Kim jest Marta Karczewicz?
Marta Karczewicz, okrzyknięta przez Michała Wiktorowicza „technologiczną miliarderką i królową kompresji wideo” jest prekursorką w dziedzinie kompresji obrazu i dźwięku strumieniowego. Jej wynalazki znajdują zastosowanie podczas wideokonferencji, na platformach streamingowych i przy udostępnianiu wideo.
Według Chrisa Woodyarda z Investors.com kobieta opatentowała ponad 700 wynalazków związanych z technologią kompresji filmów wideo. Według Qualcomm w 2021 r. amerykańskich patentów było ok. 500. Portal szacuje, że ich łączna wartość przekracza 1 miliard dolarów. Z kolei PatentVector stawia naukowczynię na pierwszym miejscu wśród kobiet, które są wynalazcami patentów.
Wraz z początkiem pandemii wzrosła popularność serwisów streamingowych. Jeden Amerykanin wykupił średnio aż 4-5 różnych subskrypcji, korzystając z usług SVoD (wideo streamingu), jak wynika z raportu „The Future of OTT Aggregation”. Wynalazcy pracują również nad poprawą jakości wyświetlanych obrazów, choć już teraz jest ona bardzo wysoka i zwiększeniem przepustowości łączy internetowych, która jest potrzebna w związku z rosnącą ilością contentu online. Oglądamy filmy na smart TV i urządzeniach mobilnych, a na platformach VOD można znaleźć setki tytułów. To wszystko wymusiło konieczność kompresowania obrazu. I właśnie temu zagadnieniu Marta Karczewicz poświęciła swoją karierę naukową. Jej praca przyczyniła się do poprawy jakości filmów oglądanych w streamingu.
Jak zaczęła się kariera Marty Karczewicz?
Urodzona w 1970 r. w Szczecinie wynalazczyni pierwsze sukcesy zaczęła odnosić w liceum. W latach 90. została finalistką polskiej olimpiady matematycznej i znalazła się wśród 10 osób z najlepszymi wynikami. Dzięki temu dostała grant od firmy Nokia na realizację badań nad przetwarzaniem sygnału i obrazu na Uniwersytecie Tampere w Finlandii. Współpraca z technologicznym gigantem skończyła się zatrudnieniem.
Najpierw Karczewicz pracowała w Nokii jako Senior Researcher Engineer, później jako Senior Researcher Manager. Zajmowała się standardem AVC – tzw. kodekiem, przyczyniając się do jego rozwoju. Standard AVC znajduje powszechne zastosowanie przy kodowaniu obrazu. Technologia AVC umożliwia kompresję wideo, polegającą na „usuwaniu zbędnych lub powtarzających się informacji”, jak tłumaczy Katarzyna Florencka z serwisu naukawpolsce.pl.
W 2006 r., po ponad 10 latach pracy, Karczewicz przyjęła posadę w kolejnej znanej korporacji, firmie Qualcomm, w Stanach Zjednoczonych. Jest z nią związana od 16 lat, gdzie zarządza kilkudziesięcioosobowym działem R&D. W dalszym ciągu zajmowała się kompresją filmów wideo, tworząc jeszcze lepsze standardy ich kodowania. Przyczyniła się m.in. do powstania standardu High Efficiency Video Coding (HEVC), który umożliwił jeszcze szybszy streaming niż AVC i transformację cyfrową telewizji naziemnej DVB-T. Co ważne, kompresja filmów wideo w tej technologii nie wpływa na jakość ich obrazu.
Wśród licznych wynalazków Karczewicz warto wymienić filtr deblokujący, stosowany w dekoderach telewizyjnych. Jak wyjaśnia Katarzyna Florencka, „Wygładza on piksele pojawiające się wzdłuż ostrych konturów oraz „duchopodobne” aureole w obrazie”. Dzięki kompresji AVC można zmniejszyć obraz pliku oraz poprawić kontrast obrazu.
W 2012 r. Karczewicz otrzymała nagrodę Qualcomm IP excellence Award. W 2019 r. Polka została finalistką Nagrody Europejskiego Wynalazcy, przyznawanej twórcom najlepszych rozwiązań poprawiających jakość życia. Dostała nominację za całokształt swoich osiągnięć.
Źródło: naukawpolsce.pl, qualcomm.com, Twitter
Czas na nowy telefon? Skorzystaj z okazji
Marta "Mandaryna" Wiśniewska o kobiecej solidarności
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Plotki, sensacje i ciekawostki z życia gwiazd - czytaj dalej na ShowNews.pl
- To powinno zostać w sypialni! Coś wystawało pod kusych ciuszków Englertówny...
- Nie do wiary, jak dziś wygląda Olivier Janiak. Z amanta TVN zmienił się w tatuśka
- Agnieszka Dygant publicznie odsłania atuty. Ukrywać takie ciało to grzech!
- Córce Gessler się ulało, ujawnia PRAWDĘ o tym, jaką była matką! Bardzo GORZKIE słowa!