Spis treści
Jaki kolor stroju wybrać? Amerykańscy strażacy doradzają
Rozpoczęło się lato i wakacje. Ten, kto ma okazję, korzysta z ochłodzenia w wodzie, czy to w basenie, rzece, jeziorze czy w morzu. To świetny sposób na chwilę wytchnienia od upałów i rozrywki, ale niewiele brakuje, by dobra zabawa przerodziła się w niebezpieczeństwo. Co roku słyszy się w mediach o przypadkach utonięć. Przyczyn jest wiele, od nieostrożnego skoku w niesprawdzonym miejscu, aż po siły natury, jak mocny prąd.
Jak się okazuje, jednym ze sposobów zadbania o bezpieczeństwo może być odpowiedni dobór stroju kąpielowego. Amerykańscy strażacy opublikowali wpis, skupiający się na dzieciach, jednak ta sama zasada ma miejsce w przypadku strojów osób dorosłych. Zastosowanie jej może ułatwić pracę ratowników wodnych.
Strażacy opublikowali grafikę, na której pokazują, jak różne kolory strojów widoczne są w jeziorze, a jak w basenie. W jeziorze jednym z najgorszych wyborów są kolory niebieskie, szary, czarny, biały czy ziemnozielony. Sprawdzą się pomarańczowy, żółty i różowy. W basenie lepiej unikać jasnoniebieskiego, szarego i białego. Najlepiej widoczne są czerwony, pomarańczowy i różowy.
Jak bezpiecznie zachowywać się nad wodą? Jakie są zagrożenia nad wodą?
Nad wodą może czekać na odpoczywających wiele niebezpieczeństw. Silne słońce i wysoka temperatura mogą grozić odwodnieniem i zasłabnięciem. Zagrożeniem może być także woda sama w sobie. Nurt w rzece czy morzu bywa tak silny, że trudno z nim walczyć. Nawet zwykłe zachłyśnięcie w wodzie jest niebezpieczne.
To cię zainteresuje: Romantyczne sukienki na lato. Ola Kwaśniewska wybrała motyw w róże, a Kasia Cichopek w drobne kwiatki. Co jeszcze się nosi?
Państwowa Straż Pożarna na stronie rządowej radzi, aby:
- pływać w miejscach ku temu przeznaczonych;
- przestrzegać regulaminu i zwracać uwagę na oznaczenia;
- być odpowiedzialnym opiekunem i mieć dzieci na oku;
- sprawdzić temperaturę wody przed zanurzeniem się w niej. Najlepsza to taka od 22 do 25 stopni;
- zwrócić uwagę na pogodę i zrezygnować z kąpieli w czasie burzy, mocnego wiatru czy mgły;
- nie kąpać się po alkoholu, zaraz po posiłku, ani na czczo;
- dobrać odpowiedni sprzęt, nie wypływać daleko na dmuchanym materacu czy też kole;
- dbać o innych, nie przeszkadzać ratownikom w akcji, zareagować, gdy ktoś prosi o pomoc.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Stronę Kobiet codziennie. Obserwuj StronaKobiet.pl!