E319 – Tert-butylohydrochinon (tBHQ)
Syntetyczny konserwant z grupy fenoli, używany jako antyutleniacz w tłuszczach poddawanych obróbce termicznej. W Polsce występuje głównie w produktach importowanych, m.in. sosach, gumach do żucia, przekąskach typu krakersy czy popcorn, jedzeniu w proszku, suszonym mięsie itp. Często łączy się go z innymi szkodliwymi konserwantami, m.in. BHA i BHT.
Badania sugerują jednak, że jego zawartość w diecie obniża aktywność limfocytów pomocniczych Th, jak i tych niszczących patogeny (NKT). Skutkiem jest osłabienie układu immunologicznego i większa zapadalność na choroby wirusowe, w tym grypę. Wiąże się też z wydłużeniem czasu trwania infekcji i większym wyniszczeniem organizmu.
E 466 – Karboksymetyloceluloza (CMC, guma celulozowa, karmeloza)
Ta półsyntetyczna pochodna pozyskiwanej z drewna celulozy jest substancją zagęszczającą, stabilizatorem, emulgatorem czy środkiem przeciwzbrylającym, czyli służy głównie do poprawiania konsystencji produktów takich jak lody, niskokaloryczne desery, przetwory mleczne, modyfikowane mleko dla niemowląt czy gotowe produkty smażone. Występuje również w wielu wyrobach farmaceutycznych.
Chociaż guma celulozowa jest nawet zalecana jako rodzaj rozpuszczalnego w wodzie błonnika u osób z chorobami jelit, powinny unikać jej nawet osoby zdrowe, ponieważ wywołuje reakcje zapalne w jelitach. W nadmiarze powoduje bóle brzucha, wzdęcia i biegunki, ponieważ jest rozkładana przez bakterie jelitowe. Badania pokazują jednak na związek jej spożycia ze zmniejszeniem się populacji korzystnych bakterii kształtujących dobrostan psychiczny, z jednoczesnym rozwojem tych powodujących oraz rozwój raka jelita, zaburzeniami metabolizmu i zwiększeniem tendencji do przybierania na wadze.
E471 – Monoglicerydy i diglicerydy kwasów tłuszczowych
To popularny emulgator występujący głównie w margarynach, ale też wielu innych powszechnie spożywanych produktach, m.in. pieczywie, gotowych wypiekach cukierniczych, słodyczach, kremowych deserach, gumach do żucia, daniach mrożonych czy przetworach mięsnych.
Te pochodne tłuszczów, które są złożone z ich niepełnych cząsteczek, występują naturalnie w żywności. Są też dodawane do wysokoprzetworzonych produktów spożywczych w formie pozyskanej sztucznie. Problem w tym, że towarzyszą im wtedy pewne ilości nienaturalnych kwasów tłuszczowych typu trans, dla których nie ma minimalnej dawki obojętnej dla zdrowia, a także tłuszczów zwierzęcych i metali ciężkich, takich jak nikiel, ołów, kadm, arsen, a nawet rtęć. Możliwe komplikacje zdrowotne przy zwiększonym spożyciu glicerydów dotyczą głównie układu krążenia i trawienia.
E407 – Karagen
Jest substancją żelującą, zagęstnikiem i stabilizatorem pozyskiwanym z czerwonych wodorostów. Często występuje w przetworach i deserach mlecznych, w tym w produktach dietetycznych, przetworach owocowych (m.in. dżemach niskosłodzonych), mleku modyfikowanym dla niemowląt i środkach spożywczych dla dzieci.
Pewne metody przetwarzania karagenu (i przemiany w układzie trawienia) powodują jednak, że przekształca się on do polimeru o nasilonych działaniach niepożądanych. To m.in. wywoływanie stanów zapalnych jelit i zaburzeń ich funkcjonowania, a także zwiększenie ryzyka rozwoju zespołu jelita drażliwego, wrzodów i nowotworów.