Sztuczna opalenizna tylko dla pełnoletnich

red
archiwum polskpress
Dziś, 15 września, sejm uchwalił ustawę regulującą przepisy dotyczące korzystania z solarium. Według nowych przepisów osoby niepełnoletnie nie będą mogły korzystać z solarium, ponadto w salonach oferujących tego typu usługi będzie musiała widnieć informacja o możliwym ryzyku związanym z opalaniem taką metodą.

Z inicjatywą w kwestii zakazu korzystania z solariów przez osoby, które nie ukończyły 18 roku życia wystąpił prezydent RP Andrzej Duda. Podczas głosowania za ustawą opowiedziało się 428 posłów, przeciw – 4, od głosu natomiast wstrzymało się 8 uczestników głosowania.

Dokument ma na celu chronić zdrowie obywateli, szczególnie niepełnoletnich, przed szkodliwym działaniem promieniowania UV, które emitują lampy wykorzystywane do sztucznego opalania. O wprowadzenie ustawy od lat apelował rzecznik praw dziecka – Marek Michalak.

Badania potwierdzają, że korzystanie z solarium zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia nowotworu skóry. Zbyt duża ilość promieni UV jest szkodliwa dla osób w każdym wieku, ale szczególnie w przypadku dzieci i młodzieży. Przez ostatnie 30 lat liczba zachorowań na czerniaka złośliwego znacznie wzrosła.

WHO (Światowa Organizacja Zdrowia) zachęca, aby unikać wystawiania ciała na działanie sztucznego promieniowania UV. Ustalenia regulujące dozwolony poziom promieniowania emitowanego przez łóżka opalające oraz zakaz korzystania z solariów osobom niepełnoletnim od lat obowiązują w wielu europejskich krajach.

Zobacz także:

Zobacz też: Dlaczego rodzice prowadzą dzieci do solariów?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet