Szkolna moda w czasach PRL-u. Jak uczniowie ubierali się do szkoły na co dzień, a jak na matury?

Anna Moyseowicz
Moda, również ta obejmująca stroje galowe, wciąż się zmienia. Warszawa 11.05.1989. Egzamin maturalny z matematyki w II Liceum im. Stefana Batorego.
Moda, również ta obejmująca stroje galowe, wciąż się zmienia. Warszawa 11.05.1989. Egzamin maturalny z matematyki w II Liceum im. Stefana Batorego. Longin Wawrynkiewicz/ fotobaza.pap.pl
Matura to jeden z ważniejszych momentów w życiu, który wywołuje ogrom emocji i stres, a po czasie po prostu miłe wspomnienie z młodości. W okresie Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej zarówno szkoła, jak i egzamin dojrzałości, wyglądały zupełnie inaczej niż obecnie. Przez lata zmieniły się nie tylko plany zajęć i obyczaje, ale też szkolna moda, w tym ubrania, fryzury i dodatki. Przypomnijmy sobie, jak noszono się w PRL-u.

Spis treści

Szkoła kilkadziesiąt lat temu, a ta współcześnie, to dwie inne rzeczywistości. Dzieli je upływ czasu, ale też nastawienie młodzieży do edukacji, stosunek uczniów do nauczycieli i nauczycieli do uczniów, wymagania programowe... Wymieniać można by długo. Tym, co odzwierciedla panujące w danym czasie nastroje i pomaga uzmysłowić sobie zachodzące zmiany, jest moda. Śledząc ją, można zauważyć choćby poziom zamożności czy wpływy zza granicy, zarówno w całym społeczeństwie, jak i danej grupie, w tym wśród uczniów.

Zobacz, jak się ubierano na matury w czasach PRL-u!

Matury w PRL-u

Matury w czasach komunizmu różniły się od obecnych, a wygląd samych uczniów zmieniał się wraz z czasem. W głębokim PRL-u nie było miejsca na dowolny ubiór i eksperymenty. Obowiązywał strój galowy. Później pozwalano sobie na nieco więcej, choć ubranie wciąż musiało odpowiadać określonym zasadom. Wśród osób zdających egzamin dojrzałości w latach 80. i 90. wciąż krążą historie o ściągach ukrytych w kanapkach, które przygotowywali rodzice. Bywało, że strój na ten wyjątkowy dzień szyła mama bądź babcia i że właśnie tam znajdowała się specjalna zakładka na ściągi. Podczas matur, w szczególności w latach wcześniejszych, nie było miejsca na makijaż ani na wymyślne fryzury. Egzamin dojrzałości budził respekt, a zdanie matury zapewniało szacunek w społeczeństwie. Świadczyło o osiągnięciu dojrzałości i otwierało kolejny etap w życiu.

Sztuczne materiały, stonowane kolory i skromność

W czasach PRL-u, aż do lat 80., w szkołach obowiązywały mundurki. Nie zostawiały one wiele miejsca na kreatywność uczniów co do ubioru. Ograniczenia obejmowały również fryzury i makijaże, a także dodatki.

Czytaj też: 20 kultowych wokalistek z czasów PRL-u. Te kobiety zachwycały talentem i osobowością. Czy pamiętasz ich przeboje? Są nieśmiertelne!

Po II wojnie światowej chłopcy mieli mundurki w postaci garniturów, a dziewczynki nosiły fartuszki z kołnierzykiem. U obu płci przeważał kolor granatowy. Z kolei w latach 50. mundurki uległy przeobrażeniu. Zwano je fartuchami. Chłopcom sięgały one do pasa i były wpuszczane w spodnie, z kolei w wersji żeńskiej były dłuższe. Kolory różniły się w zależności od szkoły, przeważały jednak ciemne barwy. Pozostał też biały kołnierzyk. Wiele osób wspomina materiały, z których wykonywano ubrania, czyli syntetyczne tkaniny, które nie przepuszczały powietrza.

W tym czasie makijaż do szkoły był niedopuszczalny. Nie było także miejsca na eksperymenty z włosami czy dodatkami. W tym przypadku obowiązywała zasada skromności i schludności. Podobnie było podczas egzaminów maturalnych, na których wymagany był strój galowy.

Moda lat 90. wraca w wielkim stylu! 7 trendów, które pokochaliśmy na nowo

Moda lat 90. wraca w wielkim stylu! 7 trendów, które pokochaliśmy na nowo

Nowe trendy z zachodnich krajów, powiew świeżości, ale też kiczu, mnóstwa kolorów i niestandardowych rozwiązań. Lata 90. to niezwykle barwny czas w dziejach mody. Trendy wzbudzały mieszane uczucia, a ...

Anna Moyseowicz
Anna Moyseowicz

Coraz bardziej kolorowo, czyli lata 80.

Są też osoby, które wychowały się w czasach PRL-u, a nie miały styczności z mundurkami. Jak to możliwe? W latach 80. z powodu kryzysu zaczęto rezygnować z noszenia mundurków, znaczna część szkół nie wymagała już od uczniów specjalnych ubrań. Kryzys dotknął też zwykłych obywateli, którzy otrzymywali paczki z Europy Zachodniej i Ameryki. Był to również czas popularności odzieży z Turcji. Polacy przerabiali otrzymane ubrania lub też szyli je sami. Później, z czasem, młodzież zaczęła nadrabiać wcześniejsze ograniczenia. Ten, kto mógł sobie na to pozwolić, ubierał się kolorowo i w zgodzie ze swoją popkulturą. Jedni woleli wzory hippisowskie, podczas gdy inni wybierali czerń. Coraz śmielej pozwalano sobie na makijaż, choć byli też nauczyciele, którzy reagowali na niego bardzo ostro.

Czytaj też: Czy pamiętasz dzieciństwo w PRL-u? Tak wyglądały zabawki za dawnych lat

Nie przywiązywano wówczas takiej wagi, jak współcześnie, do marki danej rzeczy. Stawiano na oryginalność i pokazanie osobowości. Wielu uczniów wybierało się na zakupy do Hofflandu, czyli sklepu z ubraniami marki Barbary Hoff. Oferowano tam stroje modne, ale przystępne cenowo dla przeciętnego obywatela.

Obecnie o obecności mundurków decydują poszczególne placówki. Specjalnej odzieży od uczniów wymagają w szczególności szkoły prywatne lub o danym profilu, na przykład technika leśne. Za sprawą decyzji Romana Giertycha, ówczesnego ministra edukacji narodowej, od 2007 roku wprowadzono obowiązek noszenia mundurków we wszystkich szkołach ponadpodstawowych, lecz po roku został on zniesiony.

Dodaj firmę
Logo firmy Ministerstwo Edukacji i Nauki
Warszawa, ul. Wspólna 1/3
Autopromocja
od 7 lat
Wideo

Nie żyje Stanisław Tym

Polecane oferty

* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera

Komentarze 2

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

t
tow.rydzyk
KOLOROWO !!!

aby zapomniec kaczanowska tandete i falsz!

ORAZ CZARNYCH PEDOS.
A
Asia
W maturalnej klasie już się malowałam troche :D Pwwnie nawet mocniej niż moja córa, ona nakłada tylko naturalne kosmetyki, podkład mineralny z ecocery, tusz do rzęs i tyle jej wystarczy, śliczna dziewczyna tak czy inaczej :)
Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet