Strach przed porodem, czyli czego najbardziej boją się kobiety w ciąży?

Katarzyna Dębek
Katarzyna Dębek
Wiele przyszłych mam odczuwa lęk przed bólem porodowym, szpitalem i ewentualnymi komplikacjami.
Wiele przyszłych mam odczuwa lęk przed bólem porodowym, szpitalem i ewentualnymi komplikacjami. MART PRODUCTION Pexels.com
Ciąża i poród to ogromne obciążenie fizyczne i psychiczne dla kobiety. 9 długich miesięcy to prawdziwy rollercoaster dla każdej ciężarnej. To czas, który przeplata się chwilami niesamowitego szczęścia, jak i ogromnego strachu przed tym, co może się wydarzyć!

Strach przed porodem to nieunikniony stan, zwłaszcza kiedy kobieta rodzi po raz pierwszy. Lęki dotyczą nie tylko samego rozwiązania oraz sytuacji, jakie mogą zdarzyć się w szpitalu, ale są to także obawy przed bezsilnością i brakiem kontroli nad swoim ciałem. Najczęściej boimy się tego, czego nie znamy. Strach przed tym ważnym wydarzeniem jest czymś naturalnym i dotyczy większości kobiet.

Czego boją się ciężarne?

Przyszłe mamy boją się wielu rzeczy i sytuacji, jakie mogą je spotkać. Warto rozprawić się z tymi lękami i uświadomić sobie, że nie jesteście w tym same. Oto lista rzeczy i sytuacji, których boją się ciężarne!

Dowiedz się więcej:

Strach przed urodzeniem chorego dziecka

Obawa przyszłej mamy o stan zdrowia jej dziecka jest jak najbardziej uzasadniona. Jeśli jednak ciąża przebiega bezproblemowo, a ciężarna stosuje się do zaleceń lekarza – to prawdopodobnie zrobiła wszystko, co mogła i na resztę niestety nie ma wpływu. Warto już od samego początku podjąć ważną decyzję dotyczącą wyboru dobrego specjalisty w tej dziedzinie, który zaopiekuje się mamą i jej nienarodzonym dzieckiem. Wówczas lekarz dopilnuje wszystkiego, będzie monitorował przebieg ciąży i uczuli na nieoczekiwane zdarzenia. Warto pamiętać o badaniach, które wykluczą lub potwierdzą choroby płodu. Niektóre z nich można wyleczyć, jeszcze kiedy maluch znajduje się w brzuchu mamy.

Stres przed opieką nad noworodkiem

Strach ten najczęściej dotyka pierworódki, ale nie tylko. Kobiety boją się, że nie będą umiały sprostać potrzebom dziecka. Dodatkowo wiele z nich obawia się podstawowych obowiązków przy noworodku, takich jak: przewijanie, kąpanie, czy poprawne trzymanie go na rękach. Rozwiązaniem tego problemu może być aktywny udział w szkole rodzenia, pomoc doświadczonej koleżanki lub mamy.

Lęk przed zgonem swoim lub dziecka

Śmierć matki przy porodzie to bardzo rzadka sytuacja. Zazwyczaj do takiego zdarzenia może dojść z powodu złego stanu zdrowia matki, schorzeń występujących w ciąży czy zaniedbań. Pozytywne nastawienie może zrobić wiele dobrego w tej kwestii. Jednak to nie wszystko. Dobrze jest wybrać odpowiedni szpital, który w chwili zagrożenia będzie miał możliwości i odpowiednio doświadczony personel. Warto też odwiedzić placówkę medyczną i porozmawiać z lekarzami o swoich obawach.

To, że kobieta odczuwa strach o dziecko i siebie jest zrozumiałe. Najważniejsze jest pozytywne nastawienie, nieprzyciąganie złych myśli. Odblokowanie głowy, zaufanie własnemu ciału i personelowi, który sprawuje opiekę i czuwa nad prawidłowym przebiegiem porodu. Strach towarzyszy nam w bardzo wielu sytuacjach, a poród jest jedną z nich. Możemy to zmienić, przygotowując się na tę chwilę. Jedną z takich metod jest poród w głębokim relaksie - radzi położna Agnieszka Karpińska

Obawa przed nacinaniem krocza

Ciężarne obawiają się również o rozmiar pochwy po porodzie oraz nacinanie krocza. Te lęki koniecznie należy skonsultować ze swoim ginekologiem, który wyjaśni wszystkie procesy, które zachodzą w trakcie porodu i po jego zakończeniu. Warto też wiedzieć, że jeśli zaistnieje sytuacja, w której lekarze będą musieli naciąć krocze, to po całym procesie zszywają ranę i starają się, aby było ono takie same, jak przed porodem.

Dowiedz się więcej:

Panika przed bólem porodowym

Ból porodowy jest nieunikniony podczas wydawania dziecka na świat. Obecnie jest wiele metod jego łagodzenia – środki farmakologiczne (znieczulenie zewnątrzoponowe, leki wziewne i dożylne) i fizykoterapia (masaże, skakanie na piłce, muzyka relaksacyjna, kąpiel w wannie). Warto wiedzieć, że ból, który jest nie do zniesienia dla jednej pacjentki, dla drugiej może się okazać tylko lekko nieprzyjemny.

Strach przed własną fizjologią

Wiele ciężarnych obawia się rzeczy, na których podczas porodu nie mają wpływu – dotyczy to głównie potrzeb fizjologicznych. Jeżeli przyszła mama nie chce do tego dopuścić, może zawsze w domu wykonać lewatywę, która zapobiegnie oddaniu stolca na sali szpitalnej. Warto mieć świadomość, że lekarze i położne kompletnie na to nie zwracają uwagi. Uważają to za normalne.

Można powiedzieć, że załatwianie potrzeb fizjologicznych jest wpisane w poród. Dla personelu medycznego nie jest to nic niestosownego. W momencie rodzenia się główki mogą pojawić się masy kałowe - taka jest fizjologia porodu! - mówi położna Agnieszka Karpińska

Nawet, jeśli chcesz dobrze, czasami lepiej jest powstrzymać się od komentarzy i zadawania niektórych pytań. Czy wiesz, czego lepiej jest nie mówić świeżo upieczonej mamie? Poznaj 8 rzeczy, o których raczej nie chce rozmawiać z Tobą żadna młoda mama.

8 rzeczy, których lepiej nie mówić świeżo upieczonej mamie

Dodatkowe kilogramy

Ciało kobiety zmienia się niezależnie od tego, czy jest się w ciąży czy nie. Zapewne te 9 miesięcy mocno wpłynie wygląd. Jeśli kobieta czuje się na siłach i dopasuje gimnastykę do swojego stanu i możliwości, to ćwiczenia po porodzie można rozpocząć dosyć szybko. Jednak warto skonsultować to ze specjalistą i wiedzieć jaki wysiłek fizyczny jest dozwolony.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet