nich występują, jak i na całą ich treść. Marzenia senne mają swoje podłoże w naszej podświadomości, która rejestruje wszelkie nasze pragnienia i lęki. W interpretacji symboli pomagają nam różnego rodzaju senniki.

Czytaj też: Jak sen wpływa na nasze zdrowie

Sennik: rodzaje senników

Senniki pozwalają nam na rozszyfrowanie symboli, często jednak podsuwając rozmaite lub niejednoznaczne ich interpretacje. Jednymi z najstarszych senników są sennik babiloński i sennik egipski – zawierają one najbardziej rozpowszechnione sposoby interpretacji snów, na których bazują również bardzie współczesne senniki.

To kilka przykładów symboli w interpretacji tych dwóch najsłynniejszych senników:

Kot

(według sennika egipskiego) – jeśli śni się mężczyźnie, symbolizuje kobiecość, potrzebę kontaktu z kobietą, jednak bardziej niż o seksualność chodzi o czułość, opiekuńczość. Kot jest też jednak ostrzeżeniem przed fałszywością, zdradą ze strony przyjaciół. Głaskanie kota to niewdzięczność, a łaszący się kot oznacza, że ktoś chce się przymilić do osoby, której kot się śni.
(według sennika babilońskiego) – podrapanie przez kota zwiastuje kłopoty, podobnie jak czarny kot. Głaskanie kota to z kolei niewdzięczność, a jego miauczenie to zapowiedź kłopotów prawnych.

Pająk

(według sennika egipskiego) – jeśli widzisz pająka czeka cię szczęście, jeśli go zabijasz, zwyciężysz nieprzyjaciół.
(według sennika babilońskiego) – pojawiający się we śnie pająk według sennika babilońskiego wróży pomyślny obrót spraw, a jeśli na dodatek śniący go we śnie zabije, może się w rzeczywistości spodziewać zwycięstwa.

Pies

(według sennika egipskiego) – zabawa z psem i szczekający pies oznaczają zgodę, radość, natomiast łaszący się czworonóg - to, że ktoś zastawia na śniącego pułapkę. Napadnięcie przez psa symbolizuje niebezpieczeństwo.
(według sennika babilońskiego) – symbolizuje oddanych przyjaciół, a zabawa z czworonogiem pogodzenie z kimś, z kim długo pozostawało się w konflikcie. Wściekły pies oznacza przyjaciela w niebezpieczeństwie, a ugryzienie przez psa to, że ktoś działa na niekorzyść danej osoby za jej plecami.

Szczur

(według sennika egipskiego) – biegnący szczur to oznaka zagrożenia, szczur w pułapce – zdrady. Zabicie szczura to z kolei kłopoty w miłości, a strach przed nim to obawa przed podjęciem decyzji. Nieżywy szczur oznacza natomiast, że trzeba podjąć decyzję zgodnie ze swoim sumieniem.
(według sennika babilońskiego) – symbolizuje zasadzkę, jednak jeśli we śnie pojawia się szczur zabity, można spodziewać się pokonania swoich wrogów.

Wąż

(według sennika egipskiego) – nie oznacza nic innego, jak różne przeciwności losu. Wijący się wąż to strata pieniędzy, prężący się – uniknięcie zagrożenia. Nadepnięcie na węża ma symbolizować fałszywych przyjaciół. Jedynie jego zabicie oznacza zwyciężenie swoich wrogów.
(według sennika babilońskiego) – w żadnej z interpretacji nie wróży nic dobrego. Jego napotkanie oznacza nadejście przeciwności losu, a jeśli sam śniący staje się wężem - może się spodziewać, że inni nim pogardzają. Jeśli ktoś ucieka przed wężem, czeka go nieszczęśliwa przyszłość.

