Ślub cywilny: formalności i koszty. Jaką sukienkę i bukiet wybrać na ślub cywilny. Zadbaj także o zaproszenia na ślub

Marzena Herka
Uroczystość ślubu cywilnego jest z reguły krótka i skromna, lecz aby ją zorganizować, należy dopełnić odpowiednich formalności.
Uroczystość ślubu cywilnego jest z reguły krótka i skromna, lecz aby ją zorganizować, należy dopełnić odpowiednich formalności. congerdesign/Pixabay
Ślub cywilny to inaczej ślub świecki, który zawierany jest przed urzędnikiem w urzędzie stanu cywilnego. Jest równie ważny co ślub kościelny i tak samo wymaga wielu przygotowań. Warto wiedzieć, jakich formalności trzeba dopilnować i jakie są jego zasady. Ważną kwestią jest także dobór sukienki na ślub cywilny, bukietu ślubnego oraz zaproszeń na ślub. Podpowiadamy, jak to powinno wyglądać w przypadku ślubu cywilnego.

Uroczystość ślubu cywilnego jest z reguły krótka i skromna, lecz aby ją zorganizować, należy dopełnić odpowiednich formalności. Ta ceremonia rządzi się innymi zasadami niż ślub kościelny, dlatego warto do niej się odpowiednio przygotować.

Ślub cywilny. Takie zasady obowiązują w Polsce

Ślub cywilny w Polsce zawrzeć mogą dwie pełnoletnie i niespokrewnione za sobą osoby przeciwnej płci, które nie pozostają obecnie w związku małżeńskim. Jeśli panna młoda jest niepełnoletnia, lecz ukończyła 16 lat, może wziąć ślub po uzyskaniu zgody sądu. Ślub cywilny po dopełnieniu formalności można zawrzeć także z obywatelem innego kraju. Pamiętajmy jednak, ze jeśli jedno z przyszłych małżonków lub świadków nie umie mówić po polsku, na uroczystości wymagana jest obecność tłumacza przysięgłego.

[bt]Ślub cywilny przebiega bez udziału kapłana i nie ma odniesień religijnych, dlatego jest nazywany także ślubem świeckim. Można zawrzeć go w dowolnym urzędzie stanu cywilnego po uprzednim dostarczeniu wymaganych dokumentów.[/b]

Ceremonia trwa zwykle do 20 minut i zawsze przebiega według ustalonego porządku. Otwiera ją tematyczna przemowa urzędnika, który następnie pyta parę młodą o potwierdzenie chęci zawarcia związku. Później następuje przysięga oraz podpisanie aktu małżeństwa.

Na ślubie cywilnym obowiązkowa jest obecność dwóch pełnoletnich świadków dowolnej płci, którzy po ceremonii złożą swoje podpisy na dokumencie poświadczającym zawarcie małżeństwa.

Wybór miesiąca na ślub wcale nie powinien być taki przypadkowy i wybrany na zasadzie “bierzemy, bo jest wolny termin”. Jak się okazuje, zdaniem astrologów, wybór miesiąca ma znaczenie dla przyszłości naszego związku. Kiedy najlepiej zdecydować się na ślub? A których miesięcy unikać Sprawdźcie w dalszej części galerii.

Ślub w tym miesiącu jest skazany na sukces. Oto horoskop dla...

Ślub cywilny a ślub kościelny. Czym się od siebie różnią?

Ślub cywilny pod względem prawnym jest niezbędny, aby uznać daną parę za małżeństwo. Ślub kościelny nie ma takiej mocy i wiąże współmałżonków tylko na gruncie wspólnoty wyznaniowej.

Różnica widoczna jest w przygotowaniach do ceremonii - w przypadku ślubu kościelnego są one dłuższe, gdyż wymagają uczestnictwa w naukach przedmałżeńskich. Istotną różnicą jest także możliwość zawarcia ślubu cywilnego przez rozwodnika. W świetle prawa kanonicznego taka osoba wciąż pozostaje w poprzednim związku małżeńskim, dlatego nie może wziąć kolejnego ślubu kościelnego.

Zobacz: Rocznice ślubu i ich symbolika. Sprawdź, jak się nazywają poszczególne rocznice ślubu i zobacz, jaki prezent podarować z tej okazji

Do tego faktu nawiązują teksty przysiąg małżeńskich - w urzędzie para przyrzeka dążyć do trwałości, zgodności i szczęścia w związku, natomiast w kościele obiecywana jest miłość, wierność, uczciwość i trwanie przy sobie aż do śmierci.

Do 1998 roku w Polsce istniał wymóg zawarcia ślubu cywilnego przed ceremonią w świątyni. Od momentu ratyfikowania konkordatu, czyli umowy pomiędzy naszym krajem a Watykanem nie ma potrzeby organizowania osobnych uroczystości. Obecnie zawrzeć można ślub konkordatowy, który łączy w sobie aspekty religijne i prawne.

Ślub cywilny – organizacja i koszty

Organizację ślubu cywilnego należy rozpocząć co najmniej miesiąc przed jego planowaną datą. Pierwszym krokiem jest udanie się do wybranego urzędu stanu cywilnego i złożenie zaświadczenia o braku przeszkód do zawarcia małżeństwa. W tym czasie wybiera się także termin ceremonii oraz nazwisko, które będzie nosić żona i urodzone w przyszłości dzieci.

Podczas tego spotkania niezbędne będą dokumenty tożsamości i skrócone akty urodzenia narzeczonych oraz uiszczenie opłaty skarbowej w wysokości 84 zł. Jeżeli ślub zamierza brać osoba rozwiedziona, potrzebny będzie także skrócony odpis aktu małżeństwa ze wzmianką o rozwodzie. W przypadku wdowca lub wdowy wymagany jest natomiast skrócony odpis aktu zgonu zmarłego małżonka.

W sytuacji przygotowań do ślubu cywilnego z cudzoziemcem, w urzędzie należy złożyć przetłumaczony odpis aktu urodzenia oraz dokument poświadczający możliwość zawarcia małżeństwa według prawa obowiązującego w państwie, z którego pochodzi przyszły małżonek.

Datę ślubu można wyznaczyć najwcześniej po 31 dniach od pierwszej wizyty w urzędzie. Czas oczekiwania nie może jednak przekroczyć 6 miesięcy, gdyż po tym czasie wygasa zapewnienie o braku przeszkód do zawarcia małżeństwa i całą procedurę należy powtarzać od nowa.

Ślub cywilny najczęściej udzielany jest w urzędzie, ale nic nie stoi na przeszkodzie, żeby zorganizować go w innej lokalizacji. Po uiszczeniu opłaty w wysokości 1000 zł można zawrzeć go w dowolnym miejscu, które będzie bezpieczne dla uczestników i wpasuje się w uroczystą formę ceremonii.

Zaproszenia na ślub cywilny

Zaproszenia na ślub cywilny niewiele różnią się od tych poprzedzających ceremonię kościelną - zamieniamy jedynie nazwę świątyni na informację o adresie danego urzędu lub innej wybranej lokalizacji. Niezbędne będzie także podanie daty i godziny uroczystości oraz dopisek o miejscu ewentualnego wesela lub przyjęcia.

Jaką wybrać sukienkę na ślub cywilny?

Wybór sukienki na ślub cywilny jest większy niż w przypadku ślubu kościelnego. Na tę uroczystość można założyć suknię z welonem, ale do wyboru jest jeszcze dużo możliwości. W przypadku ślubu cywilnego panny młode mają do wyboru różne fasony, kroje i kolory. Przy wyborze sukienki na ślub cywilny powinny przede wszystkim kierować się tym, aby wyglądać schludnie i elegancko.

Ile kosztuje wesele, a ile sam ślub cywilny czy kościelny? Takie pytanie zadaje sobie chyba każdy, kto stoi przed organizacją własnego ślubu i wesela. O wydatkach z tym związanych krążą legendy, a w wesele organizowane z kredytu wcale nie jest trudno uwierzyć, przyglądając się bliżej temu, ile trzeba zapłacić za poszczególne rzeczy. Nie są to małe pieniądze! Sprawdź w naszej galerii, ile wydasz na swój ślub i wesele!

Ile kosztuje wesele, a ile ślub cywilny i kościelny? Te kwot...

Jaki wybrać bukiet ślubny?

Ślub cywilny jest zwykle skromniejszy od kościelnego, co zauważyć można zwłaszcza na przykładzie sukni panny młodej i jej bukietu. Krótsza kreacja i mniej obfity bukiet nie są jednak żadnymi wymogami - przyszli małżonkowie mogą ustalić oprawę ślubu cywilnego wedle własnego gustu. Niewielkie bukiety ślubne są jednakże bardziej poręczne podczas krótkiej uroczystości w urzędzie.

Ślub cywilny - życzenia

Życzenia na ślubie cywilnym warto dostosować przede wszystkim do pary młodej. Jeżeli znamy ich dążenia i priorytety, życzmy im spełnienia płynących z nich marzeń. Uniwersalne będą życzenia trwałości i szczęścia w związku płynące wprost z przysięgi małżeńskiej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kobieta

Polecane oferty

* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet