Spotkanie z łódzkimi lekarzami o raku piersi i wyjątkowy pokaz mody w izbie lekarskiej

Rok temu w Łodzi zorganizowano pierwszy Bra Day. Tegoroczna impreza promująca profilaktykę raka piersi już niebawem, bo 22 października
Rok temu w Łodzi zorganizowano pierwszy Bra Day. Tegoroczna impreza promująca profilaktykę raka piersi już niebawem, bo 22 października Artur Kostkowski
W niedzielę łódzcy onkolodzy zapraszają na spotkanie. Będzie mowa o raku piersi i pokaz mody. Później będą kolejne spotkania o innych chorobach.

„Przyznam, że gdy dowiedziałam się o chorobie było mi wszystko jedno. Jednak dziś nie wyobrażam sobie nie mieć implantu. Już drugiego dnia zaakceptowałam silikona - tak nazywam nową pierś” - pisze Ania z Łodzi, która przeszła mastektomię z jednoczesną rekonstrukcją piersi. Swój list wysłała do łódzkiej fundacji „Pełną piersią”, która zrzesza Amazonki, czyli kobiety, które pokonały raka.

To najczęściej występujący nowotwór złośliwy u kobiet w Polsce, również w woj. łódzkim. Stanowi ok. 23 proc. wszystkich zachorowań na raka u pań. Połowa z nich kończy się śmiercią. W naszym regionie co roku ponad tysiąc mieszkanek dowiaduje się, że ma raka piersi. Dlatego profilaktyka i kompleksowe leczenie są niezwykle ważne, o czym przypominają łódzcy lekarze. Specjaliści wychodzą ze swoich gabinetów i sal operacyjnych, by przestrzec łodzian. W niedzielę łódzka izba lekarska organizuje spotkanie „Łódź - pełną piersią”. To pierwsze spotkanie z cyklu „Lekarze swojemu miastu”.

W Łodzi leczą raka nowoczesnymi lekami. Chorzy żyją dłużej i lepiej

- Chcemy odczarować mity oraz oswoić pacjentów z chorobami i dolegliwościami, które się z nimi wiążą. Chcemy odpowiedzieć na pytania łodzian, nie tylko naszych pacjentów - mówi dr Paweł Czekalski, sekretarz Okręgowej Rady Lekarskiej w Łodzi. - Przede wszystkim chcemy jednak rozmawiać o profilaktyce. Tylko dzięki regularnie wykonywanym badaniom profilaktycznym będziemy w stanie zmniejszyć liczbę zachorowań, a to jest dla nas najważniejsze - dodaje.

W niedzielę będzie można porozmawiać ze specjalistami z zakresu onkologii. Krótkie wystąpienia przygotują specjaliści z Regionalnego Ośrodka Onkologicznego w szpitalu im. Kopernika w Łodzi: prof. Jacek Fijuth, kierownik Zakładu Teleradioterapii, prof. Arkadiusz Jeziorski, kierownik drugiego oddziału chirurgii onkologicznej i dr Piotr Pluta, chirurg onkolog i przewodniczący Rady Fundacji „Pełną Piersią”.

Po wystąpieniach lekarzy i rozmowach zaplanowano wyjątkowy pokaz mody dla kobiet po mastektomii, autorstwa artystki Jolanty Kalinowskiej. Zamiast profesjonalnych modelek, na wybiegu wystąpią Amazonki, które udowadniają, że można wygrać z nowotworem i żyć, tak jak przed chorobą. Wszystkie czują się piękne i kobiece.

W szpitalu im. Kopernika w Łodzi powstaje nowoczesny ośrodek leczenia raka piersi

- Sama przeszłam operację usunięcia piersi. Oprócz chwilowych zmian po operacji, moja figura wygląda tak, jak przed chorobą. Wtedy postanowiłam, że zaprojektuję kolekcję ubioru dla kobiet po mastektomii - mówi Jolanta Kalinowska.

Czym wyróżnia się ta kolekcja od tradycyjnych ubrań dla kobiet? - Nie chodzi o inny krój ubrań, bo przecież kobiety po mastektomii szybko przechodzą operację wszczepienia implantów i mają takie same kształty - podkreśla Jolanta Kalinowska. - Kolekcja inspirowana jest Sardynią, dlatego, że mieszkańcy tej wyspy cieszą się długowiecznością. Chcę pokazać, jak być piękną i kochać siebie.

Ratunkiem przed mastektomią piersi często są badania profilaktyczne. Niestety, w 80 proc. przypadków diagnoza jest zbyt późna. Gdyby panie częściej się badały, udałoby się uratować od śmierci rocznie nawet dwa i pół tysiąca kobiet. W tym roku w woj. łódzkim z badań w ramach programu profilaktyki raka piersi skorzystało do tej pory ponad 44 proc. kobiet objętych darmowym badaniem (50 - 69 lat). Sytuuje to nasze województwo na piątym miejscu w Polsce.

Bra Day: Pokaz mody. Na wybiegu kobiety po rekonstrukcji piersi [ZDJĘCIA, FILM]

Badania profilaktyczne są najmniej popularne w pow. radomszczańskim - 34 proc. W Łodzi w tym roku zbadało się 43 proc. pań, podobnie jak w samych w Skierniewicach. Najchętniej badają się mieszkanki pow. zgierskiego - 49 proc. i powiatu łowickiego - ponad 50 proc.

Zarówno w pokazie jak i spotkaniu z lekarzami może uczestniczyć każdy zainteresowany. Wszystko odbędzie się w siedzibie izby lekarskiej przy ul. Czerwonej 3 w Łodzi. Początek godz. 16. Wstęp jest bezpłatny. Kolejne wydarzenia mają odbywać się co kilka miesięcy i będą poświęcone innym dziedzinom medycyny.

Odkrycie polsko-kanadyjskiej grupy naukowców szansą dla kobiet zagrożonych rakiem piersi

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet