Spis treści
- Te seriale z PRL-u oglądał każdy. "Czterdziestolatek", "Rodzina Leśniewskich" i "Podróż za jeden uśmiech". Występowali tam dziecięcy aktorzy
- Pierwsze polskie telenowele i dzieci, które rosły na naszych oczach. Jak wygląda Bożenka z "Klanu" i Mateusz Mostowiak? Kaczorowska robi karierę
- Serialowe dzieci robią karierę. Co dzieje się z aktorami z "Rodzinka.pl" i "Miodowe lata"?
Te seriale z PRL-u oglądał każdy. "Czterdziestolatek", "Rodzina Leśniewskich" i "Podróż za jeden uśmiech". Występowali tam dziecięcy aktorzy
Większość z tych produkcji zyskała dziś miano kultowych. Pojawiali się tam znani aktorzy, wcielający się w role rodziców, a także dziecięcy odtwórcy głównych ról. Henryk Gołębiewski po zawrotnej karierze, jaką zdobył, będąc jeszcze małym chłopcem na całe lata zniknął z ekranu. Zagrał w filmach: Wakacje z duchami, Podróż za jeden uśmiech oraz Stawiam na Tolka Banana. W latach 80. i 90. znany był głównie z epizodów i jak sam przyznawał po latach w wywiadach, mierzył się z chorobą alkoholową. O Gołębiewskim zrobiło się ponownie głośno za sprawą Piotra Trzaskalskiego, który zaproponował mu główną rolę w filmie obyczajowym Edi. Wiele osób po raz pierwszy mogło zobaczyć jak bardzo zmienił się aktor "naturszczyk", bo "Cegiełka" nigdy nie ukończył szkoły aktorskiej.
Gołębiowski w czasie dwudziestoletniej przerwy od aktorstwa zajmował się budowlanką. Przez jakiś czas pracował także jako ślusarz, ale zatęsknił za aktorstwem. Na casting do Ediego przyszedł dlatego, że miał blisko i żeby to "odbębnić". Nie wierzył w powodzenie, choć był już pod opieką agencji reklamowej. Wspominał, że wielokrotnie wcześniej brał udział w przesłuchaniach, które kończyły się niepowodzeniem. Ogromny sukces filmowy Trzaskalskiego nie spowodował, że propozycje sypały się Gołębiewskiemu jak z rękawa. Dopiero później został zaangażowany do Świata według Kiepskich i Lombardu. Na co dzień możemy go również oglądać na deskach teatru.
Jego serialowy przyjaciel Filip Łobodziński po sukcesie filmowym zdecydował się na dziennikarstwo. W 1992-2000 współtworzył Wiadomości i przez jakiś czas był prowadzącym Kawa czy herbata. Po odejściu z TVP związał się z Przekrojem i Newsweekiem, pracował także dla telewizji Polsat. W latach 2013-2015 był pracownikiem w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych. Poza tym wspólnie koncertował z zespołem i tłumaczył rozmaite publikacje z języka angielskiego, francuskiego, hiszpańskiego oraz portugalskiego. Aktor i dziennikarz kilka lat temu stracił ukochaną córkę i mierzył się z depresją.
Rodzina Leśniewskich to serial, w którym zadebiutowała młoda jeszcze Agata Młynarska. Jej serialowi rodzice, czyli Krzysztof Kowalewski i Krystyna Sienkiewicz już nie żyją. W 2019 roku zmarła także Magdalena Scholl-Kalinowska. Aktorka miała 49 lat i wcieliła się w rolę jednego z "Bąbli".
Agata Młynarska jest córką Wojciecha Młynarskiego, polskiego poety, artysty i twórcy tekstów piosenek, znanych do dziś szerokiej publiczności. Utwory, takie jak: "Jesteśmy na wczasach" czy "Jeszcze w zielone gramy" są jego autorstwa. Agata Młynarska jest także siostrą Pauliny Młynarskiej. Urodziła się w 1965 roku, a od 1999 była prezenterka Telewizji Polskiej. Prowadziła z Jerzym Owsiakiem program Róbta, co chceta, czyli rockandrollowa jazda bez trzymanki oraz popularną Krzyżówkę szczęścia. Później związała się z Polsatem, a w 2016 roku została dyrektorką rozwoju kanału TLC Polska. W 2021 roku pojawił się w programie Bez tabu, emitowanym przez stację TVN.
W serialu Rodzina Leśniewskich zagrała Agnieszkę, najstarszą siostrę dwóch "Bąbli" oraz Leszka. Zdjęcia do serialu powstawały w Łodzi i Warszawie.
Jagoda i Mareczek byli filmowymi dziećmi państwa Karwowskich. Mirella Kurkowska i i Piotr Kąkolewski nie zajmują się dziś aktorstwem. Kurkowska na planie zastąpiła Grażynę Woźniak i to był jej telewizyjny debiut. Kąkolewski zagrał wcześniej w filmie Zazdrość i medycyna oraz serialu Przygody psa Cywila. Dziś jest architektem. Kurkowska, a dziś Olczyk obroniła doktorat na wydziale nauk humanistycznych i na co dzień wykłada na Uniwersytecie Warszawskim.
Pierwsze polskie telenowele i dzieci, które rosły na naszych oczach. Jak wygląda Bożenka z "Klanu" i Mateusz Mostowiak? Kaczorowska robi karierę
Krystian Domagała (Mateusz Mostowiak) zadebiutował jako niemowlak. Syn Hanki i Marka Mostowiaków nie miał jeszcze skończonego roku, kiedy zaangażowano go do produkcji TVP 2. Widzowie musieli się z nim pożegnać w 2021 roku, kiedy dorosły już mężczyzna zrezygnował z udziału w serialu. Zawiesił swoją karierę z powodu zbliżającej się matury i okresu rozpoczynających się studiów. Tak dziś wygląda aktor, który niemal całe swoje dotychczasowe życie spędził na planie.
Agnieszka Kaczorowska wcieliła się w postać Bożenki Lubicz, zastępując w tej roli Olivię Sivelli. Miała 7 lat, gdy zadebiutowała u boku serialowych rodziców. Aktorkę oglądaliśmy na szklanym ekranie od 1999 roku. Dziś przybrana córka Lubiczów ma już dwójkę dzieci. Widzowie znają ją również z występów tanecznych w popularnym programie Taniec z gwiazdami.
Serialowe dzieci robią karierę. Co dzieje się z aktorami z "Rodzinka.pl" i "Miodowe lata"?
Telewizyjne dzieci zdążyły wydorośleć, a niektóre z nich nadal są znane z mediów. Pozbieraliśmy dla was najciekawsze sylwetki dziecięcych aktorów. Wśród nich, m.in. Aleksandra Szwed, Klaudia Halejcio oraz Adam Zdrójkowski, który zadebiutował w towarzystwie brata bliźniaka w serialu "Rodzina zastępcza".