Woda

(według sennika egipskiego) – ma odzwierciedlać to, co dzieje się w duszy człowieka. Czysta woda oznacza wewnętrzny spokój, harmonię, za to mętna - wewnętrzny chaos, brak pewności siebie. Zamarznięta woda to z kolei zamknięcie w sobie, oschłość wobec innych.
(według sennika babilońskiego) – może mieć różne znaczenie w zależności od swojej postaci. Zimna woda to oznaka nadchodzącego szczęścia, czysta – radości, jednak wpadnięcie do niej oznacza cierpienie. Jeśli ktoś pije wodę we śnie, może się spodziewać nadejścia pomocy.

Ząb

(według sennika egipskiego) – utrata zęba oznacza śmierć osoby z bliskiej rodziny. Zęby po lewej stronie oznaczają kobiety, te po prawej - mężczyzn. Zęby trzonowe to staruszkowie, a siekacze - młodsze pokolenie. Zęby górne mają odpowiadać ważniejszych członków rodziny, te na dole - pozostałe osoby.
(według sennika babilońskiego) – mają bardzo wiele znaczeń. Jeśli śni się niezakrwawiony wypadający ząb, oznacza śmierć osoby spoza rodziny, jeśli przy wypadaniu pojawia się krew, może oznaczać śmierć wśród najbliższych. Lśniące zęby oznaczają przyjaźń, a rosnące to, że mogą wyjaśnić się dotychczasowe nieporozumienia z innymi.
(źródło: www.poradnikzdrowie.pl)

Sennik: sen to zdrowie

Od tego jak śpimy zależy nasze zdrowie. Bo sen to niezbędny czas na regenerację i wypoczynek organizmu. Najważniejsze procesy wzrostu i namnażania komórek zachodzą właśnie w nocy. Wówczas powstają też nowe połączenia w centralnym układzie nerwowym i uaktywnia się nasz układ odpornościowy. Podczas snu utrwalamy również świeżo pozyskane informacje.
Zbyt mało snu może prowadzić nawet do rozmaitych chorób. Gdy źle śpimy, nasz samopoczucie i koncentracja pogarszają się. Przewlekłe problemy ze spaniem mogą być przyczyną wielu chorób somatycznych – cukrzycy czy nowotworów oraz zaburzeń psychicznych.

Sennik: co zrobić żeby dobrze spać?

Uważa się, że dorosły człowiek żeby dobrze spać potrzebuje średnio 7-8 godzin snu. Choć niektórzy twierdzą, że w zupełności wystarczy im 6-7. Jest to sprawa indywidualna, ale regeneracja sił, według specjalistów, wymaga przespania 4-5 pełnych cykli snu (każdy złożony jest z dwóch stadiów), które mogą trwać w zależności od naszych predyspozycji genetycznych 80-120 minut.Dla jakości snu i szybkiego zasypiania istotne znaczenie mają w miarę stałe godziny kładzenia się spać i wstawania. Najbardziej naturalny rytm snu związany ze światłem skutecznie już sobie zakłóciliśmy, ale nie możemy o wadze światła całkowicie zapominać. Przy intensywnym lub specyficznie ostrym świetle nie tylko trudno nam przecież zasnąć, ale i spokojnie spać.

Najlepiej śpimy w ciemnym pomieszczeniu lub przy bardzo stłumionym niewielkim oświetleniu, ale jednocześnie – aby zdrowo spać, w ciągu dnia powinniśmy jak najwięcej korzystać z naturalnego światła.
Oczywiście na zdrowy sen ma również wpływ nasza aktywność fizyczne oraz nie objadanie się krótko przed zaśnięciem – zwłaszcza ciężkostrawnymi potrawami.

Czytaj też: Jak dobrze spać w czasie ciąży: spanie w jednym łóżku

Bardzo dobrze na jakość snu wpływa także odprężenie psychiczne przed snem i wyciszenie. Postarajmy się więc wieczorem unikać silnych emocji i nerwów. Wygodne łóżko czy materac na pewno pomogą nam się odprężyć w komfortowej pozycji. Dla zdrowego snu ma też znaczenie świeże powietrze w sypialni, odpowiednia, dość niska temperatura pomieszczenia, nie za dużo roślin, a nawet pościel z naturalnego materiału i stonowany odcień ścian sypialni.

**

Jeśli te wszystkie warunki są spełnione, możemy już spokojnie czekać na sen...

**

Sennik: czy może się nam nie śnić?

Jedni uważają, że sny pokazują nasze najskrytsze pragnienia, inni, że pomagają nam całkiem skutecznie rozwiązywać wiele problemów, bo nasz mózg podczas snu również pracuje.

Niektórzy twierdzą, że nigdy nie śnią lub po prostu całkowicie nie pamiętają snów. Być może jednak nie chcą po prostu ich pamiętać lub rozpamiętywać, a tym bardziej mówić o nich i interpretować to, co im się przyśniło.

Inną przyczyną może być to, że po przebudzeniu zbyt szybko zaczynają myśleć o sprawach konkretnych, problemach itd. Jeszcze inną może być opór i lęk przed nieznanym i utratą kontroli – bo przecież nie mamy wpływu na sny. Jednak śnimy wszyscy; naukowcy już dawno udowodnili, że każdy człowiek podczas spania ma kilka, a nawet kilkanaście krótkich snów. Problem tkwi więc w zapamiętywaniu ich po przebudzeniu.

Czytaj też: Czy dziecko powinno spać z rodzicami?

Sennik: co zrobić żeby zapamiętać sen?

Dlaczego tak łatwo zapominamy sny? Nie ma na to jednoznacznej odpowiedzi. Jedna z popularnych teorii mówi o tym, że nasz mózg traktuje je jak nieistotne informacje. Spory procent nas nie pamięta swoich snów, bo... zwyczajnie nie przywiązuje do nich większej wagi.
Według innej teorii sen jest zapisany w naszej pamięci krótkotrwałej, a ta trwa zaledwie kilka lub kilkanaście sekund. Jednak świadome przypomnienie sobie snu sprawi, że zostanie on zapisany już w pamięci trwałej i wtedy nam nie umknie – przekonują specjaliści.

Podobno też zapamiętywanie snów możemy wyćwiczyć. A w każdym razie, jeśli nie zerwiemy się od razu po przebudzeniu lub nie będziemy natychmiast myśleć o wszystkich problemach dnia codziennego, łatwiej przypomnimy sobie choćby fragmenty snu.

Znawcy tematu radzą zapisywanie snów, a nawet prowadzenie swego rodzaju "dziennika snów". Jeszcze inni proponują stosowanie afirmacji: "Teraz idę spać i będę śnić, a gdy się obudzę będę pamiętać wszystkie moje sny".

Można także spróbować nastawić sobie budzik, by obudził nas w fazie snu REM (mamy kilka powtarzających się faz snu, nazwa tej fazy to skrót od Rapid Eye Movement, czyli Gwałtowne Ruchy Oczu), ale żeby to się udało, trzeba poznać nie tylko kolejność faz, ale również ich częstotliwość (można skorzystać z tak zwanego kalkulatora snu).

Horoskop na 2019 rok: Sprawdź, co Cię czeka [Baran, Byk, Bli...

Sprawdź też:

Idealny kompan dla Twojej rodziny. Najbardziej przyjazne rasy psów.

Wideo

Materiał oryginalny: Sennik. Co znaczą sny według sennika? Jak dobrze spać, śnić i zapamiętać swój sen. Poznaj znaczenie snów i rodzaje senników - Głos Wielkopolski

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 1

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Mnie mega ciekawi kwestia snu, ogólnie skąd się to bierze i cała rzecz świadomego snu. Czytałam ostatnio (tydz temu) Przejąć Loco Torre, z tekstów Aplana i tam autor symbolicznie przedstawia to jakby nasz umysł to był ląd i jakby to wyglądało. Całkiem niezłe

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3