Spis treści
Makijaż smoky eyes pasuje do każdego koloru oczu, ponieważ pozostawia dowolność w doborze palety barw. Bazowa czerń zastąpiona może zostać innym ciemnym kolorem: brązowym, szarym, fioletowym, zielonym lub granatowym.
Warto przeczytać
Jak wyglądają smoky eyes?
Smoky eyes, czyli tzw. przydymione oko, to ciemny makijaż oka zaliczany do grupy klasycznych wieczorowych make-up'ów. Co ciekawe, taki sposób malowania korzeniami sięga starożytności. Pełnił wówczas funkcje praktyczne i ochronne. Na przełomie XVIII i XIX wieku Maksymilian Faktorowicz zaczął wykorzystywać ten patent w pracy charakteryzatorskiej, a pomysł szybko się rozprzestrzenił. Dzisiaj po smoky eyes sięgają największe gwiazdy na znaczących imprezach.
Cechą charakterystyczną smoky eyes, prócz mocno podkreślonego oka, jest także nieskazitelna cera. W przypadku problemów skórnych nieocenione okażą się więc kosmetyki kryjące niedoskonałości i wygładzające.
Komu będzie pasował ciemny makijaż oka?
Jak wspomniano już wyżej, kolor oczu nie ma większego znaczenia. Czy to oznacza, że makijaż smoky eyes pasuje każdej kobiecie? Niestety, nie.
W przypadku głęboko osadzonych oczu taki sposób malowania dodatkowo wzmocni to wrażenie, ponieważ jego podstawowym zadaniem jest właśnie pogłębienie spojrzenia. Odradza się go też przy mocno opadającej powiece. Panie z bardzo jasną karnacją i jasnymi oczami powinny z kolei zwrócić uwagę na wykorzystane kolory, aby nie stworzyć efektu "pandy". Makijaż smoky eyes w klasycznym wydaniu najlepiej komponuje się ze średnią i ciemną karnacją oraz brązem, czernią lub ciemnym blondem włosów. W pozostałych przypadkach można zastosować kolory z jasnej palety barw, by wypracować optymalny efekt.
Jak dobrze zrobić makijaż smoky eyes?
Makijaż smoky eyes wymaga sporej wprawy. Po uzyskaniu sprawności można jednak z powodzeniem wykonać go w kwadrans. Działanie rozpocząć należy od przygotowania niezbędnych kosmetyków i akcesoriów. Co będzie potrzebne?
Najważniejszym elementem smoky eyes są cienie do powiek. Potrzebne będą cztery kolory: cień główny, na podstawie którego powstanie makijaż oraz kolor ciemniejszy od głównego z dodatkiem połyskujących drobinek, a także opalizujący cień w kolorze perłowym lub nude oraz zbliżony do niego kolor matowy. Potrzebna będzie również baza pod cienie (można zastąpić ją korektorem), tusz do rzęs oraz kredka do oczu albo eyeliner. Wykonanie makijażu ułatwią trzy pędzle: gęsty i gruby do nakładania cieni, mały i płaski także służący do aplikowania koloru, a także pędzelek z ostrą końcówką, w kształcie "kociego języczka".
Zobacz: Blanka Strajkow w pięknym makijażu oczu pojawiła się na ceremonii otwarcia Eurowizji
Gdy wszystkie akcesoria i kosmetyki są już przygotowane, można przystąpić do dalszych działań.
- W pierwszej kolejności na powiece należy rozprowadzić bazę pod cienie. Można ją zastąpić lekko przypudrowanym korektorem. Następnie jasny, połyskujący cień aplikuje się w kąciku oka, rozcierając w zagłębieniu, oraz na łuku, górnej i dolnej powiece w niewielkich ilościach. Cień powinien trafić tylko w kąciki, a nie na środek powiek. Następnie cieniem matowym należy pomalować całą górną powiekę, aż po łuk brwiowy.
- W kolejnym etapie za pomocą konturówki lub eyelinera należy narysować czarną linię tuż nad rzęsami. Podobna kreska powinna znaleźć się na linii rzęs na dolnej powiece oraz przy wewnętrznym kąciku oka. Przy niepewnej ręce można wykorzystać kosmetyki z wygodnym aplikatorem, miękką kredkę lub matowy cień do powiek aplikowany pędzelkiem. Częstą metodą jest także zrobienie gęstych kropek i roztarcie ich zamiast rysowania ciągłej kreski.
- Kolejny krok to nałożenie cienia głównego na całej powierzchni górnej powieki ruchomej, uważając, by nie zamalować jasnego kącika. Najlepiej za pomocą grubego pędzla nakładać "plamy", co pozwala uzyskać efekt bardziej naturalny od roztarć. Cieńsze "plamki" powinny pojawić się również na dolnej powiece. Należy stawiać je począwszy od kącika zewnętrznego, by płynnie połączyć z górną częścią. Jako ostatni nakłada się i delikatnie rozciera cień połyskujący. Powinien on trafić na górną i dolną powiekę, tuż przy łuku rzęs.
- Ostatnim krokiem jest wytuszowanie rzęs oraz ewentualne podkreślenie brwi. Pod samym łukiem można nałożyć odrobinę białego cienia.
Jak dobrać makijaż smoky eyes do typu urody?
Makijaż smoky eyes, jak każdy inny, powinien być dopasowany do typu urody. W tym przypadku uwagę zwrócić należy przede wszystkim na zastosowane kolory.
Warto przeczytać
Klasyczny ciemny makijaż oka to wersja, którą bezpiecznie stosować mogą brunetki i szatynki. Panie o ciemnych włosach mogą także eksperymentować z kolorami, nawet bardzo odważnymi. Smoky eyes dla blondynek bazować powinien na brązach, szarościach, różach, aby nie przytłoczyć delikatnej z reguły urody. Do zielonych i piwnych oczu także warto wybierać różowe i jasne cienie. Smoky eye idealnie sprawdzi się w makijażu świątecznym ,sywlestrowym i wieczorowym.